Sağlık

USC bilim adamları insan ömrünü uzatmak için bir yol bulmuş olabilirler

USC Dornsife Edebiyat, Sanat ve Bilim Koleji'ndeki bilim adamları, insan ömrünü uzatmaya yönelik bir yolun başlangıcını bulmuş olabilirler.

Gerontoloji Dergisi: Biyolojik Bilimler Dergisi tarafından 10 Temmuz'da yayınlanan araştırma, ilaç mifepristonunun laboratuvar çalışmalarında kullanılan iki çok farklı türün ömrünü uzatabildiğini gösteriyor, bulguların insanlar da dahil olmak üzere diğer türler için geçerli olabileceğini düşündürüyor.

Erkekler tarafından uygulanan aşınma ve yıpranmaya karşı

Biyolojik bilimler profesörü ve ekibi, genetik araştırmada kullanılan en yaygın laboratuvar modellerinden birini inceliyor – meyve sineği Drosophila – John Tower ve ekibi, mifepriston ilacının çiftleşmiş dişi sineklerin ömrünü uzattığını buldu.

RU-486 olarak da bilinen mifepriston, klinisyenler tarafından erken gebelikleri sona erdirmenin yanı sıra kanser ve Cushing hastalığını tedavi etmek için kullanılır.

Çiftleşme sırasında dişi meyve sinekleri, erkekten seks peptidi adı verilen bir molekül alır. Önceki araştırmalar, seks peptidinin iltihaplanmaya neden olduğunu ve dişi sineklerin sağlığını ve ömrünü azalttığını göstermiştir.

Tower ve ekibi, araştırmanın baş araştırmacısı Gary Landis dahil, çiftçi olan meyve sineklerine mifepriston beslemenin, seks peptidinin etkilerini engellediğini, iltihabı azalttığını ve dişi sineklerin daha sağlıklı kalmasını sağladığını, ilacı almayan meslektaşları.

İlacın Drosophila'daki etkileri, onu alan kadınlarda görülenlere benzer görünmektedir.

Sinekte mifepriston üremeyi azaltır, doğuştan gelen bağışıklık tepkisini değiştirir ve yaşam süresini uzatır. İnsanda, mifepristonun üremeyi azalttığını ve doğuştan gelen bağışıklık tepkisini değiştirdiğini biliyoruz, bu yüzden yaşam süresini de artırabilir mi? "

John Tower, Biyolojik Bilimler Profesörü, USC Dornsife Edebiyat Fakültesi

Juvenil hormon etkilerinin üstesinden gelmek

Mifepristonun ömrünü uzatmak için nasıl çalıştığını daha iyi anlamaya çalışan Tower ve ekibi, sinekler ilacı tüketirken değişen genlere, moleküllere ve metabolik süreçlere baktı. Juvenil hormon adı verilen bir molekülün merkezi bir rol oynadığını buldular.

Juvenil hormon, yumurtadan larvalara ve erişkine kadar yaşam boyunca meyve sineklerinin gelişimini düzenler.

Cinsiyet peptidi, gençlik hormonunun etkilerini artırıyor, çiftçi sineklerin metabolizmasını daha sağlıklı süreçlerden korumak için daha fazla enerji gerektiren metabolik yollara kaydırıyor. Ayrıca, metabolik kayma zararlı enflamasyonu arttırır ve sinekleri mikrobiyomlarında bakteriler tarafından üretilen toksik moleküllere daha duyarlı hale getirir. Mifepriston bunların hepsini değiştirir.

Çiftleşmiş sinekler ilacı yediğinde, metabolizmaları daha sağlıklı yollara yapıştı ve mifepriston almayan eşli kız kardeşlerinden daha uzun yaşadılar. Özellikle, bu metabolik yollar insanlarda korunur ve sağlık ve uzun ömür ile ilişkilidir, dedi Tower.

İnsanlar için umut mu?

Bilimsel bir ilk olarak, Tower ve işbirlikçileri Chia-An Yen, Ph.D. geçen bahar USC Dornsife College'dan ve USC Leonard Davis Gerontoloji Okulu ve USC Dornsife College'da gerontoloji ve biyolojik bilimler doçenti olan Sean Curran ve aynı zamanda başka bir ortak laboratuvar modeline, C. elegans adlı küçük bir yuvarlak kurt olan mifepriston verdi. İlacın eşleştirilmiş solucan üzerinde aynı yaşamı uzatan bir etkiye sahip olduğunu buldular.

Drosophila meyve sinekleri ve C. elegans solucanları, evrim ağacının nispeten uzak dallarında yer aldığından, Tower, bu tür farklı türlerdeki benzer sonuçların, insanlar da dahil olmak üzere diğer organizmaların yaşam süresine benzer faydalar görebileceğini düşünmektedir.

"Evrim açısından, Drosophila ve C. elegans , insanlardan biri olduğu için birbirinden eşit derecede uzaktır." Dedi ve mifepristonun her iki türün ömrünü uzatabileceği gerçeği, mekanizmanın birçok tür için önemli olduğunu düşündürmektedir.

Tower, kesin sonuçlar çıkarmadan önce mifepristonun eylemlerinin karmaşıklıklarının daha net bir şekilde anlaşılması gerektiğini vurgulamaktadır.

Diyerek şöyle devam etti: "Verilerimiz, Drosophila'da mifepristonun doğrudan veya dolaylı olarak çocuk hormon sinyaline karşı koyduğini, ancak mifepristonun kesin hedefinin zor olduğunu gösteriyor."

Bu hedefin ortaya konması bilim insanlarına insanlarda yaşam süresini uzatmak için gerekli kritik içgörü sağlayabilir.

Dergi referansı:

Landis, GN, vd. (2020) Dişi Drosophila melanogaster'de Çiftleşme, Seks Peptit ve Mifepriston / RU486 ile Düzenlenen Yaşam Ömrünün Metabolik İmzaları. Gerontoloji Dergileri: Seri A. doi.org/10.1093/gerona/glaa164 .

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top