Sağlık

Doktorlar Konuşuyor: Anti-Maskeler Hasta Olursa COVID-19 Tedavisini Reddetmeli mi? Doktorlar Konuşuyor: Anti-Maskeler Hasta Olursa COVID-19 Tedavisini Reddetmeli mi?

Editörün notu: Medscape'in Coronavirus Kaynak Merkezinde en son COVID-19 haberlerini ve rehberliğini bulun .

Maske takmayı reddetmek, dünya çapında birçok insanın öfkesini tetikliyor. Son zamanlarda aşırı bir vakada, Endonezya'nın Doğu Java kentinde halka açık yerlerde yüz maskesi takmayı reddeden sekiz kişi, COVID-19'dan ölen diğerlerine mezar kazmaları emriyle cezalandırıldı.

Kasabanın bölge lideri, her mezara iki kişi atadı – biri mezarı kazmak, diğeri de cesedi desteklemek için deliğin içine ahşap tahtalar koymak. Kasaba lideri, "Umarım bu ihlallere karşı caydırıcı bir etki yaratabilir." Dedi.

Açıkçası, bu acımasız önlemler ABD'de asla olmayacaktı. Yine de maske takma, çok sayıda bakış açısı ve küçük bir kumaş karesinde birleşen değer sistemleri ile tartışmalı bir konu haline geldi. COVID-19'un yayılmasını en aza indirmek için CDC tarafından maske takılması önerilir, ancak bazı sağlık hizmeti sağlayıcıları da dahil olmak üzere birçok kişi bu önerilere katılmıyor.

Arthur L. Caplan, PhD, Tıbbi Etik Tıp, New York NYU Grossman Okulu Bölümünün yöneticisi tarafından yeni bir Medscape yorum, çöp insanlar, sosyal mesafe girişme ya aşınma maskeleri düşündüren, böyle bir konuyu ele olmalıdır " sağlık hizmeti kaynakları elde etme açısından yolun sonuna kadar gitmeye" istekli .

Sosyal açıdan mesafeli olmayan, maske takmayan veya el dezenfektanı kullanmayan kişilerin yer aldığı gösterileri izleyerek teşvik edilen yorumu, "rasyonel koşullarda" bu temel önlemleri uygulamayarak hastalanan insanların ahlaki cesarete sahip olması gerektiğini öne sürdü. , 'Sonuçlarını anlıyorum ve kabul etmeye hazırım.' "

Yorum, Medscape okuyucuları arasında hatırı sayılır bir tartışma yarattı ve bazıları Dr. Caplan'ın önerisinin ciddi olup olmadığını ya da bir okuyucunun dediği gibi "yanak" olup olmadığını sorguladı.

Diğer klinisyenler bunun "teorik" ve gerçekçi olmadığını düşündüler.

"Sıradaki son kartların veritabanını kim tutacak? CDC? DMV? FBI?" bir okuyucuyu sorguladı. Bir diğeri, önerinin teorik olduğunu, çünkü "COVID-19 enfeksiyonu olan hasta bir hasta geldiğinde, maske takmayı veya sosyal mesafe koymayı reddederek halk sağlığı tavsiyelerini ihlal edip etmediklerini sormuyoruz" dedi.

Kim Öncelik Alır?

Pek çok okuyucu, riskli olanlar da dahil olmak üzere, bir hastanın kişisel tercihlerinin bir sonucu olarak tedavinin "reddedilmesi" gerektiği şeklindeki aşikar imaya öfkelendi; bir okuyucu buna "tıbbi ceza" adını verdi.

"Apandisi yırtılmış mahkum bir katilin ameliyatını reddediyor muyuz? Tabii ki değil, çünkü o kişi hakkında kişisel duygularımız ne olursa olsun, sağlık hizmeti sağlayıcıları olarak sorumluluğumuz tüm hastaları eşit olarak tedavi etmek ve bakımını yapmaktır. herhangi bir nedenle, "başka bir okuyucu tartıştı.

Birkaç yorumcu Caplan'ın önerisini açıkladı. Bir doktor, birçok okuyucunun "tamamen yanlış anladığını" belirtti, çünkü Caplan, özellikle maske takmayanların gönüllü olarak "hattın sonuna" gitmeyi seçtiğini, sağlık hizmeti sağlayıcılarının bakımını reddetmesi gerektiğini değil.

Dahası, başka bir klinisyen ekledi, "Bu makaleye yanıt verenlerin çoğu senaryosunun kilit bir bileşenini gözden kaçırıyor gibi görünüyor, bu Caplan rasyonelemenin gerekli olduğu durumlardan (örneğin triyaj) bahsediyor. Ve bu durumlarda, biz zaten bu tür kararları veriyorlar – örneğin kimin nakledileceğini seçerken. Bu yüzden, bu insanlara hiç tedavi olmayın, ancak kıtlık nedeniyle karneye bağlanmanın gerekli hale gelmesi durumunda sıranın arkasına geçmeyi seçmeleri gerektiğini söylüyor. kaynaklar. "

Bir eczacı buna karşı çıktı ve triyaj kararlarını "bir hastanın kararsızlığına dayandırmanın etik bir ikilem değil, öznel yargıda etik olmayan bir uygulama" olduğunu belirtti.

Ancak, diğer okuyucular Triyaj gerektiğinde dikkate kişinin kendine özen gerçekten müzakere sürecinin bir parçası olduğunu ifade etti. Bazıları, maske takmak gibi halk sağlığı tavsiyelerini göz ardı edenleri, alkolü kötüye kullanmaya devam eden ancak karaciğer nakli isteyen veya sigara içen ancak akciğer nakli yapmak isteyen insanlarla karşılaştırdı.

Bir klinisyen "Sorumluluk gerekli olan şeydir" diye vurguladı.

Elma ve Portakal Karşılaştırması

Bir okuyucu, Caplan'ın önerisini "kaygan bir eğim" olarak adlandırdı ve sağlığıyla risk alan herhangi bir kişiye tedaviyi reddetme kapısını potansiyel olarak açıyor – bu, diğerlerinin de paylaştığı bir bakış açısı.

Başka klinisyen Dedi: "Anlıyorum Yetişkinlerin çoğu yaptıkları seçimler için ofisimde şunlardır: KOAH sigara içtiklerini çünkü hipertansiyon sağlıklı değildi yaşam tarzı seçimleri yapılmış, çünkü konjestif kalp yetmezliği hipertansiyon yıl sonra, kontrolsüz diyabet yıl sonra böbrek yetmezliği. Liste uzayıp gidiyor."

Bir eczacı başka örnekler sundu. "Birinin aldığı bir dövme enfeksiyon kaparsa, enfeksiyonu tedavi etmiyor muyuz? Birisi kasıtlı olarak bir su toplaması yaparsa, ona bakım verilmemeli mi? Fıstığa alerjisi olduğunu bilen biri bir tane yerse, reaksiyonu tedavi etmiyoruz, yoksa epinefrini daha sorumlu biri için mi saklayacağız ? "

Karşı Bakış Açısı

Bununla birlikte, birçok okuyucunun işaret ettiği gibi, maske takmamak sadece maskelenmemiş kişiyi tehlikeye atmakla kalmaz. Zaten virüsü olan – semptomatik ya da asemptomatik – ve maske takmayan bir kişi, virüsü maske takmayarak kaplayan ve daha sonra aile üyeleriyle, özellikle yaşlı akrabalarıyla temas halinde olan bir kişi gibi, onu başkalarına bulaştırma riski taşır. .

Bir aile hekimliği doktoru şöyle ayrıntılandırdı: "Okuyucular bunu egzersiz yapmamakla veya diyetinizi izlememekle karşılaştırmak istiyorlar, ancak bu karşılaştırmaların büyük çoğunluğu, potansiyel olarak diğer insanlara zarar vermeyen diyabet veya hipertansiyon gibi diğer durumlarla ilgili. maske, virüsün başka bir insana yayılabileceği ve potansiyel olarak o insanı öldürebileceği anlamına geliyor. Bu nedenle, bence elmaları ve portakalları karşılaştırıyoruz. "

Bir çocuk doktoru bunu bir adım daha ileri götürdü. "Başkalarını kasıtlı olarak HIV'e maruz bırakan HIV'li bir kişi, cezai olarak yargılanıyor. Ve HIV, şimdi olduğundan çok daha fazla tedavi edilebilir ve sizi COVID-19 kadar hızlı öldürmeyecek."

"Bana Özgürlük Ver …"

Caplan, maske takmamak ya da sosyal mesafe koymamak için önerilen temel argümanlardan birinin, kişisel özgürlüğü etkilemesi olduğunu belirtti.

"Ahlaki olarak, özgürlüğün harika olduğuna inanıyorum … ama … özgürlüğün sorumlulukları ve sınırları var." Dedi ve insanların "seçme özgürlüğü … gösterme özgürlüğü … ama … görevleri, sorumlulukları ve mesajları ciddiye almaları gerektiğini de sözlerine ekledi. bu, grupların güvenli olmayan şekillerde bir araya gelmesiyle birlikte gider. "

Birçok okuyucu buna karşı çıktı. Bir doktor, "Devlet sorumluluğu uygulayamaz. Hepimizin kendi kaderini tayin etme ve özerklik hakkı var" diye yazdı.

Ancak diğer okuyuculara göre, "hakları" ihlal etme argümanı her iki tarafı da kesiyor. Bir klinisyenin sözleriyle:

"Maske takmama ve COVID-19 önlemlerine karşı gelme özgürlüğü, yalnızca fail için değil, maske takan ve sosyal açıdan mesafe koyanlar için de tehlikelidir. Bu nedenle, sadece beni ifşa ederek değil, haklarımı ihlal ediyorlar. ama aynı zamanda nüfustaki virüs seviyesini yüksek tutarak. Risk altındakiler özgürlüğümüzü güvenle kullanamayacak. "

Başka bir okuyucu, "İnsanlar, 'haklarının ihlal edilmesini istemeyenler' nedeniyle evlerinden tıbbi randevuya veya markete gitmek için kendilerini güvende hissetmiyorlarsa, kim gerçekten zarar görüyor? yaşındaki komşular, dünya onlar için güvenli olmadığı için rutin tıbbi bakımlarını almıyorlar. "

Birkaç okuyucu, bireysel özgürlüğün başkalarına karşı sorumlulukla dengelenmesini tavsiye etti. Bir klinisyenin özetlediği gibi: "Herkesin kendi sağlığı için kişisel sorumluluk alması gerektiğine ve başkalarını zarardan korumak için ahlaki açıdan doğru olanı yapmak için sosyal sorumluluk alması gerektiğine inanıyorum. Tüm haklar, onları dikkatli bir şekilde kullanma sorumluluğuyla birlikte gelir, düşünme ve ahlaki açıdan uygun davranış. "

Maskeler Çalışıyor mu?

CDC'nin tavsiyelerine rağmen, bazı okuyucular viral bulaşmayı azaltmak için maske kullanımının kanıta dayalı olup olmadığını sorguladılar.

Bir endokrinolog "Bilimin, maske takmanın başkalarını enfeksiyondan koruduğunu, ancak maske takmamanın maruz kalmaya yol açtığını göstermek için nerede olduğunu bilmek istiyorum" diye yazdı. Bir acil tıp doktoru, maske takmanın viral geçişi engellediği fikrini "tarihteki en büyük anekdotsal sonuç" olarak nitelendirdi.

Çoğu okuyucu biri aslında hastalık azaltmak iletim maskeleri etkinliği ile ilgili yükselen bir kanıt tabanı olduğunu belirterek ile konu aldı. Bir diğeri, maskelerin hastalık bulaşmasını azaltmada etkisiz olduğunu gösteren kanıtlar görmek istedi.

Bir klinisyen, maskelerin kullanımını destekleyen bilimsel çalışmalar olsa da olmasa da, koronavirüsün "fomitlerin yanı sıra aerosollerle de yayıldığı" için, bunların hastalık bulaşmasını azaltmadaki etkinliği "sadece basit mantıktır".

Ek olarak, bazı okuyuculara göre maske takmanın "olumsuz tarafı" yoktur. Biri, "Kaybetmemiz veya kazanmamız gerekenlerin risk / fayda oranını düşünün. Kendimiz ve bulaştırabileceklerimiz için maske ve varoluşun kendisini kaybederek kaybedecek çok az şeyimiz var" dedi.

Bir diğeri cerrahların rutin olarak maske taktıklarına dikkat çekerek, "Belki de cerrahlar prosedürler sırasında maske takmayarak özgürlük almalıdır, çünkü maskelerin işe yaradığına dair bir kanıt yoktur, değil mi?"

Umutsuz Koşullarda Zor Kararlar

Dr Caplan'ın bahsettiği gösteriler, evde kalma kısıtlamalarından kaynaklanan ekonomik hasar ve işsizlik göz önüne alındığında ülkenin yeniden açılıp açılmayacağına odaklanan gösterilerdi.

Bazı okuyucular, halk sağlığı risklerini ekonomik endişelerle dengelemenin önemine dikkat çekerek bu noktayı vurguladılar.

"Fildişi kulede oturup uzaklaşmayanları eleştirmek kolay, ancak bazı kırsal alanlarda, acil finansal risk virüs riskinden çok daha ağır basmaktadır. Bir başkasının zor kararlar alma ihtiyacını ikinci kez tahmin etmeyeceğim çaresiz bir durumda, onlara katılmasam bile, "diye yazdı bir doktor.

Başka bir doktor, "ciddi" tecrit kısıtlamalarının bir sonucu olarak yüksek evsizlik oranına ve temel hizmetlerin azaldığına dikkat çekti. "Bireyin kendisini ve başkalarını da desteklemesi gerekiyorsa her iş şarttır. Hadi işe geri dönelim."

Dr Caplan, ülkeyi yeniden açma çabasına "sempati" duymasına rağmen, gösterinin amacının gösteri yaparken halk sağlığı riskine karşı önlem alma ihtiyacını ortadan kaldırmadığını kaydetti.

Bireylerin Tercihlerini Kim Ödüyor?

Bazı okuyucular, maske takmayan veya sosyal mesafeye girmeyen kişilerin mali sonuçlarla karşılaşması gerektiğini öne sürdü.

Bir doktor, "COVID ile ilgili tıbbi faturalardan sorumlu tutulmaları, hastalanmaları halinde" veya belki de "riskli davranışlara dayanarak sağlık sigortası primlerini ve / veya ek ödemelerini artırmaları" gerektiğini yazdı.

Bir diğeri şöyle dedi: "COVID'in yayılmasını artırması ve bakım masrafını artırması muhtemel olanların, tıbbi bakımda sonuç olarak ortaya çıkan artışın getirdiği mali yükün bir kısmını (veya tamamını) üstlenmesi bana adil görünüyor. Bu durumda, kendilerini ve geri kalanımızı başka türlü yapabildiklerinde artan riske atmayı seçen insanlar için cezalandırma değil, sonuçları olmalıdır. Dedikleri gibi, özgürlük özgür değildir. "

Bir klinisyen, ABD sağlık sisteminin "kendilerine uygun şekilde bakmayan" insanlar tarafından "yük altında" olduğunu belirtti. Halk sağlığı önerilerini dikkate almayan kişiler "bir feragatname imzalamalıdır! Sosyal mesafeyi reddederseniz veya toplum içinde maske takmayı reddederseniz, sigorta COVID-19 tıbbi faturalarınızı ödemeyi reddetmelidir."

Ve bir aile hekimliği hekimi kavramı, bir kişinin seçimlerinin kendilerini veya başkalarını tehlikeye attığı diğer senaryoları da içerecek şekilde genişletti ve kask takmayan motosiklet sürücülerinin veya kazalara neden olan sarhoş sürücülerin de bakımlarını kendilerinin ödemesi gerektiğini öne sürdü.

Başka bir okuyucunun söylediğine göre: "Sosyal medyadan veya birçok siyasi figürden bahsetmek yerine, haber medyasının çoğu tarafından yayılan bilgiler genellikle yanlış, siyasallaştırılmış, sansasyonel veya basitçe yanlıştır. Halka iletilebilecek makul kurallar vardır ve Daha geniş bir şekilde tartışılmalıdır. Şu anda sahip olduğumuz şey, insan gruplarının birbirlerine sırt çevirmesiyle, güvensizliğin ve çok az gerçek bilginin bir sonucudur. "

Okuyucu devam etti, "Belki ben bir idealistim, ancak insanlara zeki gibi davranırsanız, dahil olan birçok faktörü dikkate alıp açıklamak için zaman ayırırsanız, daha akıllıca davranacaklarına inanıyorum."

Daha fazla haber için Medscape'i Facebook , Twitter , Instagram ve YouTube'da takip edin.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top