Sağlık

TRİLUMİNAT: TriClip Triküspit Valf Onarımı 1 Yılda Dayanıklı TRILUMINATE: TriClip Triküspit Valf Onarımı 1 Yılda Dayanıklı

TriClip sistemi (Abbott) ile triküspit yetersizliğinde (TR) azalmalar sürdürüldü ve çok merkezli TRILUMINATE çalışmasında sürekli takip ile yeni bir güvenlik sinyali tespit edilmedi .

Orta veya daha az TR'li hastaların yüzdesi 30 günde% 60'tan 1 yılda% 70'e yükselmiştir.

TR azalması ayrıca "yaşam kalitesinde iyileşmelerin yanı sıra sürekli sağ ventrikül yeniden şekillenmesi ve 1 yılda azalmış hastaneye yatış belirtilerinin yanı sıra sürekli semptomatik iyileşmelerle" ilişkilendirildi. Philipp Lurz, MD, PhD, Leipzig Kalp Merkezi Üniversitesi, Almanya, PCR e-Kursu 2020'de Avrupa Perkütan Kardiyovasküler Girişimler Birliği'nin sanal kongresinde söyledi.

Tek kollu, prospektif çalışmaya semptomatik, orta veya daha yüksek TR'li 85 hasta dahil edildi ve daha önce bildirildiği gibi , en az% 86'sının TR şiddeti bir derece veya daha fazla azaldı ve 30 günde ölüm, felç veya yeniden müdahale olmadı.

6. ayda yapılan takipte beş ana yan etki ve% 5 tüm nedenlere bağlı mortalite saptandı. Bu sonuçlara dayanarak, TriClip Nisan ayında Avrupa'da CE işareti onayı aldı. Cihaz ABD'de araştırmalara devam ediyor.

Lurz, birincil güvenlik ve etkililik sonlanım noktalarının başarılı bir şekilde karşılanmasına rağmen, dayanıklılık, TR azaltımının klinik yararı ve güvenliğe ilişkin sorular devam etmektedir.

1 yılda hastaların% 87.1'inde TR'de en az bir derece iyileşme görülmüştür ve% 71'inde en az iki derece azalmıştır.

Lurz, çalışmanın beş dereceli bir TR şeması kullandığına dikkat çekti, öyle ki "bazı hastalar başlangıçta 5 dereceli TR notu ile başladı ve daha sonra 1 yılda TR derece 3'e düştü, yani bu hastaların hala iki derece vardı TR azaldı. "

Güvenlik açısından, 1 yıl boyunca (% 7.1) altı büyük advers olay meydana geldi ve bunların dördü kardiyovasküler ölümlerdi. Tüm nedenlere bağlı mortalite% 7.1'de düşüktü ve "bu kesinlikle kırılgan ve yüksek riskli hasta popülasyonunda" dedi.

10 majör kanama ve bir yeni başlangıçlı atriyal fibrilasyon vardı . Lurz, beş hastada klinik sonuç veya TR'nin kötüleşmesi olmayan tek yapraklı cihaz eki vardı ve "önemli olarak, tüm bu vakalar ilk 30 gün içinde erken ortaya çıktı, görünüşte geç cihaz eki riski yoktu" dedi.

"Triküspit yetersizliğinde azalmalara erken belirgin, ancak daha sonra da devam edildi, hasta semptomlarında ve NYHA sınıfında iyileşmeler eşlik etti" dedi. Bir yılda hastaların% 83'ü başlangıçta% 31'den New York Kalp Derneği I / II'deydi ( P <.0001).

Kansas City Kardiyomiyopati Anketi'ndeki yaşam kalitesi puanları da başlangıçta 52'den 30 günde 66'ya ve 1 yılda 72'ye yükselmeye devam etti (Δ başlangıç noktasından, P <.0001; Δ 30 gün boyunca, P = .0290) .

Hastaneye yatışlar işlemden önceki 1 yıldan% 40'a düşürüldü.

Ekokardiyografi çekirdek laboratuvar analizi, RV boyutunda taban çizgisinden 30 güne (5.3 cm ila 4.9 cm) önemli bir azalma ve 30 gün ile 1 yıl ila 4.8 cm ((arası) arasında ek bir azalma da dahil olmak üzere pozitif sağ ventriküler (RV) yeniden modelleme kanıtı gösterdi. taban çizgisi, P <.0001; Δ 30 günden itibaren, P = .0319).

Benzer şekilde, triküspit halka şeklindeki düzlem sistolik gezi ile ölçüldüğü üzere 30 günde (1.44 cm ila 1.49 cm) RV fonksiyonunda bir başlangıç artışı, 30 gün ila 1 yıl ila 1.59 cm arasında anlamlı bir iyileşme izlemiştir (başlangıçtan itibaren P = .0002; Δ 30 günden itibaren, P = .0069), "TR redüksiyonuna olumlu fizyolojik bir tepki", Lurz dedi.

Birlikte ele alındığında, "bu sonuçlar, TR'nin tedavisi için transkateter tedavilerin, özellikle bu yüksek riskli popülasyonda cerrahiye güvenli ve etkili bir alternatif olduğunu göstermektedir."

Tartışmacı Nicolo Piazza, Dr, McGill Üniversitesi Sağlık Merkezi, Montreal, hastaların morbidite özellikleri göz önüne alındığında 1 yıllık mortalite oranının çok etkileyici olduğunu ve sonuçların "kavram kanıtını doğruladığını" söyledi.

Piazza, TriClip ve diğer triküspit onarım teknikleri için kalan en önemli sorulardan bazıları, TR azaltma ve klinik yanıt arasındaki ilişki, kılavuzlara yönelik tıbbi tedavinin rolü, optimal hasta seçim kriterleri ve boşluğun nasıl tanımlandığıdır.

Çalışma Abbott tarafından desteklenmiştir. Lurz, Abbott, Edwards Lifesciences ve Medtronic'e danışmanlık yaptığını bildirdi.

PCR e-Kurs 2020 , Avrupa Perkütan Kardiyovasküler Girişimler Birliği'nin (EuroPCR) sanal kongresi. 25 Haziran 2020'de sunulmuştur.

Patrice Wendling'i Twitter'da takip edin: @pwendl . Theheart.org'dan daha fazlası için | Medscape Kardiyoloji, Twitter ve Facebook'ta bize katılın.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top