Sağlık

Şehir sakinlerinin miyokardiyal mitokondrilerinde bulunan toksik metalik hava kirliliği nanopartikülleri

Zehirli metalik hava kirliliği nanoparçacıkları, kirli şehirlerde yaşayan insanların kalplerindeki önemli, enerji üreten yapıların içine girerek kalp stresine neden oluyor – yeni bir çalışma doğruladı.

En son teknolojiye sahip elektron mikroskobu kullanarak, bilim adamları şimdi ilk kez küçük metal nanoparçacıkların kalp dokusunun mitokondriyalarına girdiğini göstererek kalbin pompalaması için enerji sağlayan bu önemli 'güç merkezlerine' zarar veriyorlar.

Lancaster Üniversitesi'nden Profesörler Barbara Maher ve Montana Üniversitesi ve Universidad del Valle de Mexico'dan Lilian Calderón-Garcidueñas liderliğindeki araştırma ekibi, demir açısından zengin nanopartiküller ve titanyum gibi diğer kirlilik kaynaklı metalleri içeren metalik nanoparçacıkları buldu , 26 yaşında ve hatta üç yaşında bir bebeğin hasarlı kalp hücrelerinin içinde.

Kalpler, kazalarda ölen ve çok kirli Meksika şehrinde yaşayan insanlara aitti.

Bulgular, demir açısından zengin parçacıklar hücrelere zarar verme ve bu çok genç kalplerde bile artan kardiyak oksidatif stres ile ilişkili olduğu için hava kirliliğinin kalp hastalığının gelişimine nasıl neden olabileceğine yeni bir ışık tuttu.

Bu demir açısından zengin nanoparçacıkların tekrar tekrar solunması ve bunların kalbe kan dolaşımı yoluyla dolaşımı, partikül hava kirliliğine maruz kalma ile kalp krizi de dahil olmak üzere artmış kardiyovasküler hastalık arasındaki köklü ilişkileri açıklayabilir. Çalışma, kalp hastalığının, daha sonraki yaşamda tam gelişmiş kardiyovasküler hastalığa geçmeden önce çok erken yaşta başlayabileceğini göstermektedir. Bu tür hava kirliliği bu nedenle uluslararası düzeyde kalp hastalığının “sessiz salgını” ndan sorumlu olabilir. Önceden var olan kalp rahatsızlıklarına neden olarak, yüksek düzeyde partikül hava kirliliği olan bölgelerde görülen Covid-19'un ölüm oranlarının bir kısmını da açıklayabilir.

Parçacıklı hava kirliliğine yüksek maruziyeti olan kişilerin kalp hastalığının seviyelerini ve şiddetini artırdığı uzun zamandır bilinmektedir. Yeni çalışmamız, hava kirliliğinden kaynaklanan demir açısından zengin nanoparçacıkların kalbimizin içindeki milyonlarca mitokondriye girebileceğini gösteriyor… kalbimizin düzgün bir şekilde pompalanması için gereken enerjiyi üreten yapılar.

Bu metal parçacıklarını üç yaşında bir kalbin bile içinde bulduğumuz, kalp hastalığını en erken günlerde trende ayarladığımızı, ancak daha sonraki yaşamda sadece tam, klinik etkilerini gördüğümüzü gösteriyor. Gelecek nesle de kalp hastalığı vermeden önce, ultra ince parçacıkların araçlarımızdan ve endüstriden emisyonlarını azaltmak gerçekten acil. "

Barbara Maher, Profesör, Lancaster Üniversitesi

Araştırmacılar, yüksek çözünürlüklü transmisyon elektron mikroskobu ve enerji dağıtıcı X-ışını analizi kullanarak, demir açısından zengin nanoparçacıkları içeren mitokondrilerin hasar gördüğünü, bazı hücrelerin deformiteleri ve diğerlerinin rüptüre membranları olduğunu gördüler. Profesör Calderón-Garcidueñas, incelenen çok genç vakalarda kardiyak oksidatif stres belirteçlerinin artmış olduğunu belirtti.

Kalp hücrelerinin içinde bulunan demir açısından zengin nanopartiküller, taşıtların egzozları, lastikleri ve frenleri gibi kaynaklardan yayılanlar ile aynı boyut, şekil ve bileşim bakımından aynıdır. Bu hava kirliliği nanopartikülleri endüstriyel kaynakların yanı sıra evlerde açık ateşler tarafından da yayılmaktadır.

Demir bakımından zengin nanoparçacıkların bazıları da güçlü bir şekilde manyetiktir. Bu, milyonlarca bu nanopartikülün kalbindeki insanlar saç kurutma makineleri ve cep telefonları gibi ilişkili manyetik alanlara sahip cihazlar kullandıklarında neler olabileceğiyle ilgili endişeleri gündeme getiriyor. Kaynakçılar ve elektrik hattı mühendisleri gibi manyetik alanlara maruz kaldıkları anlamına gelen endüstrilerde çalışan insanlar da risk altında olabilir. Bu tür maruz kalma, potansiyel olarak kalp elektrik fonksiyon bozukluğuna ve hücre hasarına yol açabilir.

Bulgular, araştırmacıların şehir sakinlerinin kalplerinin milyarlarca bu nanopartikül içerdiğini ve daha az kirli yerlerde yaşayan insanların kalplerinden on kat daha kirli olabileceğini gösteren önceki bulgularına dayanmaktadır.

Araştırmacılar, çalışmalarının dünyadaki hükümetlerin şehirlerindeki ultra ince partikül kirliliğiyle mücadele ihtiyacını vurguladığını söylüyorlar.

Profesör Calderón-Garcidueñas şunları söyledi: "Bu tür hava kirliliğine maruz kalma, kardiyovasküler hastalıklar için küresel ölçekte değiştirilebilir bir risk faktörüdür ve sadece PM 2.5'i azaltmakla kalmayıp aynı zamanda kentsel hava kirliliğinin bu özel, çok ince bileşenleri 'kokteyl'. "

Çalışma, Environmental Research tarafından çevrimiçi olarak yayınlanan 'Demir açısından zengin hava kirliliği nanopartikülleri: Miyokardiyal mitokondriyal disfonksiyon ve kardiyak oksidatif stres için tanınmayan bir çevresel risk faktörü' başlıklı makalede detaylandırılmıştır.

Dergi referansı:

Maher, BA, vd. Demir açısından zengin hava kirliliği nanopartikülleri: Miyokardiyal mitokondriyal disfonksiyon ve kardiyak oksidatif stres için tanınmayan bir çevresel risk faktörü. Çevre Araştırmaları . doi.org/10.1016/j.envres.2020.109816 .

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top