Sağlık

Entübasyon Kutuları COVID-19 Riskinde İyiden Daha Fazla Zarar Verebilir Entübasyon Kutuları COVID-19 Riskinde İyisinden Daha Fazla Zarar Verebilir

Editörün notu: Medscape'teki Coronavirus Kaynak Merkezi'nde en son COVID-19 haberlerini ve rehberliğini bulun.

Küçük bir çalışma, COVID-19 hastalarının havadaki damlacıklarının entübasyon sırasında sağlık çalışanlarına bulaşmasını önlemek için tasarlanmış açık aerosol kutuları aslında sağlayıcıların virüse maruziyetini artırabilir.

Melbourne, Victoria, Avustralya ve meslektaşlarında Doğu Sağlık Anestezi ve Perioperatif Tıp Bölümü'nde yoğunlaştırıcı olan Joanna P. Simpson, MbChB, COVID-19 ile simüle edilmiş "hastaları" entübe ederken koruma için kullanılan beş engel modelini test etti ve karşılaştırdı müdahalenin kontrolü olmayan müdahaleler. Bulgularını Perşembe günü çevrimiçi olarak Anestezi'de yayınladılar .

Doğu Sağlık'ta da yoğunlaştırıcı olan MBBS yardımcısı Peter Chan, Medscape Medical News'e virüsün esas olarak kutunun içinde yoğunlaştığını ve kutunun yanlarında sağlayıcıların kollarına izin vermek için delikler olduğu için boşluklar "nozul" olarak hareket ettiğinden hasta öksürürse, tüm bu parçacıkları en az direnç yolundan ve entübatörün yüzüne iten ani bir hava dalgası oluşturur.

Kurumları entübasyon sırasında güvenlik kanıtlanana kadar bu tür aerosol tutma cihazlarını kullanmayı bıraktı.

Kutular için Birçok Form

Kutular farklı biçimler alır ve Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünyadaki çeşitli tasarımcılar ve üreticiler tarafından yapılır, ancak genellikle hastaların başını ve üst gövdesini kaplar ve sağlayıcıların entübasyon için deliklerden ulaşmasına izin verir.

1 Mayıs'ta ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), "koruyucu bariyer muhafazaları …" için ek bir bariyer koruması katmanı ekleyerek patojenik biyolojik havadaki partiküllere maruz kalmasını önlemek amacıyla "koruyucu bariyer muhafazaları …" için acil kullanım izni (EUA) yayınladı. "kişisel koruyucu ekipman [PPE]".

Diğerleri bunlara "entübasyon kutuları" diyorlar. GoFundMe kampanyalarında yapılan bir aramada entübasyon kutuları için yüzlerce kampanya gösterildi.

Simpson ve arkadaşları, beş aerosol tutma cihazı (aerosol kutusu, emişli mühürlü kutu, emişsiz mühürlü kutu, dikey perdeler ve yatay örtüler) kullanarak 0.3 ila 5.0 μm boyutundaki havadaki partiküllere laringoskopist maruziyetini değerlendirmek için yerinde bir simülasyon modeli kullandılar. aerosol tutma cihazı yok.

Nebülize salin, aerosol üretici bir modelde 300 saniye boyunca kullanıldı; bu noktada cihazlar, 60 saniye daha partikül yayılımını ölçmek için çıkarıldı.

Hiçbir cihaz kullanımıyla kıyaslandığında, emişli kapalı entübasyon kutusu, tüm zaman periyotları boyunca 0,3, 0,5, 1,0 ve 2,5 μm – ancak 5,0 μm değil – partikül boyutları için tüm maruz kalma sürelerinde azalmaya neden oldu (tüm zaman dilimleri için P = 0,003). 30 – 360 saniye arasında değişmektedir).

Tersine, aerosol kutusu, hiçbir cihaz kullanımıyla karşılaştırıldığında, 300 saniyede 1.0, 2.5 ve 5.0 um havadaki partikül maruziyetinde bir artış gösterdi (sırasıyla P = 0.002, 0.008 ve 0.002). Hiçbir cihaz kullanımıyla karşılaştırıldığında, ne yatay ne de dikey perdeler, herhangi bir partikül boyutuna maruz kalma süresinde herhangi bir fark göstermemiştir.

Araştırmacılar, sırayla hasta veya entüratör olarak hareket eden yedi gönüllü kullandılar. Yedi gönüllünün her biri altı denemeyi de gerçekleştirdiğinden (beş müdahale artı müdahale yok), çalışma 42 sonuç verdi.

Daha Fazla Kanıt Pasif Kutular Etkisiz

Plastik cerrah Dave Turer, aynı zamanda elektrik ve biyomedikal mühendisi olan MD, MS ve bazı acil doktor meslektaşları bu kutular hakkında erken şüpheler yaşadılar ve kapsamlı test ihtiyacı hakkında yazdılar .

Medscape Medical News'e, "Entübasyon kutusu" için arama yaparsanız, tüm bu şirketlerin tamamen asılsız iddialarda bulunduğunu çirkin buluyorum. "

Yetkili, virüsü durdurmaya yönelik umutsuz bir gereksinimin kabul edilemez uygulamalara yol açtığını söyledi.

Pennsylvania'daki Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezi'ndeki ekibi, hastaların solunan nefesini simüle etmek için beyaz buhar kullanarak ticari olarak satılan kutuları test etti ve buharın çevreye yayıldığını buldu.

Simpson ve meslektaşlarının benzer bulgulara sahip olduğunu söyledi: Kutular hastanın nefeslerini içermedi ve hatta entüratörlere doğru akışı artırabilir.

Turer, ekibinin, entübatörler için kollar olmadan ve aktif hava akışı ve filtreleme ile farklı bir kutu tasarladığını ve tasarım ve araştırmalarını bir EUA için FDA'ya sunduğunu söyledi.

FDA'nın şu anki EUA'sı "bir yüz kalkanından veya bir sıçrama kalkanından farklı olmayan" kutular içindir.

Bu çalışma iyi bir başlangıç olsa da, ekibinin bulgularının ortak pasif kutuların neden kullanılmaması gerektiğini göstermeye yardımcı olacağını söyledi.

En yaygın tasarımlardan biri, Mart ayında geniş çapta dolaşan Tayvanlı anestezist Hsien Yung Lai tarafından tasarlandı.

Iowa City'deki Iowa Üniversitesi'nde anestezi, biyomedikal mühendisliği ve radyoloji profesörü olan David W. Kacƶka, bu tasarımı değiştiren ve prototip üreten araştırmacılardan biridir. Medscape Medical News'e Simpson ve arkadaşlarının çalışma sonucunun "yazarların ortaya çıkardığı kadar kasvetli olmadığını" düşündüğünü söyledi.

Emme ile mühürlü kutunun göreceli başarısına dikkat çekti. Ekibinin uyarlanmış modeli, hastanın etrafında negatif bir basınç alanı oluşturmak için bir emme portu ekledi.

Kacƶka, çalışmanın en büyük eleştirisinin gerçek bir kontrol grubunun eksikliği olduğunu söyledi.

"Tüm koşullarını nebulize tuzlu su ile test ettiler." "Daha uygun şekilde tasarlanmış bir çalışma, tuzlu su nebülize edilmeyen bir gruba da bakacak ve daha sonra parçacık sayımlarının ne olduğunu görecekti. Cihazın, tuzlu bir nebülizörden gelen bir parçacıktan bir tuzlu nebülizörden gelen bir parçacığı nasıl ayırt edeceği açık değil. simüle hasta vs laringoskopist gelen. "

Ayrıca bir hastadan çıkan şeyin tuzlu olmayacağını ve farklı yoğunluk ve viskoziteye sahip olacağını belirtti.

Bununla birlikte, Simpson ve meslektaşları tarafından yapılan çalışma, daha fazla araştırma ile bu kutulara sert bir şekilde bakılması gerektiğini vurguladı ve ekledi, "Sanırım orada biraz umut var."

Boston araştırmacılarının editörüne 3 Nisan'da New England Tıp Dergisi'nde çevrimiçi olarak yayınlanan bir mektubunun, bir aerosol kutusunun entübe edicilerin korunup korunmadığını görmek için bir hastanın öksürüğünü simüle etmek için bir balondan zorlanan floresan boyayı nasıl kullandıklarını açıkladığını belirtti.

Bu mektup, "Geçici bariyer muhafazamızın bir miktar ek koruma sağladığını ve standart KKD'ye ek olarak kabul edilebileceğini öneriyoruz."

Anestezi bulguları, ikinci bir küresel dalganın virüsü yayma potansiyelinin farkında olma olasılığının artmasıyla ortaya çıkmaktadır.

32 ülkeden bilim adamları uyardı havadaki damlacıkları yoluyla COVID-19 yayılması ciddi hafife olabileceğini Dünya Sağlık Örgütü.

Çarşamba günü, Dünya Sağlık Örgütü bu damlacıklar yoluyla virüsün potansiyel yayılması ile ilgili kanıtları resmi olarak kabul etti ve Perşembe günü güncellenen bir özet yayınladı.

Turer ekibi tarafından icat edilen cihazı çevreleyen fikri mülkiyet UPMC'ye aittir. Chan ve Kaczka ilgili finansal ilişkiyi açıklamadılar.

Anestezi. Online Temmuz 9, 2020 yayınlandı. Tam metin

Marcia Frellick Chicago'da yaşayan serbest bir gazetecidir. Daha önce Chicago Tribune ve Nurse.com için yazmış ve Chicago Sun-Times, Cincinnati Enquirer ve St. Cloud (Minnesota) Times'da editör olarak çalışmıştır. Onu Twitter'da @mfrellick'te takip edin.

Medscape'i Facebook , Twitter , Instagram ve YouTube'da takip edin.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top