Sağlık

Yüz Maskeleri Kullanıcının COVID Enfeksiyon Riskini% 65 Azaltır Yüz Maskeleri Kullanıcının COVID Enfeksiyon Riskini% 65 Azaltır

Editörün notu: Medscape'teki Coronavirus Kaynak Merkezi'nde en son COVID-19 haberlerini ve rehberliğini bulun .

Yüz kaplaması giymek sadece koronavirüsün yayılmasını engellemekle kalmaz, aynı zamanda bir maske kullanıcısının virüsü yakalama riskini% 65 azaltır, UC Davis Çocuk Hastanesi çocuk enfeksiyon hastalıkları şefi Dean Blumberg, dedi.

Koronavirüs hakkında bir üniversite canlı akışında konuşan Blumberg, "standart dikdörtgen cerrahi maske … maskeyi takan kişiye enfeksiyon riskini yaklaşık% 65 oranında azaltacağını" ve ev yapımı maskelerin de "iyi çalışması gerektiğini" söyledi. "

N95 maskeleri en etkili olanlardır ancak sağlık personeli için ayrılmalıdır.

Maskelerin esas olarak insan saçı büyüklüğünün yaklaşık üçte biri olan solunum damlacıklarına fiziksel bir bariyer sağladığını söyledi. Bu damlalar virüsün bulaşmasının en önemli yollarından biridir.

"Maskelerin işe yaradığına inanmıyorum" diyen insanlar bilimsel kanıtları görmezden geliyorlar, "dedi Blumberg. "Bu bir inanç sistemi değil." Yerçekimine inanmıyorum "demek gibi.

"Maske takmıyorsan topluluğun sorumsuz bir üyesi oluyorsun. Guakamole çift daldırma gibi. Başkalarına karşı iyi değilsin."

Ancak cerrahi maskeler bile, insan saçının yaklaşık 1 / 100'ü kadar olan çok daha küçük aerosol parçacıklarına karşı etkili bir bariyer oluşturacak kadar hava geçirmez değildir. Aerosol parçacıklarına karşı en iyi savunma, sosyal uzaklaşma ve dış mekandaki insanlarla etkileşimdir.

UC Davis kimya mühendisliği profesörü William Ristenpart, "Laboratuvar koşullarındaki çalışmalar artık virüsün aerosol formunda saatlerce yarı ömürle hayatta kaldığını gösteriyor. Havada devam ediyor" dedi. "Bu yüzden mümkünse herhangi bir sosyal durum için dışarıda olmak istersiniz."

Barlar gibi kapalı yerler özellikle zahmetlidir, çünkü "Ne kadar yüksek sesle konuşursanız, daha fazla ekspiratuar aerosoller çıkarırsınız" dedi.

Blumberg, bilim adamlarının maskelerin etkinliği hakkındaki görüşlerinin pandemi aylar önce başladığından beri geliştiğini söyledi.

ABD'de vakalar artmaya devam ettikçe, daha fazla eyalet ve şehir maske yetkisi vermekle birlikte, bu konu tartışmalıdır. Bunları giymek, pandeminin ilk günlerinde evrensel olarak tavsiye edilmedi, kısmen sağlık çalışanlarının kıtlıklar mevcutken yeterli koruyucu ekipmana sahip olmasını sağlamak için.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top