Sağlık

Anne düzenli olarak egzersiz yaparsa, anne sütü bebek için daha da faydalıdır, çalışma

Ohio State Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi'nden yapılan yeni bir araştırma, emziren annelerin düzenli egzersiz yapması durumunda daha faydalı anne sütü sağlayabileceklerini göstermektedir. Egzersizin bireylere çeşitli şekillerde fayda sağladığı bilinmektedir ve bu yeni çalışma muhtemelen egzersizin daha önce bilindiklerinden daha fazla avantajı olduğunu göstermektedir. Çalışma Nature Metabolism dergisinin son sayısında yayınlandı.

Image Credit: HTeam / Shutterstock

Resim Kredisi: HTeam / Shutterstock

Emziren anneler ve egzersiz

Egzersiz hamilelik boyunca olduğu kadar hamilelik sonrası da önerilmiştir. Bu sadece hamilelik sırasında ve sonrasında aşırı kilo alımı, obezite ve aşırı kilo riskini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda diyabet ve kalp hastalığından da korur. Düzenli egzersiz yapmak da kasları güçlendirir ve komplikasyonları önler.

Emziren annelerde egzersiz

Bu yeni çalışma, hamile annelerde ılımlı egzersizin bile anne sütünde bir bileşiğin bebeklerine fayda sağlayabilecek seviyelerde bir artışa yol açabileceğini göstermektedir. Araştırmacılar, bebeğin büyüdükçe diyabet, obezite ve kalp hastalığı riskinde önemli bir avantaja sahiptir.

Araştırmacılar açıklıyor

Ohio State Wexner Tıp Merkezi Diyabet ve Metabolizma Araştırma Merkezi'nde araştırmacı olan baş araştırmacı Kristin Stanford, bu çalışmanın ilk kez egzersiz yapmayan bir annenin bebeğine fayda sağladığını göstermediğini açıkladı. "Geçmişte anne egzersizinin yavruların sağlığını geliştirdiğini gösteren çalışmalar yaptık, ancak bu çalışmada neden sorusunu cevaplamaya başlamak istedik." Dedi. Bu çalışmayı neden yürüttüklerini açıklayarak, "Anne sütünün önemli bir rol oynadığına dair kanıt olduğundan, anne sütünün yavruların sağlığı üzerindeki etkilerini izole etmek istedik."

Bu çalışmanın iki kısmı vardı – deney hayvanları ve insanlar.

Laboratuvar fareleri ve anne sütü etkileri

Çalışmanın ilk bölümünde, Stanford ve meslektaşları California Üniversitesi, San Diego, Arkansas Çocuk Beslenme Merkezi ve Joslin Diyabet Merkezi'nden araştırmacılarla işbirliği yaptı. Laboratuvar farelerini çalışmalarına dahil ettiler. Çoğunlukla hareketsiz olan fareler annelerinden doğan fareler, hamilelikleri sırasında aktif olan fareler annelerinden anne sütü ile beslenmiştir. Fiziksel olarak aktif annelerden bir başka yavru seti de annelerinin sütünü aldı. Deney, fiziksel olarak aktif annelerin anne sütü ile beslenen tüm bebekleri taklit etti.

Araştırmacılar, sonuçlar şaşırtıcıydı. Aktif anne farelerden sütle beslenen yerleşik annelerin bebekleri, aktif annelerin biyolojik bebeklerinde görülen sağlık yararlarına sahipti. Fiziksel olarak aktif fare anneleri hem kendi bebeklerine hem de hareketsiz annelerin bebeklerini besledikleri için, faydaların genler yerine anne sütü ile aktarıldığı kanıtlanmıştır. Aktif fare annelerinden sütle beslenen bu bebeklerin hepsinin kalp hastalığı, obezite vb. Riskinin daha düşük olduğu bulunmuştur.

Egzersizin hamile ve doğum sonrası kadınlar üzerindeki etkileri

Çalışmanın ikinci bölümünde, ekipte 150 hamile anne ve doğum sonrası anne (yakın zamanda doğum yapmış) vardı ve onlara aktivite izleyicileri sağlandı. Bu annelerin fiziksel aktiviteleri bu cihazlar kullanılarak takip edildi.

Annelerden elde edilen anne sütü kimyasal olarak analiz edildi. Sonuçlar, daha fazla hareket eden annelerin (aktivite izleyicide daha fazla adım olarak ortaya çıkan) anne sütlerinde 3SL adı verilen bir bileşik seviyelerini yükselttiğini ortaya koydu.

Anne sütünde 3SL

Araştırmacılar, bu bileşik 3SL'nin bebeğe sağlık yararları sağlamada çok önemli bir faktör olduğuna inanıyor. Ohio State'in Dorothy M. Davis Kalp ve Akciğer Araştırma Enstitüsü'nde fizyoloji ve hücre biyolojisi profesörü olan Stanford, "3SL'deki artış mutlaka egzersiz yoğunluğu ile ilgili değildi, bu yüzden günlük yürüyüş gibi orta derecede egzersiz bile faydaları elde etmek için yeterli. "

Herkes için egzersiz önerdi, "Egzersiz hamilelik sırasında ve sonrasında genel sağlığınız için harika, bu nedenle hareket etmek için yapabileceğiniz her şey hem sizin hem de bebeğinizin yararına olacak."

Egzersiz yapamayan veya emziremeyen kadınlara ne olacak?

Araştırmacılar, önemli sayıda kadının hamilelik sırasında ve doğumdan sonra emziremediğini veya komplikasyon geliştiremediğini ekledi, bu da hareket etmelerini veya egzersiz yapmalarını zorlaştırdı. 3SL bileşiği izole edilebilirse, bu bebekler için faydalı olacağını açıklarlar. Ekip, emziremeyen bebeklere formülde bu bileşikle sağlanabileceğini söylüyor.

Stanford, "Bu anne sütü oligosakkaritinin sağlıklı yavrular üzerinde önemli bir etkisi oldu. Bunu formüle ekleyebilmek, kadınların emziremediği zaman bebekler için fayda sağlayabilir."

Dergi referansı:
  • Harris, JE, Pinckard, KM, Wright, KR ve diğ. Anne sütünde egzersize bağlı 3p-sialillaktoz, fare yavrularında metabolik sağlığı ve kalp fonksiyonunu iyileştirmek için kritik bir aracıdır. Nat Metab (2020). https://doi.org/10.1038/s42255-020-0223-8
AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top