Sağlık

Klima COVID yayılıyor olabilir Klima COVID yayılıyor olabilir

Editörün notu: Medscape'teki Coronavirus Kaynak Merkezi'nde en son COVID-19 haberlerini ve rehberliğini bulun.

COVID-19 vakaları Güney genelinde hızla arttıkça, bazı bilim adamları virüsün bölge klimasında yayılmasında önemli ancak gözden kaçan bir faktör olabileceğine inanmaktadır.

Soğuk kış sıcaklıkları soğuk algınlığı ve gripten geçmek için mükemmel koşulları yarattığı gibi – insanları mikropları değiştirmenin kolay olduğu iç mekanlara ve günün yakın saatlerine daha yakın bir yere sürüklemek, araştırmacılar güney ABD'deki kızartma ısısının aynı etkiye sahip olabileceğine inanıyor, Sema klimalarının tam olarak patladığı kapalı mekanlara insanları göndermek.

Çevre sağlığı ve immünoloji ve bulaşıcı hastalıklar profesörü Edward Nardell, "Tıpkı kuzeydoğuda ve kışın sıcaklık için girdiğiniz diğer serin yerlerde olduğu gibi, serinlemek için iç mekanlara gidiyorsunuz, bu yüzden sosyal olarak daha az mesafesiniz," diyor. Harvard'ın TH Chan Halk Sağlığı Okulu'nda. "Konuşan ve öksüren insanlar tarafından kontamine olmuş yüzeylere dokunma olasılığınız daha yüksek," diyor.

Ve tek sorun bu değil.

Klima, klima cihazlarının çalışma şekli nedeniyle de risklidir. Dış ortam sıcaklıkları aşırı olduğunda, HVAC sistemleri enerji tasarrufu sağlamak için çektiği temiz hava karışımını ayarlar. Bu, dışarıda ne kadar sıcak olursa o kadar fazla iç mekan havası devridaim yapar, bu da "Diğer insanların soluduğu aynı havanın daha yüksek bir yüzdesini soluyorsunuz" diyor. Binadaki biri yeni koronavirüsü döküyorsa, devridaim havasında birikebilir.

Ve bu açık görünebilir, ancak klimalar havayı üfleyen fanlara sahiptir. Bu, en küçük viral partiküllere (aerosoller) havada daha uzun süre asılı kaldığını söylemek için ekstra kaldırma sağlar. "Klimalar ve fanlar ve diğer hava taşıma cihazları tarafından üretilen hava akımları, partikülleri aksi takdirde gidebileceklerinden daha fazla taşıyabilir" diyor.

Klimalar da havadaki nemi giderir "ve virüslerin kuru havayı tercih ettiğini biliyoruz" diyor.

Bazı durumlarda, bu faktörlerin kombinasyonu bulaşma için mükemmel koşulları yaratabilir.

Havada Bulaşmaya İlişkin Yeni Kanıt Noktaları

Klima çalışmaları, COVID-19'un hava yayılımı hakkında daha fazla kanıt ortaya çıktıkça ortaya çıkmaktadır. Bu hafta Klinik Bulaşıcı Hastalıklar dergisinde yayınlanan bir yorumda, 239 bilim insanından oluşan uluslararası bir grup, hava yayılma potansiyelini tanımak için Dünya Sağlık Örgütü de dahil olmak üzere "ulusal ve uluslararası organlara" başvurdu.

Boulder'daki Colorado Üniversitesi'nde iç mekan hava kalitesini inceleyen makine mühendisliği profesörü Shelly Miller, "Zorluyuz, çünkü dünyaya çok net ve tutarlı mesajlaşmaya ihtiyacımız var." Miller, yorumun baş savunucularından biriydi. "Bu virüs fırsatçı bir şekilde havadan yayılıyor, onu teneffüs ederek alabilirsiniz" diyor.

Miller ve diğerleri, DSÖ ve diğer halk sağlığı kurumlarının hava yoluyla bulaşma söz konusu olduğunda kör bir noktaya sahip olduklarına inanmaktadır.

Bu virüs fırsatçı olarak hava yoluyla bulaşır, teneffüs ederek alabilirsiniz. Shelly Miller, PhD, Boulder Colorado Üniversitesi

Miller, "Salgınlar, hava örneklemesi ve hayvan çalışmaları hakkındaki değerlendirmelerimize dayanarak, havadaki iletimin yüzey iletiminde olduğu gibi olduğunu gösteren kanıtlarımız da var, bu yüzden bunu nasıl ele alacağımız konusunda açık bir rehberliğe ihtiyacımız var," diyor Miller.

En son basın toplantısında WHO uzmanları iletişime yanıt verdi ve ajansın kısa süre içinde bilim hakkındaki görüşlerini özetleyen bilimsel bir özet yayınlayacağını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün enfeksiyonun önlenmesi ve kontrolü için teknik lideri olan Benedetta Allegranzi, "Bu alanda ortaya çıkan kanıtların olduğunu kabul ediyoruz," dedi. "Bu kanıtlara açık olmamız ve bulaşma biçimleri ve bunun alınması gereken önlemler "dedi.

İklimlendirmenin Rolü

Şimdiye kadar, COVID-19'un yayılmasında klimanın rolüne işaret eden birkaç çalışma var. Bölgede daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu gösteriyorlar. Temmuz ayında Çinli bilim adamları, aynı restorana bağlı bir COVID-19 vakası kümesi hakkındaki araştırmalarının sonuçlarını detaylandıran kısa bir çalışma yayınladılar. Hastalanan 10 diners tüm odanın aynı tarafında masalarda oturuyordu. Tablolar, 3 metreden fazla aralıklıydı, ancak virüsün muhtemelen havadan oldukça hızlı bir şekilde düşen daha büyük damlacıklardan geçmediğini gösteriyor. Bunun yerine, duvara monte edilmiş bir klimadan "güçlü hava akışının" muhtemelen üç farklı aileyi enfekte eden tek bir enfekte, ancak asemptomatik bir kişiden aerosoller veya "mikro damlacıklar" yaydığını düşünüyorlar.

Henüz akran değerlendirmesi yapılmayan bir başka çalışmada, araştırmacılar Portland'daki Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi Hastanesinde üç farklı HVAC ünitesini temizlediler. Daha sonra örneklerini SARS-CoV-2 virüsünden genetik materyal olup olmadığını kontrol ettiler. Eküvyonlar alınan her 4 örnekten birinde pozitifti.

Eugene'de Oregon Üniversitesi'ndeki İnşa Edilmiş Ortamda Sağlık Enstitüsü'nün mimar profesörü ve müdürü olan Kevin Van Den Wymelenberg, “Hava kontrolörü içinde birden fazla yerde bulduk” diyor.

Nebraska Üniversitesi Tıp Merkezi'nden yapılan benzer bir çalışma , COVID-19 hastalarının odalarından toplanan hava örneklerinde, hatta altı metreden daha uzakta toplanan hava örneklerinde virüsden genetik materyal tespit etti.

Van Den Wymelenberg, yaptıkları çalışmanın, aldıkları virüs kalıntılarının aslında kimseye bulaşmış olabileceğini kanıtlayamadığını söylüyor. Bunu bilmek için, numunelerini bir petri kabındaki hücrelerle birlikte büyütmeye ve bu hücrelerin enfekte olup olmadığını izlemeye çalışmak zorunda kalacaklardı. Bunlar gerçekleştirilmesi pahalı çalışmalardır ve biyogüvenlik seviye 3 laboratuvarı adı verilen yüksek derecede bulaşıcı mikroplarla başa çıkmak için sertifikalı özel bir laboratuvara ihtiyaç duyarlar. Bunlar daha az yaygındır ve şu anda hepsi projelerle çarpışmıştır.

Ancak yaptığı araştırmada, virüsün genetik materyalinin onu, iyi filtreler kullananlarda bile hastanelerde büyük hava işleyicilerinin makinesine dönüştürdüğünü gösterdiğini ve halk sağlığı uzmanlarının klimayı bir araç olarak yakından düşünmesi gerektiğini düşünüyor. virüs yayılması için.

Daha Güvenli İç Hava İçin Adımlar

Miller, virüsün içeride birikmesini önlemenin en kolay yolunun daha fazla dış hava getirmek olduğunu söylüyor. Evlerde bu, temiz havanın girmesi için düzenli olarak pencere ve kapıların açılması anlamına gelir.

Ticari binalarda bunu yapmak daha zordur.

"İç mekandaki riski en aza indirmek için önerdiğimiz şey,% 100 dış hava sağlamaktır, bu da ısıtmaya veya soğutmaya çalışıyorsanız yapamazsınız çünkü çok fazla paraya mal olur," dedi.

İçeride olma riskini azaltmanın bir başka stratejisi, kısa menzilli UV radyasyonu yayan özel duvara veya tavana monte kutularla havadaki virüsleri öldürmektir. Bu tür UV ışığı güneş ışığının yaptığı gibi cilde zarar vermez, ancak yine de zararlı mikropları yok eder. Nardell, bu üst oda antiseptik sistemleri olarak adlandırılan, tüberküloz gibi diğer hava virüslerinin salgınlarını başarıyla kontrol ettiğini söylüyor.

Son olarak, bir hava temizleyicisine yatırım yapabilirsiniz. Miller, bu rotaya giderseniz, önce makinenin temiz hava dağıtım hızı veya CADR gibi şeyleri öğrenmeniz için önce makul miktarda ödev yapmanız gerektiğine dikkat çekiyor.

“Evimdeki bir kişi hastalandığında ve evimdeki viral yükü azaltabilmemiz için kesinlikle bir hava temizleyici satın aldım” diyor.

İyonize temizleyiciler işe yaramıyor diyor.

Miller, iyi bir hava temizleyici bulmak için Ev Aletleri Üreticileri Birliği'nin veya AHAM'ın web sitesini kontrol etmenizi önerir.

“Araştırmanızı yapmak ve evinizde veya ofisinizde çalışacak iyi bir hava temizleyici satın almak için kurulmuş tüm bir web sitesi var” diyor.

Kaynaklar

Edward Nardell, MD, çevre sağlığı ve immünoloji profesörü ve TH Chan Halk Sağlığı Okulu, Harvard Üniversitesi, Cambridge, Mass.

Shelly Miller, PhD, makine mühendisliği profesörü, Boulder, Colorado Üniversitesi, CO

Kevin Van Den Wymelenberg, PhD, Eugene Oregon Eyalet Üniversitesi'nde enerji çalışmaları bina laboratuvarında profesör

Benedetta Allegranzi, MD, enfeksiyon önleme ve kontrol teknik lideri, Dünya Sağlık Örgütü, Cenevre, İsviçre

Gelişen Enfeksiyon Hastalıkları, Temmuz 2020

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top