Sağlık

Fauci, TIME'ın En Etkili Kişileri Listesi'ndeki COVID Araştırmacıları Fauci, COVID Araştırmacıları TIME'ın En Etkili Kişiler Listesi

Editörün notu: Medscape'in Coronavirus Kaynak Merkezinde en son COVID-19 haberlerini ve rehberliğini bulun .

TIME Dergisi , 2020 Yılının En Etkili 100 Kişisi listesinde Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü müdürü Anthony Fauci'yi seçti.

Gece geç saatlerde yaptığı talk show'un sunucusu ve yapımcısı Jimmy Kimmel, Fauci'nin profilini yazdı.

Kimmel, "COVID-19 salgını ABD'ye yayılmaya başladığında, milyonlarca Amerikalının rehberlik için başvurabileceğimizi hemen anladığı bir kişi vardı: Dr. Anthony Fauci," diye yazdı Kimmel.

Fauci, Ulusal Sağlık Enstitüleri'ndeki 36 yıllık görev süresi boyunca altı başkana danışmanlık yaptı. Pandeminin başlangıcında Beyaz Saray Koronavirüs Görev Gücü'ne atandı ve koronavirüsün yayılmasını azaltmak için güvenlik yönergelerinin yanı sıra terapötikler ve aşılar hakkında ayrıntılar konusunda lider bir ses oldu.

Kimmel, "Dr. Fauci sözlerine şeker vermiyor ve politikacılar tarafından baskı görmeyi reddediyor" diye yazdı. "Gerçeği duyması ne kadar zor olursa olsun, ciddiyetle ve tek bir hedefle sunar: hayat kurtarmak."

100'lük liste beş kategoriye ayrılıyor ve Fauci, Başkan Donald Trump, başkan adayı Joe Biden ve başkan yardımcısı adayı Senatör Kamala Harris ile birlikte "liderler" kategorisine dahil edildi.

"Öncü" kategorisinde TIME, pandemi sırasında etkili olan diğer halk sağlığı uzmanlarını içeriyordu. Johns Hopkins Üniversitesi'nde mühendislik profesörü olan Lauren Gardner, devlet kurumlarının, haber kuruluşlarının ve halkın 2020 boyunca koronavirüs vakaları ve ölümlerle ilgili güncel rakamları takip etmek için kullandığı ücretsiz COVID-19 Dashboard'u geliştirme listesinde yer alıyor. .

Pandeminin başlangıcında, Gardner ve lisansüstü öğrencisi Ensheng Dong, koronavirüs hakkında güvenilir veriler bulamadı ve kendi kontrol panellerini geliştirmeye karar verdi. Baltimore'da acil servis doktoru ve George Washington Üniversitesi'nde misafir profesör olan Leana Wen tarafından yazılan profile göre, bir günde tamamladılar.

Kontrol paneli 22 Ocak'ta çevrimiçi oldu ve Mart ayı başlarında site günde bir milyardan fazla görüntülendi.

Wen, "Varoluşsal bir tehdit karşısında, Lauren harekete geçti. Başkalarını beklemedi – önce adım attı," diye yazdı. "Verileri demokratikleştirdi ve halk sağlığı liderliğinin boşluğunu doldurdu. Proaktif çalışması sayesinde hayatlar kurtarılacak."

Bir diğer "öncü" ise, insanlara koronavirüs bulaştığını ve semptom göstermediğini kanıtlayan araştırmaya liderlik eden, Münih'teki bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan Dr. Camilla Rothe'dir.

Scripps Research ve Moleküler Tıp Profesörü Eric Topol, "Semptomsuz yayılmaya ilişkin yayınlanan raporu ilk önce inanmama, inkar ve aşağılama ile karşılandı, ancak nihayetinde düzinelerce hasta grubunda kesinlikle doğru olduğu doğrulandı ve şimdi geniş çapta kabul görüyor," Medscape'in baş editörü, yazdı. "Keşfi sayısız hayatı kurtardı ve keşke daha önce hepimiz Dr. Rothe'yi dinleseydik, daha fazla yayılma engellenebilirdi."

KAYNAKLAR:

TIME, "2020'nin En Etkili 100 Kişisi."

TIME, "2020'nin En Etkili 100 Kişisi: Anthony Fauci."

Johns Hopkins Üniversitesi, "COVID-19 Kontrol Paneli."

TIME, "2020 Yılının En Etkili 100 Kişisi: Lauren Gardner."

Daha fazla haber için Medscape'i Facebook , Twitter , Instagram ve YouTube'da takip edin.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top