Sağlık

Medical News Today: Zerdeçal antikanser özelliklerine sahip mi?

Yakın tarihli bir literatür incelemesi, zerdeçalın kanser tedavisinde faydalı olup olmadığını araştırmaktadır. Yazarlar bunun olabileceği sonucuna varmakla birlikte, kliniğe gelmeden önce aşılması gereken birçok zorluk olduğuna dikkat edin.

Zerdeçal, zencefil ailesinin bir üyesidir. Hindistan ve Güneydoğu Asya'da yaşayan insanlar, binlerce yıldır yiyeceklerini tatmak için zerdeçal kökü kullandılar.

Tarihsel olarak, zerdeçal ile iyileştirici özellikler ilişkilendirildi. Şimdi bile, bazıları tüm hastalıklar için her derde deva olarak zerdeçal dolu. Son zamanlarda, son zamanlarda zerdeçal latte fad tarafından kanıtlandığı gibi popülaritesi arttı. Ancak, hayattaki birçok şeyde olduğu gibi, gerçeklik nadiren hype ile eşleşir.

Zerdeçaldaki tıbbi araştırmacıların çoğunu ilgilendiren kimyasal, daha yaygın olarak curcumin olarak adlandırılan diferuloilmetan adı verilen bir polifenoldür. Zerdeçalın potansiyel güçleri üzerine yapılan araştırmaların çoğu bu kimyaya odaklanmıştır.

Yıllar geçtikçe, araştırmacılar, çeşitli başarı seviyelerinde iltihaplanma , metabolik sendrom, artrit , karaciğer hastalığı, obezite ve nörodejeneratif hastalıklar da dahil olmak üzere bir dizi semptom ve duruma karşı kurkumin çekti.

Her şeyden önce, bilim adamları kansere odaklandı. Son incelemenin yazarlarına göre, araştırmacıların 1924-2018 yılları arasında kurkumin hakkında yayınladığı 12.595 makaleden% 37'si kansere odaklanmıştır.

Nutrients dergisinde yer alan bu derlemede yazarlar esas olarak kanserin büyümesinde ve gelişiminde rol oynayan hücre sinyal yollarına ve zerdeçalın onları nasıl etkileyebileceğine odaklandılar.

Kanser tedavisi son yıllarda büyük ölçüde iyileşmiştir, ancak kanseri yenebilmemiz için hala uzun bir yol vardır. Yazarların belirttiği gibi, “yenilikçi ve daha etkili ilaç arayışı” hala hayati bir çalışmadır.

İncelemelerinde, bilim adamları meme kanseri , akciğer kanseri , kan kanserleri ve sindirim sistemi kanserlerini içeren araştırmalara özellikle dikkat ettiler.

Yazarlar, “kurkumin'in tek başına veya diğer ilaçlarla birlikte kullanılacak etkili bir antikanser ilacı olarak umut vaat eden bir adayı temsil ettiği sonucuna varırlar.

İncelemeye göre, kurkumin, DNA replikasyonu için hayati olan transkripsiyon faktörleri dahil olmak üzere kanserde rol oynayan çok çeşitli molekülleri etkileyebilir; büyüme faktörleri; hücre sinyallemesi için önemli olan sitokinler; ve hücre ölümünü kontrol etmeye yardımcı olan apoptotik proteinler.

Kurkumin'in kanser yolları üzerindeki moleküler etkisini çevreleyen tartışmaların yanı sıra yazarlar, kurkumin'in bir ilaç olarak kullanılması ile ilgili olası konuları da ele almaktadır.

Örneğin, bir kişi curcumin'i ağızdan alırsa – örneğin zerdeçal latte içinde – vücudun hızla metabolitlere böldüğünü açıklarlar. Sonuç olarak, aktif bileşenlerin bir tümör bölgesine ulaşması olası değildir.

Bunu göz önünde bulundurarak, bazı araştırmacılar kurkumin'i vücuda iletmenin ve metabolize edilmekten korumanın yollarını tasarlamaya çalışıyorlar. Örneğin, bir proteini nanoparçacık içine kimyasal olarak kapsülleyen araştırmacılar, laboratuvarda ve sıçanlarda umut verici sonuçlar aldıklarını belirttiler.

Bilim adamları kurkumin ve kanser hakkında çok sayıda makale yayınlamış olsa da, daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Bu derlemedeki çalışmaların çoğu in vitro çalışmalardır, bu da araştırmacıların bunları hücre veya doku kullanan laboratuvarlarda yürüttüğü anlamına gelir. Bu tür araştırmalar, hangi müdahalelerin kanseri etkileyebileceğini veya etkilemeyeceğini anlamak için hayati önem taşımasına rağmen, in vitro çalışmaların hepsi insanlara tercüme edilmez.

Nispeten az sayıda çalışma, zerdeçalın veya kurkumin'in insanlarda antikanser özelliklerini test etmiştir ve gerçekleşen insan çalışmaları küçük ölçekli olmuştur. Bununla birlikte, zorluklar ve sınırlı verilerin yanı sıra, kurkumin hala bir antikanser tedavisi olarak potansiyele sahiptir.

Bilim adamları sorun üzerinde çalışmaya devam ediyorlar. Örneğin, yazarlar, her ikisi de “kurkumin'in primer ve metastatik meme kanseri gelişimi üzerindeki terapötik etkisini değerlendirmeyi ve yan etki riskini tahmin etmeyi” amaçlayan iki klinik çalışmadan bahsetmektedir.

Ayrıca, insanlarda kurkumin'i prostat kanseri , serviks kanseri ve akciğer nodülleri için bir tedavi olarak değerlendiren ve devam eden diğer çalışmalara atıfta bulunurlar.

Yazarlar kurkumin'in “özellikle birkaç kanser türünün tedavisinde en umut verici biyoaktif doğal bileşik grubuna” inanmaktadır. Bununla birlikte, bir antikanser kahramanı olarak kurkumin için övgüler, incelemelerinin ortaya çıkardığı gerçeklerle temperlenir ve makalelerini düşük bir notla bitirir:

“[C] ürkumin bulantı, ishal, baş ağrısı ve sarı dışkı gibi yan etkilerden etkilenmez. Ayrıca, düşük emilim, hızlı metabolizma ve hastalıkların tedavisindeki etkinliğini sınırlayan sistemik eliminasyon gerçeğinden dolayı zayıf biyoyararlanım göstermiştir. Etkili bir antikanser ajanı olarak kurkumin'i doğrulamak için insanlarda daha fazla çalışmaya ve klinik çalışmaya ihtiyaç vardır. ”

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top