Sağlık

COVID-19'u incelemek için kullanılacak tümör tümör örneklerini analiz etmek için yeni yöntem

İsveç'teki Karolinska Institutet'teki araştırmacılar, sağlam tümör örneklerini 3D olarak moleküler düzeyde analiz etmek için yeni bir yöntem geliştirdiler. Çalışma Karolinska Üniversite Hastanesi ile yapılan bir işbirliği olup Doğa Biyomedikal Mühendisliği'nde yayınlanmıştır. Şimdi araştırmacılar, yeni koronavirüsün farklı organlara nerede ve nasıl saldırdığı hakkında bilgi sağlayacağı umuduyla COVID-19 hastalarından doku örneklerini incelemek için yöntemi kullanmayı planlıyorlar.

Kanser, hücrelerdeki hayati moleküler mekanizmaların normal çalışmayı durdurmasıyla ortaya çıkar. Bu patolojik süreçleri daha iyi anlamak için, bilim insanlarının tümör hücrelerinde neler olduğunu bir RNA ve protein düzeyinde incelemeleri gerekir. RNA, kodladıkları genler ve proteinler arasında haberci görevi görür ve kansere dahil olan farklı RNA türleri vardır.

Araştırmacılar, temel araştırmada, kesitli olmaktan ziyade bozulmamış insan tümör dokusunu incelemek için kullanılan yeni bir görüntüleme tekniği uyguladılar. Teknik, dokuyu şeffaf hale getirmeyi, farklı RNA ve protein türlerini boyamayı ve daha sonra hafif yapraklı mikroskop adı verilen bir alet kullanarak üç boyutlu doku görüntülemeyi içerir. Bunu yaparak, tümörde anormal miktarlarda RNA veya proteinin olduğu yeri belirlemek mümkündür. DIIFCO adı verilen yöntem, kansere bağlı mekanizmaların çalışılmasını kolaylaştırır ve kanser hastalarından alınan doku örneklerinin daha kesin tanılarını sağlar.

Daha kesin kanser teşhisleri

Yıllardır, klinisyenler tümörlerden doku örneklerini teşhis etmek için spesifik proteinlerin etiketlenmesini kullanmıştır. RNA'yı sağlam tümör örneklerinde özel olarak lekeleyebilmek klinik örnek teşhisi için tamamen yeni fırsatlar yaratır. "

Per Uhlén, Baş Araştırmacı, Karolinska Institutet Tıbbi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü

Karolinska Üniversite Hastanesi'nde patologlar ve cerrahlarla çalışan araştırmacılar, gelişmiş görüntü işleme yazılımı kullanarak tümörlerin dijital 3D görüntülerini inceledi. Bu şekilde, bir tümörün her bir hücresini tanımlamayı ve hücrelerin nasıl kümelentiğini ve spesifik hücre popülasyonlarının, tümörün kan damarı yapısına göre kendilerini nasıl düzenlediğini analiz etmeyi başardılar. Başka bir deneyde, kanser kök hücreleri için bir biyobelirteç olan PROM1 RNA'yı spesifik olarak boyayarak, kanser hücresi denilen hücrelerin varlığını oldukça agresif bir meme kanseri formunda incelediler . Kanser tümörleri, kanser oluşumunda önemli bir rol oynadığı düşünülen çok az sayıda kanser kök hücresi içerir. DIIFCO yöntemi, meme kanseri hastalarının tümör örneklerinin derinliklerinde küçük kanser kök hücre kümelerini ortaya çıkarmıştır.

Sonraki COVID-19 örnekleri

DIIFCO yöntemini kullanarak, bilim adamları RNA ve proteinleri tüm insan dokularında yüksek çözünürlükte inceleyebilirler. Araştırmacılar şimdi yöntemlerini COVID-19 hastalarından alınan doku örneklerini incelemek için kullanmayı planlıyorlar. SARS-CoV-2 virüsünden RNA'yı tespit etmek için PCR analizleri, hastanelerde hastaların COVID-19 olup olmadığını test etmek için sıklıkla kullanılır ve araştırmacılar şimdi yeni görüntüleme tekniğinin viral dokuda tam olarak nerede olduğunu tespit edebileceğini umuyor RNA dır.

Profesör Uhlén, "Bizimki, dünyadaki insanlardan alınan sağlam doku örneklerini inceleyebilen birkaç laboratuvardan biri." "Doku yaşlı hastalardan geldiğinde bu özellikle zordur. Yöntemimizin yeni koronavirüsün farklı organlara nerede ve nasıl saldırdığı konusunda önemli cevaplar sağlayabileceğine inanıyorum ve umuyorum."

Dergi referansı:

Tanaka, N., vd. (2020) Sağlam tümör biyopsilerinde RNA ve protein ekspresyonunun analizi için üç boyutlu tek hücreli görüntüleme. Doğa Biyomedikal Mühendisliği . doi.org/10.1038/s41551-020-0576-z .

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top