Sağlık

Sahra-altı Afrika genelinde gıda satıcıları et, balık görünümünü iyileştirmek için toksik kimyasallar kullanıyor

Bilim adamları ve gıda müfettişleri, milyonlarca insanın sağlığını riske atarak, Sahra-altı Afrika'daki gıda satıcıları tarafından toksik kimyasalların kullanıldığını söylüyor.

Zayıf hükümet test kapasiteleri ve gayri resmi gıda tedarik zincirleri, tüccarların ve balıkçıların çok az gözetiminin olduğu ve dikkatsiz tüketiciler için neredeyse hiç koruma olmadığı anlamına gelir.

Bununla birlikte, veterinerlik uzmanları, insanların kontamine gıdaları satın almadan önce tanımlamalarına yardımcı olabilecek teknikler olduğunu söylüyor.

Balıklarda hileli faaliyet genellikle yakalandıklarında başlar.

Kamerun kıyı kenti Douala'daki Hayvancılık, Balıkçılık ve Hayvan Endüstrisi Bakanlığı (MINEPIA) veteriner hekim ve departman delegesi Serge-Claire Nkolo'ya göre: "Çoğunlukla insanlar suya çok toksik bir böcek ilacı Gamalin döküyor ."

Birkaç dakika sonra, bölgedeki tüm su canlıları ölecek ve yüzeye çıkacaktır. O zaman balıklar toplanır. "

Douala'daki Youpwe balık pazarında füme balık satan Patricia Ngono şunları söylüyor: “Odun satın almak ve yakacak odun kullanmak yerine, bazı satış kadınları terzilerden kalan kumaşları topluyor ve balıkları içmek için yakıyorlar.”

Yabani et de etkilenir. Douala'daki bir çiftlik danışmanı Clément Polewa, bazı avcıların formalin kullandıklarını, özellikle de birkaç gün süren bir av gezisi için çalıya gittiklerini söylüyor. Morglardaki bedenleri mumyalamak ve korumak için kullanılan bazı kasaplar, etin çıkmasını önlemek için formalin kullanır.

“Bu ürünü öldürdükleri oyunda ayrışmasını önlemek için kullanıyorlar, böylece köylerine dönene kadar korunabiliyorlar,” diyor Ngono.

ABD Çevre Koruma Ajansı formalini, burun boşluğu ve lösemi kanserleriyle bağlantılı bir “olası insan kanserojen” olarak sınıflandırır.

Süt ilacı

Addis Ababa Üniversitesi Doğa Bilimleri Koleji'nde gıda bilimi ve beslenme profesörü ashagrie Zewdu Woldegiorgis'e göre, Etiyopya'daki çiftçiler sütü fabrikalara satmadan önce korumak için yüksek düzeyde formalin kullanıyorlar.

Çiftçiler için, formalin “süt ilacı” olarak adlandırılıyor – kimyasal hakkında bilgi eksikliğinin bir göstergesi. Woldegiorgis, “Devam eden bir çalışmada yaptığımız ön testlerimiz, sütte insan sağlığı için tehlikeli olan çok yüksek düzeyde formalin olduğunu gösteriyor.

Balıkçı ve tüccarlar bu yasadışı maddeleri kullanmayı kabul etmiyorlar: herkes sadece bu tür uygulamaların anekdot kanıtlarının farkında olduğunu iddia ediyor.

Birkaç yıl önce, bunun ne kadar hayati derecede önemli olduğunu vurguladıktan sonra, bir köydeki balıkçılar nihayet hangisinin nehri bombaladığını söylemeyi kabul etti. İlgili kişi, bir güne kadar, bir gözetim operasyonundan sonra, onu el ele tutuştuktan sonra tamamen masum olduğunu iddia etti. ”

Serge-Claire Nkolo, Veteriner Hekim ve Bölüm Delegesi, Hayvancılık, Balıkçılık ve Hayvan Endüstrisi Bakanlığı

Çiftlik danışmanı Polewa, sorunun kapsamından kuşku duyuyor: “İnceleme hizmetlerimizin, şehirlerimizde yerleşik perakende satış noktalarından çalışan balık satıcılarında formalin kullanımına dair kanıt bulduğu vakalarımız bile oldu.”

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü Gıda Güvenliği ve Kalite Birimi başkanı Markus Lipp'a göre, uygulama dolandırıcılığı oluşturuyor.

Lipp, “Eti ve diğer ürünleri daha uzun süre korumak için formalin kullanımına, bildiğimiz kadarıyla hiçbir yerde izin verilmiyor ve gıda sahtekarlığı oluşturuyor” diyor.

Meyve ve sebzeler

Lipp, yasadışı olarak kullanılan ürünler ve kullanılmasına izin verilen, ancak genellikle meyve ve sebzelerde uygunsuz bir şekilde ve uygun gözetim olmadan kullanılan diğer kimyasallar arasında ayrım yapar.

Satıcılar, meyveleri olgunlaşma sürecini hızlandıran veya ürünün mükemmel olgunlaşmasını sağlayan bitki sağlığı ürünleri ile kaplar.

Douala'da kıdemli bir tarım teknisyeni olan Guy-Merlin Wakam, bu uygulamanın, bitki büyüme düzenleyicisi ethephon'un (etrel olarak da bilinir) veya bitki hormonları gibberellinlerin kullanıldığı ananasların yetiştirilmesinde kullanılan yöntemlerden yararlandığını açıklıyor. ve uygulama.

Wakam, “Etil, meyve henüz olgunlaşmışken, toplanmadan önce hala saptayken kullanılır” diyor. “Amaç, sarımsı bir renk almalarıdır. Çünkü bazı müşteriler, özellikle denizaşırı ülkeler, bir ananasın sarı değilse olgun olmadığına inanıyorlar. ”

Kamerun Tarım Bakanlığı Douala bölge ofisinde Kalite Kontrol Birimi başkanı Jean-Pierre Mba, tüccarların aynı meyve olgunlaştırma tekniğini kullandıklarını ve bu da önerilerin çok ötesinde dozajlara yol açtığını söyledi.

“Tüccarlar sadece muz ve muzun olgunlaşma sürecini kontrol etmeye çalışmak için bu yöntemi kullanıyorlar” diyor.

'Bilimin kötüye kullanılması'

Woldegiorgis için bu, yalnızca onaylanmış olduğu için aşırı miktarda izin verilen kimyasal kullanan bazı tüccarlar tarafından “bilimin kötüye kullanılması” na yol açmıştır. Etiyopya'da bir elyaf olan gözleme enjektörünün korunması için sodyum benzoatın güvenliği üzerine yaptığı araştırmanın Etiyopya Gıda ve İlaç Kurumu (EFDA) tarafından desteklendiğini söyledi.

Woldegiorgis, katkı maddesinin, enjerağın raf ömrünü üç günden on güne çıkarmak için tasarlandığını söylüyor. “Ancak yasadışı ve profesyonel olmayan insanlar, bu kimyasalları insan sağlığı pahasına büyük bir doz ekleyerek deneme yanılma yoluyla kendileri ekliyorlar” diyor. “Sadece raf ömrünün uzatılmasını, ürünün ve kimyasalın güvenliğini ve kalitesini değil, karı korumayı önemsiyorlar.”

Kamerun Yaoundé bölgesindeki muz, ananas ve kakao üreticisi olan Douala'daki Üniversite Teknoloji Enstitüsü'nde (UIT) bir akademisyen olan Raphaël Onguéné, uygulamanın yaygın olduğunu söylüyor.

“Tarımda başladığımda, ananas ve muzun olgunlaşmasına yardımcı olmak için aşırı miktarda bitki sağlığı ürünlerinin olduğunu çok çabuk fark ettim” diyor.

whistleblowing

Douala Ticaret Bakanlığı Teftiş ve Sahtekarlık Önleme Ekibi başkanı Hilaire-Flavien Foumane şunları söylüyor: “Diğer esnaf sayesinde muhbirleri çevirdi, bu uygulamayı yapan muz tüccarları ağını söktük. Garip bir şekilde, onlara mal sağlayan üreticiler bu konuda hiçbir şey bilmiyorlardı. ”

Douala'nın Wakam olaylarının nasıl işlediğini şöyle anlatıyor: “Çoğunlukla bu uygulamalardan suçlu olan satıcılar. Bir tüccar iki ya da üç gün içinde olgunlaşmış muz sağlama emri almış olabilir. Meyveleri bir yetiştiriciden alıp satın alıyorlar ve daha sonra üretici bunun hakkında hiçbir şey bilmeden, son teslim tarihinden önce olgunlaşmasını sağlamak için etil veya gibberellin ile tedavi ediyorlar. ”

Bu uygulamaların bu yemeği yiyen insanlar için gerçek sağlık etkileri vardır.

Araştırmacılar, formalin ve meyvelerin raf ömrünü uzatmak için kullanılan bazı kimyasalların baş dönmesi, halsizlik, ülser, kalp hastalığı, cilt hastalığı, akciğer yetmezliği, kanser ve böbrek yetmezliğine neden olabileceğini bildirmektedir.

Douala Üniversitesi'nde gıda ve ilaç kalite kontrol uzmanı Gisèle Etamé Loé, “bu ürünlerle tedavi edilen yiyecekleri yiyen insanların bir sonucu olarak kaydettiğimiz çok sayıda gıda zehirlenmesi vakası tarafından etkilendiğini” söyledi.

Besin Güvenliği

Loé, birkaç yıl önce katıldığı özellikle unutulmaz bir vakayı anlatıyor: “Gamalin kullanarak yakalanan balıklarla yapılan mbongo tchobi olarak bilinen yerel bir yemek yediklerinde bütün bir aile hastaneye kaldırıldıktan sonra iki kişi öldü.”

Dünya Sağlık Örgütü'nün gıda güvenliği ile ilgili ilk kapsamlı rapora göre, ajans güvensiz gıdaların her yıl küresel olarak 600 milyon gıda kaynaklı hastalık ve 420.000 ölümden sorumlu olduğunu söylüyor.

Gıda Kaynaklı Hastalık Yükü Epidemiyoloji Referans Grubu tarafından hazırlanan raporda, gıda kaynaklı ölümlerin yüzde 30'unun beş yaşın altındaki çocuklar arasında meydana geldiği, Sahra Altı Afrika ve Güneydoğu Asya'nın en büyük gıda kaynaklı hastalık yükünü kaydettiği belirtildi.

Loé, bunun tüm bu ürünlerin akut veya kronik toksisite riski taşıdığı bilinmesine bağlı olduğuna dikkat çekiyor. Formalin, Gamalin, etil ve gibberellinin hepsinin belirli dozlarda kanserojen olduğunu ekliyor.

“Formalin önemli solunum güçlüklerine yol açar ve mide, bağırsak ve böbreklerde ciddi viseral lezyonlara neden olur” diyor. “Gamalin'e gelince, bu bir nörotoksindir ve ölüm olmasa bile kalıcı hasara neden olabilir.

“Etil çok toksik olabilir ve ağız boşluğu ve farinks üzerinde son derece aşındırıcı bir etkiye sahip olabilir, bu da mide ve sindirim sisteminin delinmesi ve hatta mide kanserinin gelişebileceği riski olduğu anlamına gelir,” diyor Loé UIT'de endüstriyel ve farmasötik kimya laboratuvarının kurulmasının arkasında.

Toksinlerden kaçınma

Çiftlik danışmanı Polewa, tüketicilerin toksik gıdalardan kaçınmak için izleyebilecekleri birkaç ipucu olduğunu söylüyor.

“Bir prize giderseniz ve tüm meyvelerin aynı olgunluğa ulaştığı bir demet muz veya muz görürseniz, muhtemelen doğal olarak olgunlaşmaya bırakılmamışlardır” diyor. Bir salkımın doğal olarak olgunlaşmasına izin verildiğinde, bireysel meyvelerin kendi hızlarında olgunlaşacağına; hepsi aynı anda asla olgunlaşmayacaklar.

Veteriner Hekim Nkolo, tüketicileri gözlemlemeye teşvik ediyor: “Tek bir sinek çekmeyen et satılıyorsa, kaliteli et değildir. Çünkü et sergilenirken, sineklerin üzerine inemeseler bile etraflarında uğultu olması normaldir. ”

Woldegiorgis, gıda yetkililerini, özellikle gayri resmi piyasalarda, satılan gıda kalitesini artırmak için rastgele kontroller yapmaya çağırıyor – ancak gıda kalite kontrolünün kolay bir iş olmayabileceğini itiraf ediyor.

Ancak Woldegiorgis, gayri resmi işletmelerin genellikle küçük ölçekli olduğunu, bazılarının fiziksel adresleri veya kayıt izinleri bulunmadığını söylüyor

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top