Sağlık

Plazma kaplı yeni bandajlar kronik yaraların tedavisinde devrim yaratabilir

Enfeksiyon ve enflamasyona saldırma gücüne sahip dünyanın ilk plazma kaplı bandajları, kendi başına iyileşmeyen basınç, diyabetik veya vasküler ülser gibi kronik yaraların tedavisinde devrim yaratabilir.

Novel plasma-coated bandages could revolutionize the treatment of chronic wounds

Güney Avustralya Üniversitesi tarafından geliştirilen yeni kaplama, yara iltihabını aynı anda azaltmak ve yara onarımına yardımcı olmak için enfeksiyonu parçalamak için herhangi bir yara örtüsüne uygulanabilen özel bir antioksidan içerir.

Avustralya'da yaklaşık yarım milyon insan kronik yaralardan muzdariptir ve sağlık sistemine her yıl tahmini 3 milyar AUD maliyeti. ABD'de kronik yaralardan muzdarip 5,7 milyondan fazla insanın ekonomiye her yıl tahmini 20 milyar dolarlık maliyeti olduğu benzer bir tablo; ve İngiltere'de 2 milyondan fazla insan yılda 5 milyar £ maliyetle kronik yaralarla yaşıyor.

Artan küresel obezite, diyabet ve yaşlanan nüfus oranları ile kronik yaralar, genel popülasyonun büyük oranlarını giderek daha fazla etkilemektedir, ancak bu atılım keşfine kadar, birkaç tedavi bu tür olumlu sonuçlar göstermiştir.

UniSA STEM'den baş araştırmacı Dr. Thomas Michl, mevcut pansumanların bu son teknoloji ürünü kaplama ile yükseltilmesinin kronik yaralarda etkili iyileşmeyi teşvik edeceğini ve hastanın acı çekmesini azaltacağını söylüyor.

Kronik yaralar için uygun bakım, yara pansumanlarının sık sık değiştirilmesini gerektirir, ancak şu anda, bu yara pansumanları yara yönetiminde pasif aktörlerdir.

Yeni kaplamalarımız bunu değiştirerek, herhangi bir yara sargısını iyileşme sürecinde aktif bir katılımcıya dönüştürür – sadece yarayı kaplamak ve korumakla kalmaz, aynı zamanda aşırı iltihap ve enfeksiyonu da azaltır.

Şimdiye kadar başka hiçbir yöntem bunu başaramaz. ”

Thomas Michl, UniSA STEM Baş Araştırmacısı

Teknoloji son derece ölçeklenebilir ve sürdürülebilirdir, bu da onu dünya çapında geniş uygulama için uygun bir seçenek haline getirir.

Ekip şimdi kaplamaların raf ömrünü cesaret verici sonuçlarla araştırıyor. Sonraki adımlar, potansiyel olarak iki ila üç yıl içinde mevcut olan ürünlerle yapılan klinik öncesi çalışmalardır.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top