Sağlık

Araştırmacılar COVID-19 ile ilgili hayatı tehdit eden komplikasyonları sınırlamak için yeni bir yaklaşım öneriyor

Şiddetli COVID-19'lu hastalar sıklıkla, bazen sitokin fırtınası adı verilen ve solunum yetmezliğine, organ hasarına ve potansiyel olarak ölüme yol açabilecek hayatı tehdit eden bir bağışıklık reaksiyonu yaşarlar. COVID-19'a neden olan SARS-CoV-2 için şu anda mevcut FDA onaylı tedavi olmadığından, araştırmacılar virüsü veya yollarında kışkırtan enflamatuar aşırı reaksiyonu durdurmanın yollarını bulmak için yarışıyorlar.

Kanser ve Metastaz İncelemelerinde yayınlanan ve dergi tarafından öne çıkan yayın olarak seçilen bir makalede, Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi ve Brigham ve Kadın Hastanesi'nden bir araştırmacı ekibi, COVID-19'daki yerel ve sistemik enflamatuar yanıtı kontrol etmenin anti-viral ve diğer tedaviler olarak önemlidir.

BIDMC Kanser Merkezi'nden Dipak Panigrahy ve Deneysel Terapötikler Merkezi Direktörü ve Brigham ve Kadın Hastanesi Anesteziyoloji, Perioperatif ve Ağrı Tıbbı Bölümü üyesi Charles N. Serhan, araştırmacılar, insan vücudu tarafından doğal olarak üretilen bir molekül ailesinin, şiddetli COVID-19'lu hastalarda iltihabı gidermek için kullanılabileceğini ve böylece akut solunum sıkıntısını ve viral enfeksiyonla ilişkili hayatı tehdit eden diğer komplikasyonları azaltabileceğini önermektedir.

Vücudun enflamatuar yanıtının kontrol edilmesi, COVID-19'un yönetimi için anahtardır ve pandemiyi anti-viral tedaviler veya bir aşı gibi yönetmek için önemli olabilir. Ekibimiz, vücut tarafından, şu anda diğer enflamatuar hastalıklar için klinik çalışmalarda bulunan, pro-çözünürlük lipit aracıları adı verilen molekülleri, inflamasyonu kapatmak ve COVID-19'un neden olduğu sitokin fırtınasını önlemek için yeni bir yaklaşım olarak kullanmayı öneriyor. "

BIDMC Kanser Merkezi'nden Dipak Panigrahy

Sitokinler, yaralı veya enfekte olmuş dokulara normal bağışıklık tepkisinin bir parçası olarak vücut tarafından salınır. Tipik olarak, vücut ayrıca enflamatuar yanıta bir son vermek veya çözmek için kimyasallar salar. Ancak şiddetli COVID-19 hastalarının önemli bir yüzdesinde, virüsü öldürmek için serbest bırakılan sitokinler enfekte akciğer hücrelerine de zarar verir. Buna karşılık, akciğer dokularındaki bu yaralanma ek iltihabı tetikler ve "sitokin fırtınası" kontrolden çıkmaya başlar.

2002'de BWH'de Serhan ve meslektaşları tarafından keşfedilen, doğal olarak oluşan çözünürlükler olarak adlandırılan moleküller iltihabı aktif olarak kapatır. Panigrahy, Serhan ve meslektaşları daha önce resolvinlerin ve ilgili çözümleme moleküllerinin kanser metastazı ve ilerlemesini önlemede rol oynayabileceğini göstermişlerdir. Bu molekül sınıfı şu anda oküler, periodontal ve enflamatuar bağırsak hastalığı gibi diğer enflamatuar hastalıklara karşı kullanımlarını araştıran klinik çalışmalarda da bulunmaktadır. Şimdi, bilim adamları COVID-19'un yönetimi için yeniden konuşlandırılabileceklerini ileri sürüyorlar.

Serhan, "Enflamasyonun aktif bir biyokimyasal süreç olarak çözülmesine ilişkin anlayışımızda bir paradigma değişimi ortaya çıkıyor" dedi. "Vücudun kendi çözüm yollarını, çözümlerin ve ilgili pro-çözülme moleküllerinin kullanılmasıyla aktive etmek – ki bu, blog pıhtılarının çıkarılmasını teşvik etmek – ciddi organ hasarını sınırlarken ve COVID-19 hastalarında sonuçları iyileştirirken mevcut tedavi stratejilerini tamamlayabilir."

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top