Sağlık

COVID catch-22: Hastaneler virüs testi yapamadığı için büyük bir ER faturası aldılar

Mart ayı başlarında Karayipler gezisinden yeni çıkmış olan John Campbell, 104 derecelik bir öksürük ve ateş geliştirdi. Birinci basamak hekimine gitti ve negatif olan bir grip testi yaptırdı.

Sonra işler tuhaflaştı. Campbell sonra doktorun ona döndüğünü söyledi ve "Yandaki ER'yi aradım ve oraya gitmelisin. Bu bir halk sağlığı meselesi. Seni bekliyorlar."

3 Mart'tı ve hiç kimse COVID-19 pandemisinin ABD'de ne kadar kötü olacağına dair bir ipucu vermedi.

Florida Boynton Plajı'ndaki evinin yakınındaki JFK Tıp Merkezi'nde, çalışanlar koruyucu giysilerle tanıştı ve daha sonra eve göndermeden önce kan çalışması, göğüs röntgeni ve elektrokardiyogram da dahil olmak üzere bir dizi test yaptı. Fakat Çin'e gitmediği için – koronavirüs testi sırasında önde gelen bir kriter – Campbell virüs için temizlendi.

Acil servis ziyareti için 2.777 dolarlık banknot gelecek ay geldi.

Şimdi 52 yaşındaki Campbell, COVID-19 teşhisi isteme maliyetleri için yanlış faturalandırıldığını söyleyenler arasında.

Çoğu sigortacı test ve ilgili hizmetlerin maliyetlerini karşılamaya söz vermiş olsa da – Kongre Mart ayı ortalarında bu gereksinimi barındıran mevzuattan geçti – bir yakalama var: Yasa, hasta test paylaşımından feragat etmeyi sadece bir test sipariş edildiğinde veya yönetildiğinde gerektirir .

Ve problem burada yatıyor. Pandeminin ilk haftalarında ve Nisan'ın ortalarında pek çok yerde, testler, genellikle daha hafif virüs vakaları olan veya denizaşırı ülkelere seyahat etmeyen binlerce insan hariç, spesifik semptomları veya durumları olanlarla sınırlıydı.

Sigortayı Florida Blue'ya temyiz eden Campbell, "Test için ödeme yapıyorlar, ancak teste sahip değildim" dedi. Bunun daha sonra nasıl ortaya çıktığı hakkında daha fazla bilgi.

Şu anda endüstri eleştirmeni olan eski bir sigorta sektörü yöneticisi olan Wendell Potter, "Bu boşluklar var" dedi. "Biz sadece bu şirketlere iyi niyetle hareket etmeye güveniyoruz."

Sorunu daha da kötüleştirmek: Bu hastaların birçoğu, hastaların indirimli sigortası için büyük faturalara yol açabilecek bakım için en pahalı yer olan hastanenin acil servislerine gitmeye yönlendirildi.

Sigortacılar, hastalar koronavirüs için test edildiğinde maliyetleri tam olarak karşıladıklarını söylüyorlar, ancak bir test arayan – ancak verilmemiş olan kayıtlı kişilerle olanların daha az net olduğunu söylüyorlar.

KHN dokuz ulusal ve bölgesel sigortacıdan bu durumları nasıl ele aldıklarına dair ayrıntılar istedi.

Sonuçlar karıştırıldı . Üç – UnitedHealthcare, Kaiser Permanente ve Anthem – pandemide daha önce ortaya çıkan potansiyel COVID ile ilgili iddiaların bir miktar otomatik incelemesini yaptıklarını, dördüncüsü ise Quartz, eğer üye olursa şüpheli COVID hastaları için maliyet paylaşımını araştıracağını ve feragat edeceğini söyledi bir inceleme ister. Humana, Mart ayı başlarında yapılan iddiaları gözden geçirdiğini, ancak yalnızca doğrulanmış veya şüphelenilen COVID'yi gösterenleri gözden geçirdiğini söyledi. Florida Blue da benzer şekilde iddiaların manuel olarak incelendiğini, ancak sadece COVID testlerini veya teşhislerini içerenleri söyledi. Kalan sigorta şirketleri, her türlü hatayı arayan rutin denetimler gibi, hastanelerin ve doktorların, hastaların maliyet paylaşımı ile yanlış bir şekilde vurulmadığından emin olmak için kullanılacak uygun COVID faturalandırma kodlarında eğitilmesi çabalarına işaret etti. Bunlar Michigan, CIGNA'nın Blue Cross Blue Shield'i ve Illinois, Montana, New Mexico, Oklahoma ve Texas'ta Blues planlarını işleten Sağlık Hizmetleri Corp.

Dokuz hastanın tümü, bir hatadan şüphelenmeleri durumunda kendilerine ulaşmalı veya bir talebe itiraz etmelidir.

Emin olmak için, sigorta şirketlerinin Mart ve Nisan ayları arasındaki iddiaları geri almaları karmaşık bir çaba olacaktır, çünkü bir koronavirüs testi alamadıkları için maliyet muafiyetinin daha cömert bir yorumuna hak kazanabilecek hastaları arayabilirler. Ve Kongre tarafından kabul edilen CARES Yasasında – veya düzenleyici kurumların müteakip rehberliğinde – bu gibi durumlarda ne yapılacağı hakkında hiçbir şey yoktur.

Yine de, sigortacılar, örneğin göğüs röntgeni alan hastaları ve pnömoni veya yüksek ateş ve öksürük teşhilerini arayarak, herhangi bir şüpheli COVID vakası olup olmadığını kontrol ederek, tanı testi, dedi Potter.

Yanıtlardan bir şey açıktı: Yükün çoğu, sigorta şirketinin ve hastanenin, acil bakım merkezinin veya tedavi edildikleri doktor ofisinin dikkatine çağırmak için yanlış bir şekilde faturalandıklarını düşünen hastalara düşüyor.

Georgetown Üniversitesi Sağlık Sigortası Reformları Merkezi'nin araştırma profesörü ve eş direktörü Sabrina Corlette, bazı eyaletlerde COVID testi sipariş edilmemiş veya yönetilmemiş olsa bile maliyet paylaşımından feragat etmek için okunabilecek daha geniş yetkilere sahip.

Ancak, nerede yaşarsanız yaşayın, yanlış olduğunu düşündükleri faturaları alan hastaların onlara karşı çıkması gerektiğini söyledi. Corlette, "İddiaların düzgün bir şekilde kodlanmadığına dair birçok yorum duydum." Dedi. "Sigortacılar ve sağlayıcılar bir öğrenme eğrisindedir. Bir fatura alırsanız, gözden geçirme isteyin."

Kıt testler, yaygın virüs

Indiana eyaleti, Los Angeles şehri ve Missouri'deki St. Louis County de dahil olmak üzere bazı yerlerde, şimdi bir tane arayan herkese bir test sunulmaktadır. Yakın zamana kadar, daha kapsamlı testler sağlık görevlilerinin salgınla savaşmasına yardımcı olmuş olsa da, testler kıttı ve esasen rasyoneldi.

Ancak, Campbell ve diğerlerinin bir teşhis aradığı ilk haftalarda bile, ülke çapındaki sigortacılar test ve ilgili hizmetlerin maliyetini karşılamayı vaat ediyorlardı. Bu iyi halkla ilişkiler ve iyi halk sağlığıydı: Test etmenin önündeki maliyet engellerini kaldırmak, daha fazla insanın bakım isteyeceği ve böylece başkalarının enfekte olmasını engelleyebileceği anlamına geliyor. Şu anda, işe dayalı veya Uygun Bakım Yasası sigortası sunan sigorta şirketlerinin çoğu, iddialar doğru bir şekilde kodlandığı sürece copay'lardan, kesintilerden ve diğer test ücretlerinden tamamen feragat ettiklerini söylüyor. (Kanun, maliyet paylaşımından feragat etmek için kısa vadeli planlar gerektirmemektedir.) Bazı sigorta şirketleri, hastane bakımı da dahil olmak üzere COVID tedavisinin maliyetini tam olarak karşılayacağına söz vermişlerdir.

Ancak büyük bir faturaya takılmak yaygınlaştı. Wisconsin'deki La Crosse, 63 yaşındaki Rayone Moyer, diyabetli olduğu için fazla endişe duyduğunu söyledi. "Bir şey yaparken nefes almakta zorlandım."

27 Mart'ta, Kuvars sigorta ağındaki Gundersen Lutheran Tıp Merkezi'ne gitti, vücut ağrıları ve nefes darlığı şikayet etti. Bu semptomlar COVID ile ilişkili olabilir, ancak başka durumlara da işaret edebilir. Oradayken kendisine kan çalışması, göğüs röntgeni ve BT taraması gibi bir dizi test verildi.

Mayıs ayında faturalandırıldı: hastane tarafından 2.421 dolar ve doktor faturalarında 350 dolardan fazla.

"Sigortam her şeyi indirilebilirime uyguladı," dedi. “Beni test etmeyi reddettikleri için faturayı ödemem gerekiyor. Kimse 'Hey, 100 $ COVID testi yerine size 3.000 $ test vereceğiz' 'dedi.

Kuvars sözcüsü Christina Ott, Moyer gibi endişeleri olan hastaların sigorta şirketinin müşteri hizmetleri numarasını araması ve bir temyiz uzmanı istemesi gerektiğini söyledi. KHN'nin sigorta şirketleri anketine yanıt olarak yazdığı sigortacı, tanı arayan bazı üyeler için maliyet paylaşımından feragat edecektir.

"Halk sağlığı acil durumlarında, eğer üye COVID ile benzer semptomlar sergiledi, ancak COVID-19 testi almadı ve ayakta tedavi bazında diğer hastalıklar için test aldıysa, maliyet paylaşımından feragat edilirdi."

Moyer, temyiz başvurusunda bulunduğunu ve Temmuz ayı ortasında beklenen bir incelemenin sigorta şirketi tarafından bilgilendirildiğini söyledi. Florida'ya dönünce Campbell, 22 Nisan'da Florida Blue ile faturasına itirazda bulundu, ancak KHN muhabirinin Haziran ayında davası hakkında sigortacıyı aramasından sonraki güne kadar hiçbir şey duymadı.

Ardından Campbell, Florida Blue temsilcilerinden telefon aldı. Bir denetimci, sigortacının kendisini faturalandırmaması gerektiğini ve maliyetlerinin% 100'ünün karşılanacağını söyleyerek özür diledi.

Campbell, “Temel olarak, 'Fikirlerimizi değiştirdik' 'dediler. "Çünkü orada çok erken kaldım ve fatura yanlış kodlanmıştı."

Kaiser Sağlık Haberleri Bu makale Henry J. Kaiser Aile Vakfı'nın izniyle khn.org'dan yeniden basılmıştır. Editoryal olarak bağımsız bir haber servisi olan Kaiser Health News, Kaiser Permanente'ye bağlı olmayan partizan olmayan bir sağlık politikası araştırma kuruluşu olan Kaiser Aile Vakfı'nın bir programıdır.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top