Sağlık

Hindistan'da COVID-19 yayılması ile ilişkili yüksek nüfus yoğunluğu

Hintli sağlık uzmanları, nüfus yoğunluğunun COVID-19 enfeksiyon oranları ile ilgisi olmadığını gösteren bir ABD çalışmasının bulgularının, 1,3 milyar kişilik bir ülke olan Hindistan'daki pandemi ile baş etme deneyimlerine tamamen aykırı olduğunu söylüyor.

Çalışmanın baş yazarı Shima Hamidi, Haziran ayında Amerikan Planlama Derneği Dergisi'nde yayınlanan bir basın açıklamasında, "[kentsel] yoğunluğun doğrulanmış virüs enfeksiyon oranları ile ilgisi olmadığı ve COVID-19 doğrulanmış ölümle ters orantılı ilişkili olduğu" iddiasında bulundu. oranları önemlidir, beklenmedik ve derindir ".

Teorik olarak, yoğunluk sakinler arasında daha yakın temasa ve daha fazla etkileşime yol açar, bu da onları ortaya çıkan bulaşıcı hastalıkların hızla yayılması için potansiyel sıcak noktalar haline getirir. "

Johns Hopkins Üniversitesi Bloomberg Halk Sağlığı Okulu'ndan Shima Hamidi

Bununla birlikte, büyükşehir nüfusunu kontrol ettikten sonra, ilçe yoğunluğu enfeksiyon oranıyla anlamlı bir şekilde ilişkili değildir, muhtemelen sosyal mesafeli yönergelere daha fazla uyulmasından dolayı yazarlar belirtmiştir. Ayrıca, daha yüksek yoğunluklu ilçelerde, muhtemelen daha üstün sağlık sistemlerinden dolayı, daha düşük yoğunluklu ilçelere göre virüsle ilişkili ölüm oranları önemli ölçüde daha düşüktür.

Hamidi ve arkadaşları, 20 Ocak – 25 Mayıs tarihleri arasında ABD'deki 913 büyükşehir ilinde SARS-CoV-2 enfeksiyon oranlarını ve Covid-19 ölüm oranlarını değerlendirdi. Bulgularına ulaşmak için eğitim düzeyleri, nüfus büyüklüğü, sağlık altyapısı ve yaş ve ırk gibi demografik değişkenleri dikkate alan 'Yapısal Eşitlik Modeli'ni kullandılar.

Ancak Hindistan'da COVID-19 bakımına dahil olan ve 2 Temmuz itibariyle virüsün 605.000 vaka ve 17.800 ölüm kaydeden halk sağlığı uzmanları ve doktorları, bulguların yoğun nüfuslu Hindistan'da çalışırken gözlemleriyle çeliştiğini söylüyor.

Kolkata, Hindistan Lisansüstü Tıp Eğitimi ve Araştırma Enstitüsü'ne bağlı halk sağlığı uzmanı ve COVID-19 stratejisti Diptendra Kumar Sarkar, "Hindistan'daki COVID-19 zorluğu, daha yüksek nüfus yoğunluğunun klasik faktörüne dayanıyor" diyor.

Ayrıca Hindistan'da, Mumbai, Delhi ve Chennai gibi yoğun nüfuslu şehirlerde daha küçük kent merkezlerine kıyasla daha yüksek ölüm oranı kaydedildi, Sarkar SciDev.Net'e anlatıyor.

Hindistan'ın Kalküta KPC Tıp Koleji ve Hastanesi'nde kritik bakım ve acil servis baş danışmanı Ahsan Ahmed de aynı fikirde. SciDev.Net , “Çalışma bulguları COVID-19 hastalarıyla uğraşırken gözlemlediğim şeyin tamamen tersi” diyor .

Ahmed, "Kalküta'nın yoğun nüfuslu bölgelerine [kilometre kare başına 24.000 kişinin nüfusu] ait 200'den fazla COVID-19 hastasını tedavi ettim; ölüm sayıları bu bölgelerdeki hastalar arasında daha fazla."

Ahmed'e göre, Mumbai'nin yoğun nüfuslu Dharavi bölgesi – 650.000 kişinin 2.5 kilometrekarelik bir alanda yaşadığı en büyük gecekondu bölgesi – Mumbai'den bildirilen 80.262 vaka ile karşılaştırıldığında, 2 Temmuz itibariyle toplam 2.301 COVID-19 vakası vardı 19.5 milyon nüfuslu bir şehir, ortalama nüfus yoğunluğu kilometrekare başına 32.303'tür.

Üst düzey bir virolog ve emeritus profesörü ve Hindistan Vellore'deki Christian Medical College'da eski klinik viroloji başkanı Thekkekara Jacob John, çalışma yazarlarına atıfta bulunarak, daha yoğun topluluklarda sağlık ve eğitim tesislerinin daha iyi olduğunu söylüyor. 1000 kişi başına yoğun bakım ünitesi (YBÜ) yatakları iyi sağlık bakımının önemli bir ölçüsüdür ve Hindistan'ın YBÜ yatakları yetersizdir. "Sağlık hizmet kalitemiz, yoğun veya yaygın yaşayanlarla orantılı değildir."

John, SciDev.Net'e , "Planlamanın özenle uygulandığı yerlerde, bu çalışma özel bir çalışmadır – yalnızca bulaşıcı salgınlar için geçerlidir ."

ABD'nin Salt Lake City şehrinde bulunan Utah Üniversitesi'nde araştırmanın yazarı ve seçkin şehir ve büyükşehir planlama profesörü olan Reid Ewing, çalışmanın yanlış anlaşıldığı anlaşılıyor.

Üstün sağlık hizmetleri ve sosyal mesafeye daha fazla yeteneği olan düşük yoğunluklu ABD'deki sonuçların Hindistan için herhangi bir etkisi yoktur. "

Reid Ewing, Profesör, Utah Üniversitesi

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top