Sağlık

Ruth Bader Ginsburg Pankreas Kanserinden Öldü Ruth Bader Ginsburg Pankreas Kanserinden Öldü

Öncü bir hukukçu ve ABD Yüksek Mahkemesine atanan ikinci kadın Yargıç Ruth Bader Ginsburg Cuma günü öldü.

87 yaşındaydı.

Mahkemeden yapılan açıklamaya göre ölüm nedeni metastatik pankreas kanseriydi .

Başyargıç John Roberts açıklamasında "Ulusumuz tarihi bir hukukçu kaybetti" dedi. “Yargıtay'da biz değerli bir meslektaşımızı kaybettik. Bugün yas tutuyoruz, ancak gelecek nesillerin Ruth Bader Ginsburg'u tanıdığımız şekliyle hatırlayacağına güvenerek – yorulmak bilmeyen ve kararlı bir adalet şampiyonu. "

Bugün yas tutuyoruz, ancak gelecek nesillerin, yorulmak bilmeyen ve kararlı bir adalet şampiyonu olan Ruth Bader Ginsburg'u tanıdığımız gibi hatırlayacağına dair güvenle. Baş Yargıç John Roberts

Arlington Ulusal Mezarlığı için özel bir hizmet planlanıyor.

Mahkemenin en eski üyesi olan Ginsburg, 15 Mart 1933'te Brooklyn, NY'de doğdu. Gençken ölen bir kız kardeşi vardı ve 17 yaşında annesini kanserden kaybetti.

Kadın ve azınlık hakları savunucusu, lisans derecesini Cornell Üniversitesi'nden ve hukuk derecesini Columbia Hukuk Fakültesi'nden almıştır. Ginsburg, çocukları Jane C. Ginsburg ve James S. Ginsburg ve birkaç torunu tarafından hayatta kaldı. Kocası Martin D. Ginsburg, 2010 yılında kanserden öldü.

Ginsburg, yüksek mahkemede çeyrek asırdan fazla bir süre boyunca birçok önemli sağlık sorununu atlattı. Üç kez kanserden kurtulan kişi, 2018'in sonlarında, odalarındaki bir düşüşte birkaç kaburga kemiğini kırdıktan sonra keşfedilen akciğer kanseri ameliyatı geçirdiğinde en son sıkıntılarıyla karşı karşıya kaldı. Ginsburg, 2020 yılının Ocak ayında kansersiz olduğunu açıkladı. Ancak Temmuz ayında, karaciğerinde bir lezyon bulunduğundan kemoterapi aldığını söyledi.

Yargıç Ruth Bader Ginsburg

Adalet, kanserle ilk karşılaştığı 1999 yılında kolon tümörü tedavisi gördüğü sırada karşı karşıya kaldı. On yıl sonra, kolorektal kanser için bir takip muayenesi sırasında doktorlar, erken evre pankreas kanseri olduğunu buldular.

Ginsburg, hayatıyla ilgili 2018 belgeseli "RBG" de, kanserle karşılaşmasının ona "hayatta olmanın sevincini daha fazla takdir ettiğini" söyledi.

2012 ve 2018'de Ginsburg, kaburgalarında kırık bırakan düşmeler yaşadı. 2014 yılında, tıkanıklığı gidermek için büyük bir kalp arterine bir stent yerleştirildi.

Ünlü yargıç sağlık sorunlarının çoğundan geri dönmüş olsa da, 2018 pulmoner lobektomi onu ilk kez sözlü tartışmalara girmeye zorladı. Zorlu bir çalışma programını sürdürmesiyle tanınan Ginsburg, o zamanki Başkan Bill Clinton tarafından mahkemeye aday gösterilen, Ağustos 1993'te yedek kulübesinde oturduğundan beri hiçbir oturumu kaçırmamıştı.

Ginsburg'un kansere yakaladığı çoklu turlardan olduğu gibi iyileşmesinin birkaç nedeni olabilir.

Örneğin, Ginsburg, 45 yaşın üzerindeki yetişkinlerin neden kolon kanseri testlerine ve hastalığa yakalandıktan sonra devam eden kolonoskopilere ayak uydurmaları gerektiğinin iyi bir örneğidir, dedi. Amerikan Kanser Derneği. Kolon kanseri uzmanı Ginsburg'u tedavi etmedi.

Brooks, başarılı bir şekilde tedavi edilebildiği zaman "kanser geliştirme veya erken evrelerde kanser bulma riskinizi azaltmada çok etkili olduğu gösterilen" çeşitli kanser tarama testleri olduğunu söyledi.

Brooks, "Herhangi bir kanser belirtisi gösterene kadar beklemek zorunda değilsiniz" dedi.

Ginsburg'un egzersiz yapma taahhüdü de ona yardımcı olmuş olabilir. Brooks, düzenli olarak egzersiz yapmanın çok çeşitli kanser türlerinin önlenmesine yardımcı olduğunu söyledi. (Adaletin sıkı rutini o kadar popüler hale geldi ki, eğitmeni bunun hakkında bir kitap yazdı.

Ocak 2019'un başlarında bankta olmaması manşetlere taşındı, ancak çok azının izin almadığını ve evden çalıştığını öğrenince şaşırdığını söylemek doğru.

Ginsburg, kendisine emekli olması için çağrılar sorulduktan sonra, "RBG" de, "Bu işi tam gaz yapabildiğim sürece yapacağımı defalarca söyledim" dedi. "Ve yapamadığım zaman, istifa edeceğim zaman olacak."

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top