Sağlık

İki Nadir Sendrom, Tekrar Cehennemde Bir Hasta İki Nadir Sendrom, Bir Tekrar Cehennemde Bir Hasta

86 yaşındaki bir erkek hasta, Chicago, Illinois'deki Koku ve Tat Tedavi ve Araştırma Vakfı'ndan Nishi Chandrasekaran, MBBS'ye başvurduğunda, başlangıçta bozulmuş hafıza ve konsantrasyonun yanı sıra bazı koku alma ve yürüme sorunlarından şikayet etti.

Medscape Medical News'e verdiği demeçte Chandrasekaran, "Başlangıçta öyleydi. Bu nedenle bu konular hakkında birlikte konuştuk ve birkaç tedavi önerdim, ancak birbirimizi tanıdıkça hasta çok depresyonda olduğunu da ortaya çıkardı" dedi.

"Oğlu da dahil olmak üzere kendisi için neler olup bittiğini kimsenin anlamadığına inanıyordu ve benimle konuşmaktan bile çekiniyordu. Ancak, takip eden sorularla nihayet nereye giderse gitsin tüm dünyanın tanıdık geldiğini ortaya çıkardı. "

Hasta nihayetinde son 6 aydır karşılaştığı her kişinin kendisini nasıl tanıdığını söyleyemese de tanıdığı biri olduğunu açıkladı. Bu kişilerle daha önce tanıştığı konusunda kararlı olmasına rağmen, oğlu hepsinin yabancı olduğunu bildirdi.

Sonunda, hastaya böyle bir geçmişi olmamasına rağmen nöbetlerle bağlantılı olan yüzler için hiper-aşinalık (HFF) sendromu tanısı kondu.

Daha fazla araştırmada hasta, televizyon seyrederken de benzer bir deneyim yaşadığını açıkladı ve doktorlara izlediği her şovun aynı olay örgüsüne, sahneye, ortama ve aktörlere sahip bir yeniden gösterim olduğunu söyledi.

"Buna, sunucunun aynı soruları sorduğu ve aynı yarışmacıların aynı cevapları verdiği oyun şovları ve CSI NY gibi diğer favori şovları da dahil. Oğluna, bu şovlar olmasına rağmen tüm TV şovlarının yeniden yayınlandığından şikayet etti ilk kez yayınlanıyor, "dedi Chandrasekaran.

Çoğu insan, daha önce bir deneyim yaşamış gibi hissettikleri kısa bir bölüm olan deja vu'yu duymuş veya deneyimlemiş olsa da, bu hasta dejà vécu olarak bilinen ve mevcut durumun gerçeklik gibi hissettirdiği bir sendrom yaşıyordu.

Bu iki komorbid durum araştırmacıları şaşkına çevirdi. Chandrasekaran, HFF hakkında bazı araştırmalar yapıldı, ancak bir televizyon programına olan aşırı aşinalığın daha önce hiç anlatılmadığını söyledi.

Araştırmacılar, hastanın probleminin Capgras veya Fregoli sendromları gibi diğer sanrısal yanlış tanımlama bozukluklarıyla bağlantılı olup olmadığını araştırdılar, ancak daha önce sanrı veya değişen duyusal deneyimler öyküsü olmaksızın, sendromu benzersizdi.

Kaybolan Lezyon?

Chandrasekaran, MR görüntülemede sağ frontal lobda beyaz cevher lezyonları, ensefalomalazi ve glioz, hafif global atrofi ve korpus kallozumun vücudunda atrofi ortaya çıkardı – bu bulgular bir bağlantı kesilme sendromuyla uyumlu.

Hastanın saat çizim testinin sonuçlarının ya bir paryetal lob defekti ya da görsel algısal bir anormallik gösterdiğini ekledi.

Hasta depresyonu nedeniyle mirtazapin ile tedavi edildi ve 9 ay sonra HFF ve dejà vecu'dan kendiliğinden iyileşti.

Chandrasekaran, HFF ve aynı anda başlayan ve çözülen televizyon tekrarlarının algılanmasının birleşiminin, bunun aynı sendrom olduğunu kuvvetle önerdiğini söyledi.

Semptomlarının neden kendiliğinden düzeldiği açık değildir ve bu nedenle vaka tıbbi bir gizem olarak kalır. Bununla birlikte, Chandrasekaran, epilepsi ve psikozla ilişkili beyin lezyonlarının "kaybolduğuna" dair daha önce raporlar olduğunu kaydetti. Yine de, bu fenomenin daha önce HFF'de anlatılmadığını da sözlerine ekledi.

"Belki de depresyon kontrol altına alındığında ve aileden gelen olumlu pekiştirmelerle sürekli olarak ona hatırlatarak ve sendromu ona açıklarken, nöroplastisitenin devreye girdiğini ve beynin bir şekilde iyileştiğini tahmin edebiliriz." Dedi.

Chandrasekaran, "Doktorlarının ve ailelerinin bu olağandışı semptomun arkasındaki sebebi anladıklarını ve hikayeler uydurmadıklarını bildiklerinde, hastaların ruh sağlığı için büyük bir fark yaratıyor" dedi.

Bu vakanın, HFF deja vécu veya sanrısal yanlış tanımlama sendromu olan hastalarda televizyonda tekrar çalışma sendromu için taramaya değer olabileceğini düşündürdüğünü ekledi.

Medscape Psychiatry'den daha fazla haber için Facebook ve Twitter'da bize katılın .

Tıbbi Gizemler, klinik zeka ve bazı ciddi ayrıntıların bir kombinasyonu ile çözülen alışılmadık, kırılması zor vakaları içeren yeni bir Medscape sütunu.

Sizi şaşırtan, ancak nihayetinde çatlattığınız alışılmadık bir klinik vaka hikayeniz var mı? Bilmemize izin ver! [email protected] adresinden bize ulaşın ve bunu öne çıkarabiliriz.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top