Sağlık

Medical News Today: Yeni SARS benzeri virüs Çin'in dışına yayılıyor

COVID-19 salgın hastalığından pandemi durumuna geçtikçe, bunun hepimiz için ne gibi etkileri olabileceğini tartışıyoruz ve uzmanların nasıl tepki verdiğini açıklıyoruz. Ayrıca, endişe için bazı başa çıkma stratejilerini paylaşıyoruz.

Tüm veriler ve istatistikler, yayınlanma sırasında halka açık olan verilere dayanmaktadır. Bazı bilgiler güncel olmayabilir.

11 Mart 2020'de Dünya Sağlık Örgütü (WHO) COVID-19 sınıflandırmasını resmen uluslararası endişe veren bir halk sağlığı acil durumundan pandemiye değiştirdi.

COVID-19, yeni koronavirüs SARS-CoV-2'nin neden olduğu solunum hastalığının adıdır.

Sınıflandırmadaki bu değişiklik ne anlama geliyor?

Dün öğleden sonra yapılan bir basın toplantısında, DSÖ Genel Müdürü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün “bu salgını 24 saat boyunca değerlendirmekte olduğunu ve hem endişe verici yayılma seviyesi ve ciddiyetiyle hem de endişe verici eylemsizlik seviyeleri ile. Bu nedenle COVID-19'un bir salgın olarak nitelendirilebileceği değerlendirmesini yaptık. ”

“Salgın hafif veya dikkatsizce kullanılan bir kelime değildir. Yanlış kullanıldığında, gereksiz bir acı ve ölüme yol açan, savaşın bittiğini mantıksız bir korku ya da haksız kabullenmeye neden olabileceği bir kelimedir. ”Dr. Tedros açıklamaya devam etti.

Peki, plan her zamanki gibi iş ise, yakın zamanda büyük değişiklikler bekleyebilir miyiz ve bireyler olarak ileride karşılaşabileceğimiz zorlukların üstesinden gelmek için ne yapabiliriz?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) , “o bölgedeki popülasyonda normalde beklenenden daha fazla olan bir hastalık vakası sayısındaki artış” hakkında konuşurken “salgın” kelimesini kullanmaktadır.

“Pandemi” bir yükseliştir ve “birkaç ülkeye veya kıtaya yayılmış, genellikle çok sayıda insanı etkileyen bir salgındır”.

Birçok insan grip bağlamında pandemi terimine aşina olabilir.

CDC , grip virüsünün yeni bir versiyonunun insanları kolayca enfekte ettiğinde ve kişiden kişiye sürdürülebilir bir şekilde etkili bir şekilde yayıldığı zaman bir grip salgınının meydana geldiğini açıklar.

20. yüzyılda dünya üç grip salgını gördü.

Tahminler, 1918'de dünya çapında yaklaşık 50 milyon olan İspanyol grip hastalığından ölenlerin sayısını ortaya koydu. 1957-1958'de Asya gribi yaklaşık 1.1 milyon ölüme neden oldu ve 1968 Hong Kong grip salgını yaklaşık 1 milyona neden oldu.

En son grip salgını, daha yaygın olarak domuz gribi olarak adlandırılan (H1N1) pdm09 adlı yeni bir grip suşunun dünyaya yayıldığı 2009 yılında gerçekleşti.

CDC tahminlerine göre, virüsün ortaya çıkmasından sonraki ilk yıl, ABD'de yaklaşık 60.8 milyon hastalık, 274.304 hastaneye yatış ve 12.469 ölümle sonuçlandı.

Dünya genelinde, bu dönemde, CDC 151.700-575.400 bölgesinde gerçekleşecek ölüm sayısını tahmin etmektedir.

O sırada, virüsün topluluklar içinde ve arasında yayılmasını yavaşlatmak için okul kapanışları ve sosyal uzaklaşma gerçekleşti.

Aşı gelişimi olağanüstü hızlıydı ve Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Eylül 2009'a kadar dört H1N1 influenza aşısını onayladı.

COVID-19, bir koronavirüsün neden olduğu ilk pandemiktir. Bununla birlikte, statüdeki bu değişiklik bizi endişeli hissettirse de, DSÖ ve diğer uzmanlar bu terime ölçülü bir şekilde bakıyorlar.

Dr. Tedros durumu değerlendirmesinde açıktı:

“Durumu bir salgın olarak tanımlamak, DSÖ'nün bu virüsün yarattığı tehditle ilgili değerlendirmesini değiştirmez. DSÖ'nün yaptığı şeyi değiştirmez ve ülkelerin ne yapması gerektiğini değiştirmez. ”

“Bunu yeterince yüksek, açık bir şekilde yeterince veya yeterince sık söyleyemeyiz: Bütün ülkeler bu pandeminin seyrini hala değiştirebilir” dedi.

Peki, diğer uzmanlar duruma nasıl tepki verdi?

“[WHO], SARS-CoV-2 salgınının şimdi bir salgın olarak adlandırılmasını gerektirdiğine karar verdi,” İngiltere'deki King's College London'da pediatrik bulaşıcı hastalıklarda akademik klinik öğretim görevlisi olan Nathalie MacDermott , "Bu karar muhtemelen dünya kıtalarının çoğunluğunun SARS-CoV-2'nin önemli ve sürekli olarak kişiden kişiye yayılmasını görmesi temelinde verilecek."

“Terimin değişmesi pratikte hiçbir şeyi değiştirmiyor, çünkü dünyaya son birkaç haftadır umarım tüm ülkeler tarafından ciddiye alınmış olan potansiyel bir pandemiye hazırlanma önerildi” diye devam etti.

Ancak, “Bu terimin kullanılması, dünyadaki ülkelerin birbirleriyle işbirliği içinde ve açık bir şekilde çalışmasının ve bu durumu kontrol altına alma çabalarımızda birleşik bir cephe olarak bir araya gelmenin önemini vurgulamaktadır” diye ekliyor.

Bu arada, İngiltere'deki Edinburgh Üniversitesi'nde Bulaşıcı Hastalık Epidemiyolojisi Başkanı Prof. Mark Woolhouse, COVID-19'un bir süre burada kalacağını açıkladı.

“[WHO] şimdi COVID-19'un bir salgın olduğunu doğruladı. Açıklamada, bunun nasıl tepki verileceği konusundaki tavsiyelerini değiştirmediği ve önemli salgınlara sahip ülkeler için 'acil ve agresif' eylemin gerekli olduğu belirtiliyor ”dedi.

“Bu ifadede eksik olan önemli bir kelime 'sürdürülebilir'. Artık COVID-19'un oldukça uzun bir süre bizimle olacağı açıktır ve aldığımız eylemler uzun süre yaşayabileceğimiz eylemler olmalıdır. ”

Dr. Tedros, basın brifinginde dünyadaki ülkeler için çok net mesajlar verdi.

“Topluluk aktarımı veya büyük kümeleri olan ülkeler bile bu virüsün gelgitini değiştirebilir. Birçok ülke bu virüsün baskılanabileceğini ve kontrol edilebileceğini göstermiştir ”dedi.

“Şu anda büyük kümelenmeler veya topluluk aktarımı ile uğraşan birçok ülke için zorluk, aynı şeyi yapıp yapamayacakları değil – yapacaklar mı, değil mi?” Diye devam etti.

“Bazı ülkeler kapasite yetersizliği ile mücadele ediyor. Bazı ülkeler kaynak yetersizliği ile mücadele ediyor. Bazı ülkeler çözüm eksikliği ile mücadele ediyor. ”

İngiltere'deki Southampton Üniversitesi'nde küresel sağlık alanında üst düzey bir araştırma görevlisi olan Michael Head, bu konuda ağırlığa dikkat çekerek, “[WHO] bazı ülkelerin kaynak yetersizliği ile mücadele ettiğini belirtti, ancak ayrıca 'çözüm eksikliği'. Bu açıkça, birçok ülkenin yanıtlarını büyütmek için yavaş olduğunu düşündüklerinin doğrudan bir göstergesidir. ”

“Durumun bir pandemi olarak nitelendirilmesi, ülkelerin, başka türlü planladıkları süreden daha erken, kamu toplantılarının yasaklanması gibi daha büyük müdahaleleri daha fazla uygulamaya teşvik edildiğini görebiliriz” dedi.

Tedros, basın brifinginin son kısmı için bu kelimeleri seçti: “Bir kelimeye çok dikkat edildi. Size çok daha önemli ve daha çok işlem yapılabilir olan başka kelimeler vereyim. ”

“Önleme. Hazırlık. Halk Sağlığı. Siyasi liderlik. Ve en önemlisi: insanlar. Bu birlikteyiz – doğru şeyleri sakin bir şekilde yapmak ve dünya vatandaşlarını korumak için. Bu yapılabilir ”dedi.

CDC , herkese diğerlerinden 6 metrelik bir mesafeyi korumanın zor olduğu halka açık yerlerde bez yüz maskeleri takmasını önerir. Bu, virüsün asemptomatik kişilerden ve virüsün bulaştığını bilmeyen kişilerden yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olacaktır. İnsanlar fiziksel mesafe uygulamaya devam ederken bez yüz maskeleri takmalıdır. Evde maske yapma talimatları burada mevcuttur. Not: Cerrahi maskelerin ve N95 solunum cihazlarının sağlık çalışanları için ayrılması önemlidir.

Dünyadaki hükümetler SARS-CoV-2'nin yayılmasını önlemek için farklı yaklaşımlar benimsemiştir.

ABD Cuma günü gece yarısından itibaren birçok Avrupa ülkesinden seyahat eden ziyaretçilerin girişini kısıtlamakla birlikte , Çin'deki yetkililer Çin'deki yeni vakaların zirvesinin geçtiğine ve pandeminin yaz ortasında bitebileceğine inanıyor.

İtalya'da , sosyal uzaklaşma önlemleri tüm hızıyla devam ediyor ve ülkenin çoğu kilitleniyor. İrlanda bugün 29 Mart'a kadar müzeler, galeriler ve turistik yerlerin yanı sıra tüm okulların, kolejlerin ve gündüz bakım merkezlerinin kapatıldığını duyurdu.

Okullar Washington eyaletinin çeşitli bölgelerinde de kapalıdır.

Bu olayların hızı ışığında, birçok insan için kaygı düzeylerinin önemli ölçüde artması şaşırtıcı değildir. DSÖ , bu hafta başlarında COVID-19 salgını sırasında akıl sağlığıyla ilgili konular hakkında rehberlik yayınladı.

Genel halk için, diğer şeylerin yanı sıra, şunları tavsiye ederler:

  • Endişeli veya sıkıntılı hissetmenize neden olan haberleri izlemekten, okumaktan veya dinlemekten kaçının.
  • Esas olarak pratik adımlar atmak için bilgi arayın – planlar yapmak ve kendinizi ve sevdiklerinizi korumak.
  • Gün içinde bir veya iki kez belirli zamanlarda bilgi güncellemeleri arayın – bir salgın hakkında ani, neredeyse sürekli bir haber akışı herkesin endişelenmesine neden olabilir.
  • Gerçekleri öğrenin – gerçekleri söylentilerden ayırmaya yardımcı olmak için DSÖ web sitesinden ve yerel sağlık yetkililerinden düzenli aralıklarla bilgi toplayın.

Bunlardan bazılarını Spotlight özelliğimizde “ Haberler konusunda endişeli misiniz? Nasıl başa çıkacağımızla ilgili en iyi ipuçlarımız ”, başa çıkma stratejilerini daha derinlemesine araştırıyoruz .

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top