Sağlık

Uygulama Bağlantıları Naloxone ile Yakındaki Gönüllülere Aşırı Doz Uygulama Bağlantıları Naloxone ile Yakındaki Gönüllülere Aşırı Doz Uygulama

Nalokson aşırı dozda opioidleri tersine çevirebilir, ancak zaman çok önemlidir ve sağlık görevlileri hemen ulaşamazsa etkinliği azalır. Şimdi, yeni bir uygulama aşırı doz kurbanları veya arkadaşlarını ilacı çok daha hızlı uygulayabilen eğitimli gönüllülere bağlamaktadır.

1 yıllık bir süre boyunca, Philadelphia'daki bir araştırmaya katılan 112 katılımcının yaklaşık yarısı, uygulama yoluyla aşırı dozlara yanıt verdiklerini ve Kolej'in sanal yıllık toplantısında yayınlanan bir araştırmaya göre, aşırı dozları bildirmek için kullandıklarını söyledi. İlaç Bağımlılığı Sorunları.

Philadelphia'daki Drexel Üniversitesi'nden doktora danışmanı Stephen Lankenau, "Uygulama sayesinde, ayda yaklaşık iki kez kurtarılmış bir hayat olabilirdi," dedi.

Philadelphia, herhangi bir büyük şehrin en yüksek opioid aşırı doz oranına sahip, Dr. Lankenau ve aşırı doz yapan insanlar genellikle 911'i aramak konusunda isteksiz olduklarını söyledi. "Polis, uyuşturucuyla ilgili bir çağrı olduğu belirlendiğinde genellikle uyarılır. ve birisi tutuklanacak. "

Ancak, UnityPhilly adlı uygulama, profesyonel sağlık görevlilerini resimden kaldırmaz. Lankenau, mevcut ilk müdahale sistemine bir ek olarak tasarlandı – "911'in yerini alması amaçlanmadı" – ve dakikalar önemli olduğunda aşırı dozlara daha hızlı yanıt verilmesine izin verdiğini söyledi.

"Birisi 911'i aramaya şiddetle karşı çıkarsa," dedi, "bu onlar için en iyi müdahale olmayabilir."

Uygulamanın işleyişi şu şekildedir: Kendilerini aşırı dozlayan veya aşırı doza tanık olan katılımcılar yakındaki uygulama kullanıcılarına uyarı gönderebilir. Bir uyarı çıktığında, katılımcı 911'i aramaya çalışır, ancak katılımcı bunu atlayabilir.

Yakındaki yanıt verenler "Yolda" tuşuna basarak yanıt verebilir ve daha sonra sağlanan nalokson (Narcan) kaynağıyla aşırı dozun adresine gidebilirler. Birçoğu opioid kullanıcısı olan veya kendileri olan amatör yanıt verenler ilacın nasıl yönetileceği konusunda eğitilmiştir.

Çalışma yazarları, Kensington'ın Philadelphia mahallesinden 112 katılımcıyı işe aldı ve 2019'dan 2020'ye kadar izledi. Son 30 gün içinde yaklaşık yarısı (n = 57) opioid kullandığını bildirdi ve bu katılımcıların ortalama yaşı 42,% 54 idi erkekler ve% 74 İspanyol olmayan beyazdı. Sadece% 19'u istihdam edilmişti ve% 42'si yakın zamanda evsiz kalmıştı. Yaklaşık% 80'i daha önce aşırı doz almıştı ve hepsi aşırı dozlara tanık olmuştu.

"Topluluk üyeleri" olarak tanımlanan diğer katılımcılar (n = 55) opioidlerle daha az deneyime sahipti (% 44'ü daha önce kötüye kullanmıştı), ancak% 91'i aşırı dozlara tanıklık etmişti. Ortalama yaşları 42,% 56'sı kadın,% 53'ü istihdam edildi ve% 16'sı yakın zamanda evsizdi.

1 yıllık bir süre boyunca, opioid kullanan katılımcıların% 51'i uygulamayı, topluluk üyelerinin% 46'sı gibi aşırı doz bildirmek için kullandı. Doz aşımı yapıldığını bildiren yüzdeler% 47 (opioid kullanıcıları) ve% 46 (topluluk üyeleri) idi.

Lankenau, "Topluluk müdahalecileri olarak eğitilen insanlar oldukça uzun süredir var ve ülke çapında yüzlerce program var. İnsanlar nalokson taşımaya ve önlerinde aşırı doz görürlerse yanıt vermeye hazırlar." dedim. Diyerek şöyle devam etti: "Burada, başka türlü bilmedikleri olaylara sivil yanıt veren insanlar var. Bu, derhal yardım edebilecek ve acil durum müdahale ekiplerinin yaptığı işleri artırabilecek bir bireyler topluluğu yaratıyor."

Uygulamayı indiren opioid kullanıcıları, profesyonel sağlık görevlilerine kıyasla yargılayıcı olmayan ve destekleyici yanıtlayanların fikrine çekilebilir. Vancouver'daki Britanya Kolumbiyası Madde Kullanım Merkezi'nden bağımlı tıp uzmanı Sukhpreet Klaire, "Sistem, madde bağımlılığı bozukluğu olan insanlar tarafından iyi sonuç vermedi." Dedi. "Doz aşımı tersine çevirme açısından, [medic'tan başka] bir başkasının size Narcan vermesini ve sizi bu deneyim boyunca desteklemesini tercih edebilirsiniz. Tersine döndükten sonra bittiğinde, ani bir geri çekilme semptomlarınız olur. ve ambulansta oturmak istemiyorsunuz. Destekleyici bir ortamda olmak istiyorsunuz. "

Olumsuz etkilere gelince, opioid kullanıcılarının bir uygulama güvenlik ağı ile daha fazla risk alabileceği endişesi vardı. Ancak Dr. Lankenau, röportajlarda hiç kimsenin daha riskli davranışlar bildirmediğini söyledi.

Yetkili, 3 yıllık programın 215.000 dolara mal olduğunu ve bir sonraki adımın Philadelphia şehir çapında bir deneme için fon elde etmek olduğunu söyledi.

Çalışma Ulusal Uyuşturucu Suistimal Enstitüsü tarafından finanse edildi. Dr. Lankenau ilgili açıklama yapmadı. Klaire, her ikisi de NIDA tarafından finanse edilen bir araştırma bursuna ve bağımlılık tıp araştırmacıları programına katıldığını açıkladı.

Bu makale ilk olarak MDedge.com'da yayınlanmıştır.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top