Sağlık

Kar İçin İyi, Hastalar İçin İyi: Yeni Bir Tıbbi Ziyaret Şekli Kar İçin İyi, Hastalar İçin İyi: Yeni Bir Tıbbi Ziyaret Şekli

MD hasta Jacob Mirsky her birini selamladı, kendilerini tanıtmalarını istedi ve her birinin stres azaltma taktikleriyle nasıl çalıştığını sorduğundan on hasta bilgisayar monitöründe gülümsedi ve el salladı.

Çevrimiçi oturumun katılımcıları, Massachusetts Genel Hastanesi Revere HealthCare Center'da yüz yüze grup ziyaretlerinde hastalardı. Ancak ortak tıbbi randevular (SMA) olarak bilinen bu yüz yüze grup oturumları, COVID-19 geldiğinde kapatıldı.

Merkezin grup ziyaret programını yöneten genel bir iç hastalıkları uzmanı Mirsky, "Grup hastalarımız seansları kaçırıyor" diyor. Sanal SMA'lar (V-SMA'lar) adı verilen çevrimiçi oturumlar, COVID sosyal distancing ile iyi çalışır.

Grup oturumlarında Mirsky, oturum sırasında gizlilikle ilgili endişeleri ele alan standart bir mesaj okur. Önümüzdeki 60 ila 90 dakika boyunca, “Onlardan neyin iyi gittiği ve neyle mücadele ettikleri hakkında konuşmalarını istiyoruz” diyor. "Daha sonra, yüksek tansiyon için tuzu azaltmak veya diyabet için kan şekeri seviyelerini yorumlamak gibi önemli noktaları ele almak için PowerPoint'teki materyalleri kullanarak sorularını yanıtlarım.

"Grup oturumlarını tek bir odak alanı ile bitirmeye çalışıyorum," diyor Mirsky. "Stres azaltma grubunda bu meditasyon olabilir. Diyabet grubunda kilo kaybı üzerine bir tartışma olabilir." Daha sonra programın sağlık koçu davranış değişikliği ile ilgili bazı temel kavramları gözden geçirir ve katılımcıları oturumdan sonra onunla iletişime geçmeye davet eder.

"Güzel olan şey, bu sanal oturumların Massachusetts'teki tüm sigortacılarımız tarafından tamamen geri ödenebilir olmasıdır." Değerlendirme ve yönetim kodları aracılığıyla, grup ziyaretindeki her hastaya, aynı karmaşıklık düzeyine sahip bireysel bir ziyarette bir hasta ile aynı ücret ödenir.

Mirsky, grup oturumunda olan her hasta hakkında grafikte bir not yazar. “Bu, tarih ve fiziksel gibi belirli hasta hakkında bilgi ve grup toplantısı hakkında bilgi içerir” diyor. Önümüzdeki birkaç ay içinde, merkez tansiyon, obezite , diyabet ve uykusuzluk üzerine diğer grup oturumlarını çevrimiçi yapmayı planlıyor.

Daha Önce Grup Yapmamış Doktorları Çekmek

COVID krizi grup ziyaretlerine ikinci bir rüzgar verdi. Daha önce hiç SMA kullanmamış olan bazı doktorlar, 21 yıl önce başlayan Cleveland Clinic SMA programının direktörü Marianne Sumego, şimdi bu yeni hasta katılımı modunu deniyor.

COVID-19'un bu döneminde grup ziyaretleri ya V-SMA'lara geçti ya da durdu. Ancak COVID krizi grup ziyaretlerine ikinci bir rüzgar verdi. Daha önce hiç SMA kullanmamış olan bazı doktorlar, 21 yıl önce başlayan Cleveland Clinic SMA programının direktörü Marianne Sumego, şimdi bu yeni hasta katılımı modunu deniyor.

Cleveland Clinic'teki SMA'ları kullanan 100 doktorun birçoğu şimdilik V-SMA'lara geçti ve yeni mod da SMA'lara yeni katılan meslektaşları cezbettiğini söylüyor.

Sumego, "Doktorlar teletıp kullanmaya başladığında sanal grup ziyaretleri onlara anlamlı gelmeye başladı." Diyor. Diyerek şöyle devam etti: "Bu, uygulama tasarımında çok fazla deney yapma zamanı."

Gerçekten de V-SMA'lar, doktorları SMA'ları denemekten caydıran bazı sorunları ortadan kaldırdı, diyor Revere SMA programını kuran ve Mirsky ile kodlayan genel bir iç hastalıkları uzmanı olan MD.

V-SMA'lar oturum yapmak için geniş bir alana olan ihtiyacı ortadan kaldırır ve oturumları çalıştırmak için gereken personel sayısını azaltır. "Sanal grup ziyaretlerinin kullanımı, yüz yüze grup ziyaretlerinden daha kolay olabilir."

Sumego, özellikle küçük uygulamaların V-SMA'ları alacağına inanıyor çünkü normal SMA'lardan daha kolay çalıştırılıyorlar. “İhtiyaç değişiyor” diyor. "Ülke genelinde herkes sanal grup modeline bakıyor."

Grup Ziyaretleri Sonuç Olarak Yardımcı Olur mu?

Medicare ve birçok özel ödeme, grup ziyaretlerini kapsar. Çoğu durumda, bireysel bir ofis ziyareti için aynı ücreti ödemeye eğilimlidirler. Telehealth'de olduğu gibi, Medicare ve diğer pek çok ödeme yapan kişi sanal ziyaretler için gerçek ziyaretlerle aynı oranda geçici olarak geri ödeme yapmaktadır.

Tüm ödeme yapanların SMA'ları kapsama konusunda belirli bir politikası yoktur ve doktorlar sormak zorundadır. Örneğin Medicare & Medicaid Hizmet Merkezleri (CMS), SMA'lar üzerinde herhangi bir kodlama kuralı yayınlamamıştır. Ancak Amerikan Aile Hekimleri Akademisi'nin sorgulamasına yanıt olarak CMS , bireysel hastalar için değerlendirme ve yönetim (E / M) hizmetleri için CPT kodlarının kullanılmasına izin vereceğini söyledi .

Kuzey Carolina Blue Cross Blue Shield, web sitesinde açıkça belirtilmiş bir politikaya sahip olan az sayıdaki ödeyenden biridir. Medicare gibi, sigortacı E / M kodlarını kabul eder ve hastaların devamının gönüllü olmasını gerektirir; yerleşik hastalar olmalıdır; ve çeşitli koşullara izin verilse de, ziyaret bir hastalığa veya duruma özgü olmalıdır.

Mirsky, grubunun tüm SMA hastaları için aynı E / M seviyesini – 99213 – kullandığını söylüyor. “Düzenli bir temel bakım ziyareti genellikle 3. veya 4. seviyede faturalandırıldığı için, kaç konunun ele alındığına bağlı olarak, gruplar için 3. seviyeyi seçtik çünkü grup oturumu sadece bir konuyla ilgileniyor” diyor.

SMA'lar için faturalandırmanın bir zorluğu, çoğu sağlık sigortasının hastalardan her ziyaret için bir copay sağlamasını gerektirmesidir ve bu, iki hekimli birinci basamak sağlık hizmeti kurucusu Lifestyle Medical Solutions'un kurucusu olan Wayne Dysinger, diyor. Riverside, Kaliforniya'da.

Ancak 5 yıldır SMA'ları kullanan Dysinger, genellikle çalışmaları için endişelenmek zorunda değil çünkü çalışmalarının çoğu kişi başına getiriliyor ve bir copay gerektirmiyor.

Ayrıca, Dysinger'ın SMA hastalarının bazıları doğrudan birinci basamaktadır ve hastaların 18 $ aylık üyelik ücreti ödemektedir. Diğer uygulamalar için cepten sabit bir ücret alınabilir.

Grup Ziyaretleri Nasıl Çalışır?

SMA'lar aynı durumdaki hastaların genellikle doktorlarına aynı soruları sordukları ve her seferinde cevapları tekrarlamak yerine neden bir gruba vermiyorsunuz?

Wheeler, zamanıyla daha verimli olmaya çalışmanın, bir düzine yıl önce SMA'larla ilgilenmesinin temel nedeni olduğunu söylüyor. "Hastaların normal bir hasta ziyaretine ihtiyaç duydukları tavsiyeleri sıkmaya çalışıyordum ve işe yaramıyordu" diye hatırlıyor. "Onlara bilmeleri gereken her şeyi anlatmaya çalıştığımda, geri kalan günlerim için geri kalacağım."

Hastalarla aynı konuşmayı sürekli olarak tekrarladığını buldu, ancak bu görüşmeler etkili olacak kadar ayrıntılı değildi. "Kilo kaybı hastalarım bir sonraki randevu için geri döndüğünde, yaşam tarzında önerilen değişiklikleri yapmamışlardı" diyor. "Kilo kaybının ne kadar karmaşık olduğunu anlamaya başladım." Wheeler Revere Center'da SMA programını kurdu.

Doktorlar Hasta Etkileşiminin Keyfini Çıkarıyor

SMA'ları kullanan bazı doktorlar hastalarıyla ne kadar bağlantılı olduklarını anlatıyorlar. “Benim için grup oturumları haftanın en sevindirici kısmı.” Diyor Dysinger. "Hastaların benimle ve birbirleriyle etkileşime girdiklerini görmek ve sağlık davranışlarının zaman içinde değişmesini izlemek istiyorum."

“Bu grupların çok fazla enerjisi var” diyor. Diyerek şöyle devam etti: "Çok ham, çok insani bir tür savunmasızlıkları var. İnsanlar hedeflere ulaşmak için taahhütlerde bulunuyorlar.

Dysinger'ın coşkusu diğer doktorlar tarafından tekrarlandı. Daha yaşlı hastalar üzerinde yapılan bir çalışmada, SMA kullanan doktorlar standart bire bir etkileşimlere dayanan doktorlardan daha dikkatliydi . Başka bir çalışmada, araştırmacılar SMA'larda doktorların hastalarından ihtiyaçlarını nasıl daha iyi karşılayabileceklerini öğrendiklerini tahmin ettiler.

Dysinger, SMA'ların birinci basamakta yaygın olarak uygulanabilir olduğunu düşünmektedir. Birinci basamak uygulamadaki randevuların% 80 ila% 85'inin kronik hastalıklar içerdiğini ve bu tür bir hastanın grup ziyaretleri için iyi olduğunu tahmin ediyor. SMA'lar tipik olarak diyabet, astım , artrit ve obezite hastalarını tedavi eder.

Sumego, SMA'ların bariatrik cerrahi öncesi ve sonrası hastalara yardımcı olmak gibi Cleveland Clinic'te özel bakım için kullanıldığını söylüyor. SMA'lar ayrıca bir rapora göre ülseratif kolit , multipl skleroz , kanser, HIV , menopoz , uykusuzluk ve stres hastalarını tedavi etmek için kullanılmıştır .

Küçük bir çalışma yürüten Dysinger, grup oturumlarını biraz farklı şekilde düzenler. Gruplarını diyabet gibi koşullar etrafında organize etmez, bunun yerine grupları yaşam tarzı tıbbının dört "sütununa" odaklanır: beslenme, hareket, esneklik (uyku ve stres dahil) ve bağlantılılık.

Hastalar Grup Ziyaretlerini Neden Seviyor?

Bir bütünün bir kısmını hissetmek birçok hasta için önemli bir çizimdir. “Hastalar kendilerinden daha büyük bir şeye bağlı olmayı seviyor gibi görünüyor,” diyor Wheeler. Diyerek şöyle devam etti: "Grupların sahip oldukları topluluk duygusundan, birbirlerine destek olmanın sevincinden hoşlanıyorlar."

"Yalnız olmadığınızı hissediyorum," diyor Mirsky. "Diyabetle mücadele eden bir hasta başka bir hasta için ne kadar zor olduğunu duyduğunda, deneyimlerini doğrular ve onlara bağlantı kurmalarını sağlar. Olumlu bir akran baskısı vardır."

Wheeler ve Boston'daki Mirsky's dahil olmak üzere birçok program, hastaların bir kursa devam etmek yerine oturumlara girip çıkmalarına izin verir. Ancak bu formatta bile, Wheeler hastaların genellikle birbirine yapışmaya eğilimli olduğunu söylüyor. "Bir seansın sonunda, bir hasta diğerine," Hangi seansa gitmek istersiniz? "Diye sorar. " diyor.

Hastalar ayrıca SMA'larda birbirlerinden öğrenirler. Hastalar deneyim alışverişinde bulunur ve bireysel bir ziyaret sırasında alma şansları olmayabilir.

Dysinger, grup dinamiğinin bazı hastaların hassas bilgileri açıklamasını kolaylaştırabileceğini söylüyor. Dysinger, "Bu gruplarda insanlar bağırsak hareketleri hakkında ya da bir ebeveynin yaşamları üzerindeki etkisiyle uğraşmaktan çekinmeyin." Diyor. "Oturumlar bir AA toplantısı hissi uyandırabilir, ancak tıpta sıkıca temellendirilmişlerdir."

Sanal Grup Ziyaretlerinin Potansiyel Dezavantajları

SMA'lar ve VSMA'lar her uygulama için çalışmayabilir. Bazı küçük uygulamalar, belirli bir durum etrafında bir grup ziyareti organize etmek için yeterli hastaya sahip olmayabilir – hatta diyabet gibi yaygın bir durum. Genel Dahiliye Derneği öncesi bir sunumda, Güney Karolina Tıp Üniversitesi'nden bir doktor, bir uygulamanın her yıl diyabet grubu ziyaretlerini doldurmasının zor olabileceği konusunda uyardı.

Ek olarak, bazı hastalar bir gruptaki kişisel konular hakkında konuşmak istemiyor. "Kendileriyle ilgili bazı şeyleri açıklamak istemeyebilirler," diyor Mirsky. Diyerek şöyle devam etti: "Bu yüzden gruba, kimsenin özel olarak konuşmak istediği bir şey varsa, müsait olduğumu söylüyorum."

SMA'ların bir başka dezavantajı, daha deneyimli hastaların zaten bildikleri bilgilerden geçmesi gerekebileceğidir, bu da hastalar seanslara girip çıkabildikleri zaman özel bir sorundur. Mirsky şöyle diyor: "Sık sık yaşanan şey, deneyimli katılımcının yeni gelen kişiye yardım etmesidir."

Son olarak, grup oturumunda gizlice büyük bir endişe kaynağıdır. Wheeler, “Bire bir ziyarette hastanın sağlığı hakkında ayrıntılara girebilir ve hatta grafikte bir giriş bile yapabilirsiniz” diyor. "Ancak grup ziyaretinde, hasta önce ortaya çıkarmadıkça bir hasta hakkında hiçbir kişisel ayrıntı veremezsiniz."

SMA hastaları, oturum dışındaki diğer hastalar hakkında konuşmamayı kabul ettikleri gizlilik anlaşmaları imzalarlar. Sanal grup ziyaretlerinde gizliliğin sağlanması daha karmaşık hale gelir, çünkü bir katılımcının yakınındaki odada bulunan biri konuşmayı duyabilir. Bu nedenle, V-SMA'lardaki hastaların kulaklık kullanmaları veya en azından bulundukları odanın kapısını kapatmaları önerilir.

Gizlilikle ilgili endişeleri gidermek için Zoom verilerini şifreler, ancak bazı gizlilik raporları bildirilmiştir ve bir ABD senatörü Zoom'un gizlilik açıklarını araştırmaktadır.

Grupları Sanal Gruplara Aktarma

Çoğu doktorun sanal SMA'ları alması COVID krizini aldı. Sumego, Cleveland Clinic'in sanal SMA'lara bir yıldan uzun bir süre önce başladığını, ancak SMA'ları çalıştıran diğer grupların çoğunun, COVID-19 başlamadan hemen önce bunları sağlamadığını açıkladı.

Dysinger, 2017'de sanal SMA'ları denediğini, ancak Zoom'u kullanan teknoloji o zamanlar zor olduğu ve personelinin ve çoğu hastanın dirençli olduğu için onları bıraktığını söyledi. "Sanal oturumlara sadece 3 ila 5 kişi katılıyor ve toplantılar akşam gerçekleşti, bu da personel için zor oldu" diyor.

Dysinger, "COVID-19 ilk ortaya çıktığında, ilk tepkimiz yüz yüze grubu tutmaya ve sosyal mesafe eklemeye çalışmaktı, ancak bu işe yaramadı, bu yüzden çok hızlı bir şekilde Zoom toplantılarına geçtik." "Yakınlaştırma konusunda zaten deneyimimiz vardı ve Yakınlaştırma teknolojisi gelişti ve kullanımı daha kolaydı. COVID-19 her şeyi ileriye doğru zorladı."

V-SMA'lar etkili midir? Şahsen SMA'ların etkinliğini gösteren birçok çalışma yapılmış olmakla birlikte, V-SMA'lar üzerinde çok az sayıda çalışma yapılmıştır. Obezite hastaları ile ilgili bir 2018 çalışması, bizzat SMA'lara katılanların V-SMA'lardan biraz daha fazla kilo verdiğini buldu. [ 13 ]

Teletıpta olduğu gibi, bazı hastalar V-SMA teknolojisinde sorun yaşar. Dysinger, SMA hastalarının% 5 ila% 10'unun V-SMA'lara geçiş yapmadığını söylüyor – esas olarak teknolojiye uyumdaki sorunlardan dolayı – geri kalanlar mutlu. “Toplantı başına 10 kişi ve 20 kişi ortalamıyoruz” diyor.

Grup Ziyaretleriyle Rahat Olmak

Grup ziyaretleriyle uğraşmak, doktorların normalde sahip olduklarından çok farklı bir zihniyet gerektirir, diyor Wheeler. "Grup oturumlarında kendim yapabileceğim kadar rahat hissetmem 6 ila 8 ay sürdü" diye hatırlıyor. Diyerek şöyle devam etti: "Bu, hastalara vermek için eğitildiğim bire bir bakıma kıyasla pratik yapmanın çok farklı bir yoluydu. Diğerleri geçişi daha kolay bulabilir."

Wheeler, "Doktorlar hasta ziyaretini kontrol etmeye alışkındır, ancak grup ziyaretindeki değişim daha akıcıdır" diyor. "Hastalar kendi görüşlerini sunarlar ve bu tartışmayı genellikle oldukça yararlı olan bir teğet üzerine gönderir. Doktorlar olarak, bu teğetlerin ne zaman devam edeceğini öğrenmeli ve tartışmanın temaya ne zaman geri getirilmesi gerekebileceğini bilmeliyiz Sık sık karışmamak daha iyi. "

Doktorların SMA'ları yürütmek için eğitime ihtiyaçları var mı? 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre, grup ziyaretlerindeki hastalar, bireysel ziyaretlerdeki hastalardan daha kötü iletişim rapor ettiler. Yazarlar, doktorların gruplarla nasıl konuşulacağını öğrenmeleri gerektiğini ve biraz eğitim almasını önerdi .

V-SMA'ların COVID Sonrası Kalıcı Gücü Olacak mı?

COVID-19 krizi sona erdiğinde, Medicare'in sanal oturumlar için gerçek oturumlarla aynı düzeyde geri ödeme yapmaması planlanıyor. Mirsky, sanal SMA'lar da dahil olmak üzere telehealth ile rahat eden binlerce doktor ve hastadan bu değişime karşı büyük bir direnç bekliyor.

Dysinger, V-SMA'ların devam edeceğini düşünüyor. "COVID-19 temizlendiğinde ve bizzat gruplara geri dönebildiğimizde, bazı sanal grupları tutmayı umuyoruz" diyor. "İnsanlar zaten sanal grupları kabul etmeye ve değer vermeye başladılar."

Wheeler, uygulamaların hızlanmaya başlaması gerektiğinde sanal grupları COVID sonrası önemli bir rol oynuyor. "Sanal grup ziyaretleri, şimdiye kadar görülemeyen büyük bir birikmiş iş ile başa çıkmayı kolaylaştırabilir," diyor. "Ve sanal gruplar hala bir grupta buluşmaya isteksiz olan hastaları görmenin tek yolu olacak."

Leigh Page Chicago merkezli bir serbest yazar.

Daha fazla haber için Facebook , Twitter , Instagram ve YouTube'da Medscape'i takip edin .

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top