Sağlık

NIH mızrak uçları evde HPV ve serviks kanseri taramasını test etmek için çalışır

Küçük bir fırça ile hücreleri toplamak için vajinaya kısa bir süre sürün. Ardından swabı bir tarama kitine kaydırın ve postaya bırakın.

Taraftarlar, evde yapılabilecek böyle basit bir testin ABD'nin serviks kanserini ortadan kaldırmaya yaklaşmasına yardımcı olabileceğine inanıyorlar. Ulusal Kanser Enstitüsü, gelecek yıl evde kendi kendine örneklemenin bir klinisyen tarafından ofiste tarama ile karşılaştırılabilir olup olmadığını değerlendirmek için yaklaşık 5.000 kadın içeren çok bölgeli bir çalışma başlatmayı planlıyor.

Bu yıl yaklaşık 14.000 Amerikalıya önlenebilir kanser teşhisi konacak ve 4.000'den fazla kişi ölecek. Sigortasız olan veya düzenli tıbbi bakım alamayan kadınların hayat kurtaran taramaları kaçırması daha olasıdır, NCI'nin Kanser Önleme Bölümü'nde program direktörü Vikrant Sahasrabuddhe. Kadınlar neredeyse tüm servikal kanserlere neden olan virüs olan insan papilloma virüsü (HPV) için test edilecek vajinal ve servikal hücreleri toplayabilirlerse, tıpkı ev tipi dışkı örneklerinin kolon kanserini tespit etmek için kullanılabileceği gibi, evden taranabilirler, dedi.

HPV ile ilişkili kanserlerle ilgili çalışmaları denetleyen Sahasrabuddhe, "Gördüğümüz, her yıl rahim ağzı kanseri almaya devam eden bu kalıcı kadın grubu" dedi. "Ve bu sayı gerçekten düşmüyor."

Federal yetkililer, araştırmanın Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanan ve kendi kendine örneklemenin etkili olduğu kanıtlanırsa tarama kılavuzlarının bir parçası olabilecek bir testi hızlı bir şekilde izleyeceğini umuyor. Federal yetkililer, klinisyenler için HPV testleri yapan bireysel şirketler tarafından kendi kendine örnekleme çalışmalarının yapılmasını beklemek yerine, kamu-özel sektör ortaklığında şirketler, akademik kurumlar ve diğerleriyle birlikte çalışacaklarını açıkladı. Federal fonlara yaklaşık 6 milyon dolar harcamayı bekleyen NCI yetkilileri, çalışmanın verilerini ve analizini denetleyecek.

Sahasrabuddhe, "Her şirket gidip kendi duruşmalarını yaparsa, bunu başarmaları yıllar alabilir." Dedi. "Bu süreci hızlandırmak istiyoruz."

Avustralya ve Hollanda gibi ülkelerde tanıtılan HPV kendi kendine örnekleme, ABD rahim ağzı kanseri araştırmacılarının izlediği çeşitli yaklaşımlardan biridir. Bir diğer önemli strateji, ergenlerin cinsel aktivite yoluyla bulaşan HPV'ye karşı aşılanmasını içerir. En son federal verilere göre, 2018 itibariyle kızların yaklaşık% 54'ü 17 yaşına kadar tamamen aşılanmıştı . Serviks kanserini azaltmada daha başarılı olan ülkeler – bir analiz Avustralya'nın hastalığı ortadan kaldırmak için yolda olduğunu tahmin ediyor – ergenler için HPV aşılamasını vurguladı.

Federal yetkililer, aşı rahim ağzı kanserine neden olan tüm suşlara karşı koruma sağlamadığından, aşılanmış kadınlara düzenli olarak tarama yapılmasını tavsiye etmektedir. Ancak bazı kadınları fizik muayene için ofise girmeye ikna etmek bazen zor bir satıştır.

Bazıları için erişim veya maliyet bir sorun olabilir. Sigorta planlarının çoğu taramayı kapsar ve bazı kamu programları da vardır , ancak farkında olmayan sigortasız kadınların bir ofis ziyareti ve testi için ödeme yapması gerekebilir. Ayrıca, Washington Üniversitesi Kamu Okulu'nda epidemiyoloji profesörü Rachel Winer, kadınlar her zaman işten ayrılamaz veya çocuk bakımı bulamaz veya "geçmişte pelvik muayenelerde olumsuz duygular veya deneyimler yaşamış olabilirler" dedi. HPV kendi kendine örnekleme çalıştıran sağlık.

Trendin tersine çevrilmesi

Federal verilere göre yaklaşık 5 kadından 4'ü düzenli olarak serviks kanseri taramasından geçiriliyor, ancak oranlar 2000 civarında zirve yaptı ve o zamandan beri hafif bir düşüş gösterdi . Hastanın kendi raporlamasına dayanan bu rakam iyimser olabilir. 30 ila 65 yaş arasındaki 27.418 Minnesota kadınının tıbbi kayıtlarına bakan bir başka analiz, geçen yıl Kadın Sağlığı Dergisi'nde yayınlanan bulgulara göre, 2016 itibariyle yaklaşık % 65'inin güncel olduğunu buldu.

Minnesota, Rochester'daki Mayo Clinic'te bir çalışma yazarı ve araştırmacı olan Dr. Kathy MacLaughlin, "Ne yazık ki, verilerimiz muhtemelen ülkemizdeki tarama oranlarıyla neler olduğunu daha fazla yansıtıyor" dedi.

MacLaughlin, tarama yapılmasının önündeki bir engel, yönergelerin karmaşıklığı olabilir. Hatırlaması kolay bir yıllık sınavdan ziyade, taramalar bir yıldan uzun aralıklarla yapılır. Bir kadının yaşı , prekanseröz değişiklikleri aramak için serviksten hücreleri toplayan HPV testinin veya Pap smear'ın ne zaman ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü tarafından önerildiğini belirlemeye yardımcı olur.

"Sadece bu meydan okuma, her üç yılda bir veya beş yılda bir nasıl bir şeyler yapmayı hatırlıyoruz?" Dedi MacLaughlin. "Bu zor."

Evde lojistik

NCI henüz kullanacağı kesin kendi kendine örnekleme yaklaşımına karar vermemiş olsa da, teknik genellikle kadının vajinasına küçük bir fırça eklemesini ve hücreleri toplamak için birkaç kez döndürmesini gerektirir. Daha sonra fırçayı koruyucu bir çözeltiye sahip bir numune kabına kaydırır ve kiti HPV analizi için döndürür.

2018 yılında BMJ tıbbi dergisinde yayınlanan çalışmaların bir incelemesine göre, örnekler evde kadınlar tarafından klinisyenler tarafından toplandığında toplandığında HPV'yi tanımlamanın doğruluğu benzerdi. North Carolina Üniversitesi Gillings Küresel Halk Sağlığı Okulu'nda epidemiyoloji profesörü Jennifer Smith, kadınların daha kolay gerçekleştirebileceği idrar temelli bir HPV testi de araştırılıyor.

Şirketler FDA onaylı bir ev testi için başvuruda bulunmadan önce, kadınlar tarafından kendi kendine örneklemenin HPV'yi tespit etmek için karşılaştırılabilir olduğu gösterilmelidir, ancak belki de bir klinisyenin dahil olduğu zaman kadar doğru olmayabilir. NCI yetkilileri hala çalışma detaylarını kesinleştirmektedir. Ancak plan, zaten klinisyenler için HPV testleri üreten dört şirketi katılmaya davet etmektir, dedi Sahasrabuddhe. Şirketlerin, FDA aracılığıyla lisans başvurularının gerçekleştirilmesiyle ilgili gelecekteki ücretlerin yanı sıra testlerin maliyetini de artıracağını söyledi. Sahasrabudd, çalışma sonuçlarının daha erken olmasa da 2024 yılına kadar erişilebilir olmasını beklemektedir.

Sahasrabuddhe, HPV için pozitif test eden herhangi bir kadına, muhtemelen biyopsi de dahil olmak üzere, anormal hücreler veya serviks kanseri aramak için prosedürler için sevk edileceğini söyledi.

Smith, FDA onaylı bir ev testi geliştirilirse, sigortasız kadınların ve tıbbi bakıma kolay erişimi olmayan diğer kişilerin bu prosedürleri alabilmeleri çok önemlidir.

"İnsanların evlerine rastgele kitler göndermiyorsunuz," dedi Smith, "ve sonuçlar hakkında konuşacak birine sahip olduklarından ve bir takip sistemine entegre edilebileceklerinden emin değilsiniz."

Kaiser Sağlık Haberleri Bu makale Henry J. Kaiser Aile Vakfı'nın izniyle khn.org'dan yeniden basılmıştır. Editoryal olarak bağımsız bir haber servisi olan Kaiser Health News, Kaiser Permanente'ye bağlı olmayan, partizan olmayan bir sağlık politikası araştırma kuruluşu olan Kaiser Family Foundation'ın bir programıdır.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top