Sağlık

ABD'deki COVID-19 Araştırmacıları Bir Maymun Sıkıntısıyla Karşılaştı ABD'deki COVID-19 Araştırmacıları Bir Maymun Sıkıntısıyla Karşı Karşıya

Koronavirüs aşısı geliştirmek için acele eden bilim adamlarının maymunları tükeniyor. Bu büyük bir problem çünkü ilaçlar genellikle insanlarla yapılan klinik deneylerden önce bu primatlar üzerinde test ediliyor.

The Atlantic'e göre , California Ulusal Primat Araştırma Merkezi'nde bulaşıcı hastalık bilimcisi Koen Van Rompay, "Ulusal olarak temelde büyük bir kıtlık var" dedi.

The Atlantic, maymunlara olan talebin artmasının yanı sıra, kıtlığın, geçen yıl ABD'ye ithal edilen yaklaşık 35.000 maymunun% 60'ını sağlayan Çin'den gelen maymun arzındaki düşüşten kaynaklandığını söyledi. Koronavirüs salgını başladıktan sonra Çin ihracatı kesti.

Amerika Birleşik Devletleri kendi maymun rezervine sahip değil, ancak Ulusal Sağlık Enstitülerinin 2018 raporu , gelecekteki talebi karşılamak için bir tane oluşturulmasını önerdi.

California Ulusal Primat Araştırma Merkezi, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki NIH tarafından finanse edilen yedi primat merkezinden biridir. Van Rompay, koronavirüs tedavisini oradaki maymunlar üzerinde test etmek isteyen şirketlerin haftalık olarak iletişime geçtiğini söyledi.

"Onlara 'Üzgünüm, araştırmanıza başlamamıza izin verilmiyor' demeliyim '' dedi.

NIH, Nisan ayında oluşturulan COVID-19 Terapötik Müdahaleleri ve Aşıları Hızlandırmak adlı bir kamu-özel ortaklığı altında hangi çalışmaların primat merkezlerini kullanabileceğine karar veriyor.

Atlantic'e göre Pittsburgh Üniversitesi'nde aşı araştırmacısı JoAnne Flynn, maymunların koronavirüs aşı deneyleri için önemlidir, çünkü bağışıklık sistemleri insanlara çok benzer, bu da bir aşının etkinliğini artıran maddeleri test etmek için iyi bir model oldukları anlamına gelir. .

Maymun etkililiğinin bir örneği, Mayıs ayında , NIH , İngiltere'deki Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen bir koronavirüs aşısının, ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Rocky Mountain Laboratuvarlarında al yanaklı makak maymunlarına verildiğinde virüse karşı koruma sağladığını açıkladığında geldi. Hamilton, Montana.

NIH, araştırmaya dayanarak, insan adayları üzerinde testlerin Birleşik Krallık'ta başladığını söyledi.

Atlantic, bazı bilim adamlarının farklı laboratuvarlarda deneyler için kontrol grupları olarak maymunları paylaşarak maymun kıtlığıyla uğraştığını söyledi.

The Atlantic, Çin'in tekrar maymun ihraç etmeye ne zaman başlayacağı bilinmemekle birlikte, salgın ve ABD'nin Çin ile ticaret savaşının bu olasılığı daha da uzak gösterdiğini söyledi.

Kaynaklar

Atlantik: "Amerika, COVID-19 Aşısı İçin Önemli Bir Kaynakla Azalıyor"

https://www.msn.com/en-us/money/news/america-is-facing-a-monkey-shortage/ar-BB18y1yM?li=BBnba9O

NIH. "İnsanlık Dışı Primat Değerlendirme ve Analizi Bölüm 1: Gelecekteki Talep ve Arzın Analizi"

https://orip.nih.gov/nonhuman-primate-evaluation-and-analysis-part-1-analysis-future-demand-and-supply

NIH. "COVID-19 TERAPÖTİK MÜDAHALELERİNİN VE AŞILARININ HIZLANDIRILMASI (AKTİF)"

https://www.nih.gov/research-training/medical-research-initiatives/activ

WebMD. "Aşı Maymunları COVID-19'a Karşı Korur"

https://www.webmd.com/lung/news/20200518/vaccine-protects-monkeys-against-covid-19

https://www.msn.com/en-us/money/news/america-is-facing-a-monkey-shortage/ar-BB18y1yM?li=BBnba9O

https://orip.nih.gov/nonhuman-primate-evaluation-and-analysis-part-1-analysis-future-demand-and-supply

https://www.nih.gov/research-training/medical-research-initiatives/activ

https://www.webmd.com/lung/news/20200518/vaccine-protects-monkeys-against-covid-19

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top