Sağlık

Bir Kölenin Torunundan Öncü Beyin Doktoruna Bir Kölenin Torunundan Öncü Beyin Doktoruna

Yıl 1909'du. Yer, Worcester, Massachusetts'teki Clark Üniversitesi idi.

Üniversite ve Amerikan Psikoloji Derneği'nin (APA) ilk başkanı olan Dr Granville Stanley Hall, etkileyici bir katılımcı listesiyle bir konferans düzenlemişti: psikiyatristler Sigmund Freud ve Carl Jung, filozof William James , antropolog Franz Uri Boas , fizikçi Ernest Rutherford . Zeki bir kalabalıktı; apropos, günün konferansının konusunun insan beyni olduğu düşünüldüğünde.

Avrupa'da bir psikiyatrist olarak eğitim aldıktan sonra kendisine saygın bir itibar kazanmasına rağmen kariyer başarısına – ve Worcester'daki APA konferansına – göre çok daha çetin bir yolu olan Liberya'dan bir Afrikalı Amerikalı göçmen olan Solomon Carter Fuller da katıldı. meslektaşlarının çoğu.

Staj ve ikamet yıllarında, orantısız sayıda otopsi yapıldı; hastane için gerekli ancak kendi çağında klinik eğitim için doğrudan değerli görülmüyordu. Ne yazık ki, eğitimleri ve yeteneklerinden bağımsız olarak, o zamanlar bu kadar renkli klinisyene tedavi uygulandı.

Genç bir Solomon Carter Fuller

Fuller'ın otopsi çalışması, onu daha standart bir klinik eğitimden – ve daha tipik bir hastalara bakma kariyerinden – alıkoymuş olsa da, genç bir doktor olarak patoloji laboratuvarındaki deneyimi, daha sonra beyin bozukluklarını araştırmadaki başarısının anahtarı olacaktı. Alzheimer hastalığı . Nöropatolojideki derinliği ve bilgisi ona alan tarihinde önemli bir rol kazandıracaktı.

Amerika'ya gelmek

Fuller, 11 Ağustos 1872'de Monrovia, Liberya'da doğdu. Annesi Anna Ursala James, tıbbi misyoner olarak çalışan iki doktorun kızıydı. Fuller'ın babası, aynı zamanda Solomon Fuller adında bir kahve ekici ve devlet memuruydu.

Bir tıp doktoru kazanmak, siyah bir adamın staj yapacağının garantisi değildi. İronik bir şekilde, bu zorluk Fuller'ı beyni incelemeye iten bir faktör olacaktır.

Bir noktada üyeleri Henry Clay ve Abraham Lincoln'ü de içeren Amerikan Sömürgecilik Derneği, Afrika'da beyaz Amerikalılar arasında yaşamaktan çok Afrika'da örgütlü, modern bir ulus olarak daha fazla özgürlük ve refah elde edebileceği inancıyla 1822'de Liberya'yı kurdu. Fuller'ın babası ve büyükbabası John Lewis Fuller 1852'de Virginia'dan Liberya'ya göç etti. Genç Solomon doğduğunda, Fuller ailesi Liberya'da liderlik rolüne yükselmişti. Fuller'ın ailesi onun eğitimini destekledi ve sonunda onu Amerika Birleşik Devletleri'ne gönderdi.

Fuller'in Amerikan eğitimi, Kuzey Carolina, Salisbury'de siyahi öğrenciler için kurulan Livingstone College'da başladı. Fuller daha sonra Brooklyn'deki Long Island College Hospital'da ve ardından 1897'de Boston Üniversitesi'nde tıp okumaya başladı. O zamanlar Boston Üniversitesi, beyaz olmayan erkekleri kabul eden tek tıp okullarından biriydi. ama aynı zamanda kadınlar.

Bir tıp doktoru kazanmak, siyah bir adamın staj yapacağının garantisi değildi. İronik bir şekilde, bu zorluk Fuller'ı beyni incelemeye iten bir faktör olacaktır. Fuller'in tıp fakültesinde, akademik performansı nöroloji profesörü Dr. Edward P. Colby'yi etkilemişti ve Fuller'ın daha sonra Boston'dan çok uzak olmayan Westborough Eyalet Hastanesi olarak adlandırılan Westborough Insane Hastanesi'nde staj yapmasına yardım etmişti.

Irkı nedeniyle Fuller'a orantısız bir şekilde daha az klinik çalışma ve hastanenin patoloji laboratuvarında daha fazla görev verildi, burada diğer görevlerinin yanı sıra ölen akıl hastaları üzerindeki araştırmaları da destekledi. Fuller, o zamanlar oldukça nadir bir prosedür olan çok sayıda otopsi yaptı. Bu, beynin kaba ve mikroskobik anatomisini ve patolojisini çok daha derinlemesine incelemesine izin verdi.

İki yıl sonra, 1899'da aynı hastaneye baş patolog olarak atandı, Boston Üniversitesi onu tıp fakültesine eğitmen olarak atadı ve onu tarihsel olarak siyahi bir kurumun dışında tıp öğreten en eski Afrikalı Amerikalı doktorlardan biri yaptı.

Avrupa Eğitimi

1903'te Fuller, çalışmalarını ilerletmek için Avrupa'ya gitti. O zamanlar, Atlantik boyunca eğitim amaçlı seyahat doktorlar arasında nadirdi – ve renkli olanlar arasında neredeyse hiç duyulmamıştı – ancak 20. yüzyılın başlarında tıbbi keşiflerin ön saflarında yer almak için gerekliydi.

Fuller, psikiyatrik bozuklukların biyolojik ve genetik temelleri olduğunu öne süren ilk beyin doktorlarından biri olan Emil Kraepelin (1856-1926) tarafından Münih Üniversitesi'nde psikiyatri ve nöroloji eğitimi aldı . Fuller, Münih Üniversitesi Kraliyet Psikiyatri Hastanesinde araştırma yapan Alois Alzheimer altında çalışmak üzere seçilen sadece beş stajyerden biriydi.

Alzheimer hastalığına adını veren Alman psikiyatrist ve nöropatolog Alois Alzheimer

Fuller'ın 2 yıllık Münih ziyareti sırasında Alzheimer, 1901'de 51 yaşında hafıza açıkları ve paranoya şikayetleri ile başvuran Auguste Deter adlı bir hastayı takip ediyordu. Fuller 1904'te Amerika Birleşik Devletleri'ne döndü ve Carnegie Laboratuvarı'nda eğitimine devam etti. New York'ta bulundu ve 1905'te Westborough Eyalet Hastanesine döndü. Ertesi yıl, Deter öldü ve Alzheimer, beyin atrofisi (nöron kaybı ve ciddi şekilde azalmış beyin hacmi) ile birlikte, karışık, hücre içi fibriller ve kendisinin oluşturduğu maddelerden oluşan hücre dışı plaklar gösteren bir otopsi yaptı. tanımlamadı.

Alzheimer, bulguları 1907'de yayınladı ve Kraepelin , Alzheimer hastalığı terimini ortaya attı . Fuller, beş ay önce, görünüşe göre benzer semptomları olan diğer hastalardan Alzheimer laboratuvarında incelediği örneklerdeki benzer histopatolojik bulgulara ilişkin kendi açıklamasını yayınlamıştı.

Önümüzdeki yıllarda araştırmacılar, hücre dışı maddeyi, polarize ışık mikroskobu altında elma yeşili çift kırılma üreten beta kıvrımlı tabakalar şeklinde ikincil bir yapıya sahip anormal şekilde katlanmış amiloid proteini olan amiloid-β olarak tanımlayacaklar.

Elektron mikroskobunun ortaya çıkması ve biyolojik dokuya uygulanmasıyla, karışık fibriller, şimdi yeni Alzheimer hastalığı ilaçlarının ve görüntüleme tekniklerinin hedefi olan başka bir anormal protein, hiperfosforile tau olarak tanımlanacak.

1907'den itibaren psikiyatri alanındaki klinik çalışmaların yanı sıra, Fuller beyin patolojisi çalışmasına devam etti, Dr Hall'un 1909'da düzenlediği konferanslara benzer konferanslarda konuştu ve şu anda bizden muzdarip olan ölen hastalardaki nöropatoloji bulgularını genişleten bir avuç makale yayınladı. demansı ara. Kariyeri boyunca, şimdi bipolar bozukluk olarak adlandırdığımız şizofreni ve manik depresyonu da araştırdı .

Tuskegee'de Afrikalı Amerikalı Doktorların Eğitimi

Birinci Dünya Savaşı'nın ardından Fuller, Alabama'nın Tuskegee kentindeki yeni Gaziler İdaresi (VA) tıp merkezinde Afrikalı Amerikalı psikiyatristleri işe almak ve eğitmek üzere atandı . Bu tıp merkezi daha sonra 1932'den 1972'ye kadar ABD Halk Sağlığı Servisi'nin kötü şöhretli Tuskegee sifiliz deneylerinin yeri olacaktı, ancak Fuller oradayken, tüm Afrikalı Amerikalı tıbbi kadrosuyla Tuskegee, ayrılmış VA için gelişmiş kabul edildi.

Fuller, Westborough Eyalet Hastanesi'ndeki görevini 1919'a kadar korudu. 1921'de Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde nöroloji doçenti olarak atandı ve 1928'den 1933'te emekli olana kadar aktif nöroloji başkanı olarak görev yaptı. Diyabet hastası olan Fuller, 1944'te vizyonunu kaybetti. 16 Ocak 1953'te 80 yaşında diyabetik komplikasyonlar nedeniyle vefat etti.

1971'de, Amerika Siyahi Psikiyatristleri, Fuller'ın bir portresini yaptırdı ve bunu Amerikan Psikiyatri Birliği'ne sundu. Portre, Fuller'in modern tıbbın ilk öncüleri arasındaki yerinin kalıcı bir kanıtı olan APA'nın karargahında hala bulunuyor.

Dr Warmflash, Portland, Oregon'da yaşayan serbest çalışan bir sağlık ve bilim yazarıdır. Son kitabı Moon: An Illustrated History: From Ancient Myths to the Colonies of Tomorrow , Ay'ın hayatın başlangıcından Uzay Çağı'nın şafağına kadar birçok tarihi olaydaki rolünün hikayesini anlatıyor.

Daha fazla haber için Medscape'i Facebook , Twitter , Instagram ve YouTube'da takip edin.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top