Sağlık

Görselleştirme Aracı Migren Yönetimine Yardımcı Olur Görselleştirme Aracı Migren Yönetimine Yardımcı Olur

Yeni bir görselleştirme aracı, epizodikten kronik migrenlere ilerleme için risk faktörleri hakkında hasta-klinisyen iletişimini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Araç hala prototip aşamasındadır, ancak sonunda entegre bir ankete hasta yanıtlarını sentezleyebilir ve hastanın depresyon, ilaç aşırı kullanımı, uykusuzluk ve vücut kütlesi gibi bir dizi değiştirilebilir risk faktörüne göre nerede durduğunu gösteren bir grafik oluşturabilir. endeksi, diğerleri arasında.

İnme ve kronik hastalık geliştirme riski gibi diğer durumlar için bu tür birkaç araç vardır. Mevcut migren görselleştirme modelleri sadece bireysel risk faktörlerine odaklanır, ancak çok daha fazlasını yapabilirler. Seattle, Washington Üniversitesi'nde baş ağrısı arkadaşı olan baş yazar Ami Cuneo, bir röportajda "Görselleştirme araçları çok sayıda klinik bilgiyi etkili bir şekilde iletebilir." Dedi. Dr. Cuneo, Amerikan Baş Ağrısı Derneği'nin yıllık sanal toplantısında konsepti anlatan bir poster sundu.

Bir resim bin kelime değerinde bir olup

Cuneo'nun geçmişi çabaya çok uygundur: Tıbba girmeden önce bir belgesel yapımcısıydı. “Hasta hikayesine ve geçmişine büyük ilgi duyuyorum” diye ekledi. Ayrıca aracın hasta-sağlayıcı ilişkilerini geliştirebileceğine inanıyor. Acele seanslarda hastalar duyulmayabilir. Hastalar, sağlayıcılarının onları dinlediği ve hikayelerini dinlediği inancından terapötik bir fayda elde eder. Görselleştirme araçları, sağlayıcı hastanın durumunun temel öğelerini hızlı bir şekilde tanımlayabilirse bunu teşvik edebilir. Cuneo, "Birçok baş ağrısı hastasının karmaşık bir resmi olabilir." Dedi.

Doktorlar hastaları kısa randevu dönemlerinde görerek ilerleme riskine katkıda bulunabilecek tüm risk faktörlerini ve davranışsal özellikleri iletmeyi zorlaştırmalıdır. "Bir hastaya sahipseniz ve hızlı bir şekilde bir görselleştirme aracına bakıp şöyle diyebilirsiniz: 'Tamam, hastamda gerçekten uykusuzluk ve uyku sorunları var', oturumu uykusuzluk için uyku, bilişsel-davranışçı terapi hakkında konuşabilirsiniz. ve hastalara yardımcı olabileceğimiz her şey, "dedi Dr. Cuneo.

Prototip görselleştirme aracı, her biri klinik bir karakteristik veya değiştirilebilir risk faktörünü temsil eden pasta dilimlerine bölünmüş renk kodlu bir tekerlek kullanır. Posterde sunulan önerilen araçta bunlara depresyon, anksiyete, fonksiyonel yetersizlik, uykusuzluk, bulantı, baş ağrısı sıklığı, ilaç aşırı kullanımı, düşük ilaç kullanımının optimizasyonu, terapötik olmayan diyet, sınırlı egzersiz ve vücut kitle indeksi aralığı dahildir. Daire ayrıca kırmızıdan yeşile kadar değişen renkli eşmerkezli daireler içerir ve küçük bir doldurulmuş daire, entegre anket kullanılarak sıralanan şekilde hastanın her kategorideki durumunu temsil eder. Bir çizgi, her pastadaki daireleri birleştirerek hastanın genel durumunu gösterir.

Görsel işaret hem hekimin hem de hastanın bu faktörleri hızlı bir şekilde değerlendirmesine ve birbirleriyle ilişkili olarak görmelerine izin verir. Cuneo'ya göre, her faktörü sözlü olarak iletmek zaman alıcı ve hastanın alması daha zordur. "Sağlayıcı sadece ona bakabilir ve bakımı geliştirmek için soruların odaklanacağı alanları görebilir. Bu nedenle, ziyaret süresini hedeflememize ve ziyaret süresi uzatmadan hasta-sağlayıcı iletişimini geliştirmemize yardımcı olabileceğim bir yol."

Proje için önemli bir zorluk, hastanın randevu öncesinde çok fazla soru ile yükümlü olmaması için ölçeklerin seçilmesi ve birleştirilmesi olacaktır. Ekip mevcut ölçeklerden çekilecek ve daha sonra kendi ölçeklerini oluşturacak ve doğrulayacaktır. "Soruların hastalarla odak grupları aracılığıyla incelenmesi ve daha sonra yazılım platformunun [geliştirilmesi gerekecek], böylece hastaların anketi çevrimiçi olarak tamamlayabilmeleri gerekir. Sonra sağlayıcıların ve hastaların bunun klinik uygulamada faydalı olan bir şey, "dedi Dr.Cuneo.

Davranışı Değiştirecek mi?

Başarılı olsaydı, çalışma hakkında yorum yapması istenen MD Andrew Charles'a göre, araç hoş bir ek olacaktı. "Epidemiyolojik çalışmalar bu risk faktörlerini tanımladı, ancak bunları sistematik olarak azaltmak için bir stratejiyi işlemek için bir yolumuz olmadı, bu yüzden sadece bir değil birden fazla risk faktörünü görselleştiren bir tür araca sahip olmak, ele almanın yararlı olabileceğini düşündüğüm bir şey Asıl soru, eğer uygulayıcıların ve hastaların ellerine koyarsanız, gerçekten kolayca uygulayabilecekler ve davranışı değiştirecekler mi? "dedi. ve Los Angeles'taki California Üniversitesi'nde Goldberg Migren Programı direktörü.

Çalışma hiçbir finansman almadı. Dr. Cuneo ve Dr. Charles'ın ilgili finansal açıklamaları yoktur.

KAYNAK: Cuneo A ve ark. AHS 2020, Özet 273715 .

Bu makale ilk olarak MDedge.com'da yayınlanmıştır.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top