Sağlık

Yazarlar HPV Aşısı ve Erken Doğum Konusundaki Makaleyi Geri Çekin Yazarlar HPV Aşısı ve Erken Doğum Konusundaki Makaleyi Geri Çekin

HPV aşısının erken doğuma karşı koruma sağladığını bulmayı iddia eden 2018 tarihli bir makalenin yazarları, ters etkiyi maskeleyebilecek istatistiksel bir hata yaptıklarını keşfettikten sonra makaleyi geri çekti.

Yeni Zelandalı araştırmacılar, Avustralya ve Yeni Zelanda'daki HPV aşısının haklarına sahip olan CSL Limited adlı bir şirketle mali bağlarını uygun şekilde açıklamadılar.

Kağıt, " önce azaltılmış erken doğum ile HPV aşısının Derneği: A nüfus tabanlı bir çalışma ," Aşı, bir Elsevier dergide yayımlandı. Özete göre:

Ortaya çıkan kanıtlar, HPV enfeksiyonunun erken doğum (PTB) ve preeklampsi gibi negatif gebelik sonuçlarıyla ilişkili olduğunu göstermektedir. Önceden HPV aşılamasının olumsuz gebelik sonuçlarını azaltıp azaltmadığını belirlemeyi amaçladık. … PTB (OR: 0.87; CI 0.78, 0.96)) daha önce HPV aşısı almış kadınlar için önemli ölçüde daha düşüktü. Alınan her bir ardışık dozda, PTB olasılığını azaltan bir doz yanıt etkisi bulundu. Preeklampsi veya ölü doğum için aşılanmış ve aşılanmamış gruplar arasında hiçbir ilişki gösterilmemiştir. Sonuçlar: Quadrivalent HPV aşısının daha önce alınması, PTB'de önemli bir azalma (% 13) ile ilişkiliydi; HPV aşılamasının PTB'yi azaltmada etkili olabileceğini düşündürmektedir. Potansiyel küresel halk sağlığı etkisi büyüktür ve bu bulguları çoğaltmak ve keşfetmek için daha fazla araştırma yapmak için aciliyet vardır.

Clarivate Analytics'in Web of Science'a göre makale yedi kez alıntılanmıştır. Ancak geri çekme bildiriminin de belirttiği gibi , bu sonuçlar doğru görünmüyor:

Bu makale yazarların isteği üzerine geri çekilmektedir. Yazarlar, olasılık oranının yanlış yorumlandığını, yani HPV aşısının potansiyel olarak koruyucu olması yerine erken doğum riskinde artış olabileceği anlamına geldiğini bildirdi. Yazarlar, erken doğum riskinin artmasının olası olmadığına ve bugüne kadarki kanıtlarla tutarlı olmadığına inanmaktadır. Ayrıca, yazarlar veri geçerliliğini kontrol etmek için protokole göre orijinal kaynak verilere erişememişlerdir. Yazarlar, kesin sonuçlara ulaşmak için veri tabanlarında herhangi bir veri işleme veya başka hata olmadığından emin olmak için çalışmayı tekrarlamak isterler.

Son olarak, Çıkar Çatışması bildiriminin yalnızca yazarlar tarafından kabul edildikten sonra makaleye eklenmesi ve kabul öncesinde editör veya hakemlere görünür hale getirilmemesi Baş Editör için ciddi bir endişe kaynağıdır. Yazarlar, herhangi bir ticari kuruluş tarafından bu çalışmanın metodolojisi, uygulaması ve sonuçlarına herhangi bir girdi olmadığını belirtmektedir. Çıkar çatışması bildiriminde adı geçen ilaç dağıtım şirketi CSL, çalışmayı ancak yayınlandıktan sonra biliyordu.

COI beyanı şu şekildedir:

BL, NZ'de HPV aşısını pazarlayan CSL Biyoterapilerden eğitim ve konferans hibeleri aldı. CSL'nin bu araştırmaya herhangi bir girdisi yok. Bu araştırma, Otago Üniversitesi'nde ilgili yazar BL tarafından başlatıldı. Wellington ve Wellington Yeni Zelanda Victoria Üniversitesi'nde tamamlandı.

BL, Wellington Victoria Üniversitesi'nden Beverley Lawton'dur.

Otago Dunedin Tıp Fakültesi'nden ve makalenin kıdemli yazarı Noelyn Hung , bir okuyucunun hatalı istatistiklere dikkat çekerek incelemeyi tetiklediğini söyledi:

Esasen analizi yapan (ve muhtemelen bir veri setini tersine çeviren) oldukça deneyimsiz bir kişiye (Bir istatistik doktor adayı) sahiptik ve sonra ham verileri doğrulayamadık ve yeniden başlayamadık çünkü kaynağımız bunu bize tekrar vermeyi reddetti. . Şikayet ettik. Ve etiğe şikayet etti. Ama boşuna. Ham verilerle tekrar başlayamadığımızda geri çekilmeye ve sonuçları garanti etmeye karar verdik.

Bir daha asla yaşamak istemediğim, tamamen sinir bozucu ve utanç verici bir süreç oldu!

Bu makale ilk olarak Geri Çekme İzleme'de yayınlandı.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top