Sağlık

Sınır Dışı Tehditleriyle Yüzleşen Cephe Sağlık Çalışanları Sınır Dışı Tehditleriyle Yüzleşen Ön Cephe Sağlık Çalışanları

Editörün notu: Medscape'in Coronavirus Kaynak Merkezinde en son COVID-19 haberlerini ve rehberliğini bulun.

Göçmen hakları aktivistleri, Washington DC'deki ABD Yüksek Mahkemesi önünde düzenlenen bir mitinge katılıyor.

21 yaşındaki Karla Santiago her gün çalıştığı Arizona hastanesine gelir, ateşini kontrol ettirir, koruyucu ekipman giyer ve neşterleri, kelepçeleri ve diğer cerrahi aletleri sterilize etmeye başlar. Bu, Covid-19 zamanında alıştığı bir rutin, ancak bazen virüsü kapmak ve ailesine yaymak konusunda endişeleniyor.

Diğer birkaç eyaletle birlikte Arizona, yaz boyunca yeni Covid-19 vakalarında önemli bir artış yaşadı, bu da Santiago'nun salgının zirvesinde haftada 60 saate kadar çalışmak zorunda olduğu anlamına geliyordu. Zaman zaman stresli olabilse de, insanları iyileştirebilecek bir yerde çalışmayı seviyor. Bu onun hafife alınmadığı bir iş.

Ve aylarca süren ızdıraptan sonra, hayatındaki bir başka stres kaynağı daha yeni hafifledi.

Santiago, annesi onu Meksika, Puebla'dan uygun hükümet belgeleri olmadan ABD'de yaşaması için getirdiğinde 3 yaşındaydı. Bir genç olarak, çocukluktan beri yasal statüsü olmadan ülkede yaşamış olan sınır dışı edilmekten korunan Obama dönemi politikası olan tartışmalı Ertelenen Çocuk Eylemi programına veya DACA'ya kaydoldu.

Başkan Donald J.Trump yönetimi, 2017 yılında DACA'yı yaklaşık 700.000 kişiyi sınır dışı etmekle tehdit ederek sona erdirdi, ancak ABD Yüksek Mahkemesi bu kararı Haziran ayında düşürdü, bu nedenle, en azından şimdilik, Santiago koruma statüsünü kaybetmeyecek. Rahatlama sadece geçici olabilir – başkanın programı tekrar sonlandırmaya çalışması mümkündür – ama Santiago'ya göre, "omuzlarından biraz ağırlık almış".

Ve DACA alıcıları – genellikle "Hayalperestler" olarak adlandırılır – uzantının tek faydalanıcısı değildir. Bu göçmenler koruma statülerini kaybetmiş olsalardı, ABD sağlık sistemi salgının ortasında tahmini 29.000 ön safta çalışanını kaybedecekti: tüm ülkeye yayılmış doktorlar, hemşireler, laboratuar teknisyenleri ve ev yardımcıları. Salgının birkaç hafifleme belirtisi göstermesiyle, Santiago gibi birçok DACA kullanıcısı, Amerika'nın hastalanmasıyla ilgilenmek için hayatlarını tehlikeye atıyor.

Teksas'ta sekiz hastanelik bir sistem olan Houston Methodist'in başkanı ve CEO'su Marc L. Boom, "Şimdi daha da önemliler, kritik derecede önemli" diyor. Amerikan Tabipler Birliği başkanı Susan Bailey, mahkemenin kararından kısa bir süre sonra yayınlanan bir açıklamada DACA alıcılarının katkılarını " hayati " olarak nitelendirdi.

Yine de pandemi olmasa bile, bu nüfusu iş gücünden çıkarmak Amerikan sağlık hizmetleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır. DACA alıcıları genellikle doldurulması zor pozisyonlarda bulunur ve diğer göçmenlere bakmak için iyi yerleştirilebilirler. Ve orantısız bir şekilde yaşlı bir işgücüne sahip olan ABD sağlık sisteminde, birçok personelin önümüzdeki on yıl içinde emekliye ayrılmasıyla, ek işçi kaybetmek, halihazırda baş gösteren personel açığını artıracaktır.

Bailey, "DACA programını geri almak, ülkemizin sağlık kapasitesini karşılayamayacağımız bir zamanda azaltabilirdi" dedi. Şimdi soru, bundan sonra ne olacağı.

ABD, yaklaşık 10,5 milyon belgesiz sakinine ev sahipliği yapıyor ve DACA, statüleriyle ilgili göçmenlik yasalarında reform yapmaya yönelik yıllarca başarısız kongre girişimlerinden sonra doğdu. 2001 yılında, DACA alıcılarının takma adlarını aldığı Yabancılar İçin Kalkınma, Yardım ve Eğitim (DREAM) Yasası, ülkeye çocukken gelen yasalara uyan göçmenler için aşamalı bir vatandaşlık yolu sağlamak için tanıtıldı. Ancak yıllar geçtikçe Kongre'de durdu. Dolayısıyla, Obama yönetimi, Haziran 2012'de, bu tür göçmenlere her iki yılda bir yenilenebilecek yasal korumalar sunmak için bir idari emir yoluyla DACA'yı oluşturdu.

Başkan Obama, politikayı açıkladığında DACA adayları hakkında "Onlar kalplerinde, zihinlerinde, biri hariç her şekilde Amerikalılar: kağıt üzerinde" dedi.

Program hiçbir vatandaşlık garantisi veya kalıcı ikamete giden bir yol sunmasa da, Santiago'nun hayatının akışını değiştirdi. Lise akranlarının çoğunun aksine, mezun olduktan sonra üniversiteye gidemedi. Ailesi okul ücretini karşılayamıyordu ve yasal statüsünün olmaması, onu eyalet veya federal mali yardım için yetersiz kılıyordu. Öğretmen olma planlarından vazgeçmek zorunda kaldı. Ancak DACA, Arizona'nın kendisi gibi insanların yasal olarak araç kullanmasını engellemeye yönelik yasal mücadelesine rağmen, ona bir iş bulmasını ve ehliyet almasını sağladı.

"Bu bana Sosyal Güvenlik numarası gerektiren belirli iş pozisyonlarına başvurma fırsatı verdi," diyor. "Yeni bir yol bulmama yardımcı oldu."

DACA programını geri almak, karşılayamayacağımız bir zamanda ülkemizin sağlık kapasitesini düşürürdü, "dedi Bailey.

Santiago, sonunda onu bir Tucson hastanesinde çalışmaya götürecek bir kariyere başlarken, DACA, yasadışı göç için örtülü bir af olduğu için yoğun eleştirilere maruz kaldı. Teksas'taki yasa koyuculardan ve cumhurbaşkanının göçle ilgili çizgisinin yeterince sert olmadığına inanan diğer Cumhuriyetçi devletlerden dava tehdidi altındaki Trump yönetimi, yasadışı ve anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle programı kademeli olarak kaldırmak için Eylül 2017'de harekete geçti. Göçmen hakları savunucuları dava açtı ve – hükümet yeni başvuruları kabul etmeyi bıraksa da – alt mahkemeler, halihazırda sahip olanlar için DACA statüsünü korudu.

Yasal argüman, Trump yönetiminin DACA'yı iptal etme gücünden yoksun olması değil, bunun yerine federal kurumlar için kural koyma sürecini düzenleyen İdari Prosedür Yasasına (APA) uymadığı yönündeydi – bu durumda, Milli Güvenlik. Bu 1946 yasası, ajansların, söz konusu eylemlerin önerilerini, değişikliğin yürürlüğe girmesinden en az 30 gün önce Federal Sicilde ilk yayınladıktan ve bu süre içinde sunulan kamuya açık yorumları dikkate aldıktan sonra, eylem planları için makul gerekçeler ortaya koymalarını gerektirmektedir. Gibson Dunn & Crutcher firmasının San Francisco ofisinde avukat olan Ethan Dettmer, devlet daireleri eylemlerini açıklarken, "halkın onları sorumlu bulabilmesi için dürüst nedenler sunmaları gerekir ve bu burada olmadı" diyor. DACA davacılarını temsil eden.

Yüksek mahkemenin 5-4 çoğunluğu için yazan Başyargıç John Roberts, hükümetin programın kapatılması için hiçbir gerekçeli açıklama yapmadığını kaydetti. Buna ek olarak, Trump yönetimi, yüzlerce gencin üniversite diploması almak, kariyer yapmak, iş kurmak, ev satın almak, evlenmek ve çocuk sahibi olmak için DACA'ya güvendiği gerçeğiyle ilgilenmediğini yazdı. Mahkeme, programın kapatılmasının "APA'ya aykırı olarak keyfi ve kaprisli" olduğuna karar verdi.

Ancak Yargıtay, Trump yönetiminin DACA'yı sona erdirme hakkına sahip olup olmadığına karar vermedi, ancak mahkemenin görüşü tüm tarafların bunu kabul ettiğini belirtti. Bu, programın hala iptal edilmesi için kapıyı açık bıraktı ve Başkan Trump, kararın verildiğinden bu yana karışık mesajlar gönderdi. DACA alıcılarına fayda sağlayacak bir göçmenlik reform planı hazırlayacağına söz verdi ve aynı zamanda programı iptal etme çabalarını sürdürme sözü verdi.

DACA, yasadışı göçe örtülü bir af olduğu için yoğun eleştiriler aldı.

Aslında, DACA alıcıları için hala ateş hattında olduklarına dair kesin bir his var. 28 Temmuz'da, İç Güvenlik Bakanlığı, derhal geçerli olmak üzere, bekleyen ve gelecekteki ilk DACA başvurularının reddedileceğini ve ayrıca herhangi bir yenileme ve beraberindeki çalışma iznini iki yıldan bir yıla indireceğini belirten bir not yayınladı.

Ve Haziran kararı, programı sona erdirmek için başka bir girişimi yeniden canlandırmaya hizmet etti – Teksas'ta açılan 2018 çok devletli bir dava. Yargıtay kararında DACA'yı "olumlu göçmenlik yardımı sağlayan bir program" olarak tanımladı – yani basit bir göçmenlik politikasının uygulanmamasından daha fazlası olarak. Bu, Obama yönetiminin programı kurarken yürütme otoritesini aştığına dair bir argümanı yeniden alevlendirdi – yürütme emirlerinin yasaların nasıl uygulanacağını yönetmesine izin verilir, ancak onları değiştiremez veya yaratamaz.

Karardan kısa bir süre sonra konuşan Washington'lu avukat Tom Goldstein, Yargıtay'da davaları tartışan NBC News'e Teksas davasının DACA için büyük, muhtemelen ölümcül bir tehdit oluşturduğunu söyledi. "İronik bir şekilde, Perşembe günkü Yüksek Mahkeme'nin DACA'yı koruyan kararı da büyük olasılıkla nihai kıyametinin yolunu açtı," dedi.

Yale Üniversitesi'nde hukuk öğrencisi ve okul çalışanı üyesi Ramis Wadood, "Bu salgın DACA alıcılarının sağlık hizmetleri sektörüne katkılarını vurgulasa da, bu programın ne kadar önemli olduğuna bizi ikna etmek için bir salgına ihtiyacımız yok" diyor. Göçmen Hakları Savunuculuk Kliniği, Trump yönetiminin hamlesine ilk itirazda bulunan yasal kuruluşlar grubu arasında yer aldı. Yine de, Covid-19'un getirdiği olağanüstü koşulların, DACA alıcılarının toplumda oynadığı rolü vurgulamayı uygun hale getirdiğini ekliyor.

Çeşitli anketler, çoğu Amerikalının şu anda 20'li ve 30'lu yaşlarında olan DACA alıcılarıyla empati kurduğunu göstermiştir. (Hak kazanmak için, başvuru sahiplerinin ABD'ye Haziran 2012'den önce çocuk olarak gelmeleri ve 1981'den sonra doğmuş olmaları gerekiyordu.) Çeşitli ülkelerden geliyorlar – ancak çoğunluğu Meksika'dan.

Altı eyalette bir hastane sistemi işleten Phoenix merkezli Banner Health için insan kaynaklarında çalışan Guadalupe Martinez, aslında bu insanlara salgın sona erdikten çok sonra da ülkenin sağlık sistemine fayda sağlayabilecek beceriler kazandırdığını söylüyor.

Yüzlerce genç üniversite diploması almak, kariyer yapmak, iş kurmak, ev satın almak, evlenmek ve çocuk sahibi olmak için DACA'ya güveniyordu.

DACA alıcısı olan Martinez, "Hizmet verdiğimiz insanların çoğu yetersiz hizmet alan topluluklardan geliyor" diyor. "Ve bu açıdan, bu toplulukların neye ihtiyacı olduğunu, bu toplulukların ne istediklerini, hangi sağlık eşitsizlikleriyle karşı karşıya olduklarını anlayabiliyorum." Cephedeki DACA alıcıları "Hispanik aileleri gördüklerinde, nereden geldiklerini, nasıl bakılmayı sevdiğimizi anlayabilirler" diye ekliyor. Çoğu DACA alıcısı iki dillidir, bu da çok az İngilizce konuşan veya hiç konuşmayan hastalarla iletişim kurmada yararlıdır.

Temmuz ayında, aralarında Google, Target ve Apple'ın da bulunduğu 140'tan fazla önde gelen işletme ve ticaret grubundan oluşan bir grup, Başkan Trump'ı DACA'yı sağlam tutmaya çağıran bir mektup yazdı. DACA alıcılarının çalışmaları ve onların "şirketlerimiz, aileleri ve topluluklarına olan bağlılıkları, özellikle ön saflarda doktorlar ve hemşireler olarak çalışan on binlerce DACA alıcısı ve Covid ile mücadele eden diğer kritik endüstrilerde olduğu için, ülkemizin gücü için çok önemlidir. 19, "mektupta belirtildi.

Yine de herkes, DACA alıcılarının gerçekten vazgeçilmez olduğunu ve ABD doğumlu işçilerin yerini alamayacağını kabul etmiyor. Göç kısıtlamalarını teşvik eden Amerikan Göçmenlik Reformu Federasyonu (FAIR) sözcüsü Ira Mehlman, "Onların temel işçiler olduğuna dair hiçbir kanıt yok" diyor.

Ve DACA alıcıları korumalı statülerini kaybedip sistemden çekilse bile, süreç birkaç yıl sürebilir, diyor ki: "Bir sabah uyanacağımız ve herkesin gitmiş olacağı fikri basitçe gülünç. "

Yine de bazı iş liderleri sadece kısa vadede düşünmüyorlar. Houston Methodist'in CEO'su Boom, küresel salgın ABD'ye bu yılın başlarında ulaşmadan önce bile Kongre'ye, onları DACA çıkmazına kalıcı bir çözüm bulmaya teşvik etmek için bir mektup yazmıştı ve bu göçmenlerin ülkenin sağlık sistemindeki temel rolüne dikkat çekmişti. "DACA yürürlükten kaldırılırsa ve bu çalışanları kaybedersek, bu bizim için çok zararlı ve onlar için gerçekten çok yanlış olur" diyor.

Boom, günün sonunda "hastalar bakıcılarının göçmenlik durumunun ne olduğu umurunda değil" diye ekliyor. "İyi eğitimli, şefkatli bakıcılar olmak için etkileşimde bulundukları doktorları, hemşireleri ve klinik çalışanları görmek istiyorlar."

Boom'a göre Houston Methodist, hemşire, fizyoterapist, tıbbi asistan ve diğer pozisyonlarda 113 DACA alıcısı istihdam ediyor – bunlardan bazıları doldurulması zor. Bu hemşirelerden biri, salgın sırasında hastalarla dolup taşan bir hastanenin acil servisinde çalışan bir DACA alıcısı olan Susana Dickson'dur.

34 yaşındaki Dickson, "Covid olan tüm hastalar acil servisten geliyor, bu nedenle günlük olarak çok sayıda hastaya maruz kalıyoruz" diyor. Ancak Covid-19 semptomları her zaman net değil: "Bazen çok fazla Yaşlılarımızın% 50'si düştükleri için geliyorlar ve sonra yoruldukları ve öksürdükleri için düştüklerini öğreniyorsunuz.

Salgının başlarında, Dickson ve meslektaşları, ülke çapında kişisel koruyucu ekipman eksikliği nedeniyle yalnızca cerrahi maskeler takarak, başlangıçta kendilerinden habersiz olarak koronavirüs ile enfekte olan hastalara bakıyorlardı. "Bir noktada, pozitif olan bir hastadan bazı damlacıkları solumuş olmalıyım – ve sonra hastalandım."

Bir ay boyunca orta dereceli semptomlarla evde karantinaya alındı, ancak Mayıs ortasına kadar hala sevdiği bir işe döndü. DACA kariyer hedeflerine giden yolu yumuşattı, ancak yıllarca belgesiz olmanın getirdiği engellerin üstesinden gelmek için mücadele etti. Ailesinin Meksika'nın Nuevo León eyaletinden ülkeye geldiği 5 yaşından beri ABD'de yaşıyor.

Dickson, yakın zamanda bir vatandaşla evlendiği ve kocası aracılığıyla yasal statü alabildiği için, diğer DACA alıcılarına göre geleceği hakkında daha az belirsizlikle karşı karşıyadır. Ancak Santiago için program, ülkede yasal olarak yaşamak ve çalışmak için tek seçeneği. DACA olmadan işini korumaya güvenemez. "Ben de arabamı kaybederim, çünkü artık parasını ödeyemem." Ve üniversite diploması alma planlarının tekrar erteleneceğini söylüyor. Daha da kötüsü, sınır dışı edilmesi onun ABD doğumlu üç kardeşinden ayrılması anlamına gelecektir.

Savunucular, DACA'nın sona erdirilmesinin sadece mevcut halk sağlığı krizini etkilemeyeceğini, aynı zamanda tıp uzmanlarının giderek artan sıkıntısını artıracağını söylüyorlar. Sektör, daha uzun yaşayan yaşlanan nüfusa ayak uyduramadı.

Amerikan Tabipler Birliği'ne göre, ülkedeki hekimlerin yüzde on beşi 65 yaş ve üzerindeyken, yüzde 27'si 55 ile 64 yaşları arasındadır. Bu, 10 ABD'li doktordan dörtten fazlasının önümüzdeki on yıl içinde geleneksel emeklilik çağında olacağı anlamına geliyor. AMA başkanı Bailey, "Ülkemiz, yüzlerce faal hekimin beceri ve deneyimlerine ek olarak çalışma, tıp uygulama ve hasta bakımındaki önemli boşlukları doldurma konusunda DACA'ya güvenen tıp öğrencisi ve asistanlara güveniyor," dedi.

Doktor olmak, Meksika'nın San Luis Potosí kentinde doğan ve 2 yaşından beri ABD'de yaşayan bir üniversite öğrencisi ve tıp asistanı olan DACA alıcısı Jorge Contreras için sevilen bir hedef. Mayıs ayında Texas Rio Grande Valley Üniversitesi'nden biyoloji alanında lisans derecesi aldı. DACA alıcılarına yardım eden bir kuruluşun özel fonları ve devletin mali yardımı ile okul için ödeme yaptı. (Texas, bunu DACA alıcılarına veren birkaç eyaletten biridir.) Contreras, sosyoloji alanında yüksek lisans yapmak ve ardından tıp fakültesine gitmek istiyor.

ABD-Meksika sınırı yakınlarındaki La Feria, Teksas kasabasındaki salgın sırasında bir klinikte çalışmak, Contreras'a kriz anında hastaları tarama ve onlara yardım etme şansı verdi – bu, doktor olma kararlılığını güçlendiren bir şey. "Bu bana bir destek veriyor çünkü sağlık çalışanlarının, DACA alıcılarının böyle zamanlar için ne kadar gerekli olduğunu görebiliyorum, bir başkanlık bizi hor görse de," diyor. "Öyleyse, kötü için değil, iyilik için burada olduğumuzu gösteren bir şey var."

22 yaşındaki Contreras, Yüksek Mahkeme'nin rahatlama teklif etmesinden heyecan duyduğunu ve dava hakkında olumlu kalmaya çalıştığını, çünkü DACA'nın ölümü üzerinde durmanın huzursuz edici olduğunu söylüyor. Contreras, programın sonunda ortadan kalkması durumunda, tıp fakültelerini ziyaret etmek için eyalet dışına çıkarsa, alan kontrol noktalarında veya havaalanlarında Sınır Devriyesi görevlileriyle karşılaştığında artık sınır dışı edilmekten korunmayacağını söylüyor. "Hayatım inişli çıkışlı olsa da, en iyisini umuyorum ve oradan devam ediyorum" diyor.

Santiago, Yüksek Mahkemenin kararının DACA alıcılarının sağlık hizmetlerinde ve başka yerlerde yapabilecekleri iyiliğe dikkat çekebileceğine inanmayı seçtiğini de söylüyor. "Hepimiz bu dünyada etkimizi yaratmak için bir fırsatı hak ediyoruz ve hepimiz şansı hak ediyoruz."

Lourdes Medrano, Güney Arizona'da yaşayan bir muhabirdir.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top