Sağlık

Oxford COVID-19 aşı denemeleri 3. aşama insan denemelerine taşındı

Dünyanın dört bir yanındaki bilim adamları, şiddetli akut solunum sıkıntısı sendromu koronavirüs 2'ye (SARS-CoV-2) karşı etkili ve güvenli bir aşı geliştirmek için yarışıyor. Koronavirüs pandemisi 11. milyon vakasını işaret etti ve aşı olmadan vakaların öngörülebilir gelecek için artmaya devam etmesi bekleniyor.

Oxford Üniversitesi'nde aşı profesörü olan Sarah Gilbert ve aşı girişimine öncülük eden bilim adamlarından biri geçen hafta Birleşik Krallık Bilim ve Teknoloji Komitesine aday aşılarının Birleşik Krallık'taki III. Aşamadaki denemeye ilerlediğini söyledi.

Aşının teknik adı, yaygın bir soğuk virüsün (adenovirüs) zayıflatılmış ve kopyalanmayan bir versiyonu olan ChAdOx1 adlı bir virüsten yapıldığı için ChAdOx1 nCoV-19'dur (AZD1222). Aşı, SARS-CoV-2 başak proteinini eksprese etmek için tasarlanmıştır.

Aşı denemesi

Aşama III deneyi, Birleşik Krallık'ta yaklaşık 8.000 kişide aday aşının test edilmesini içerecektir. Araştırmacılar ayrıca Brezilya'daki birkaç yüz kişiye aşı verdiler, ancak önümüzdeki birkaç hafta içinde sayı yaklaşık 5.000 kişiye yükselebilir. Ekip ayrıca Güney Afrika'da 2000 kişiye aşıyı denemeyi planlıyor.

Brezilya ve Güney Afrika, koronavirüs pandemisinin ortasında yüksek iletim göstermiştir. Brezilya, şaşırtıcı bir şekilde 1.6 milyon teyit edilmiş vaka ve 64.000'den fazla ölüm bildirdi.

AstraZeneca'ya lisanslı olan aşı olan AZD1222'nin SARS-CoV-2'ye karşı bir bağışıklık tepkisini tetiklediği gösterilmiştir. Bilim adamları sonuçların umut verici olduğuna inansa da, kamu kullanımına ne zaman hazır olabileceği konusunda belirli bir zaman aralığı veremezler.

Bilim adamları, aday aşının, bir adenovirüse dayanan ChAdOx1 aşı teknolojisi kullanılarak oluşturulduğunu söyledi. Bu virüs hafif üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olur. Viral genlerin bazı kısımlarını aşı olarak geliştirmek için çıkardılar. Zayıf bağışıklık sistemi olan kişilerde bile güvenli kabul edilir.

Aşı, ChAdOx1 virüsüne SARS-CoV-2'nin yüzeyinde eksprese edilen başak glikoprotein adı verilen genetik materyal eklenerek yapıldı. Bu dikenli glikoprotein genellikle yeni koronavirüsün yüzeyinde bulunur ve koronavirüse farklı dikenli görünümünü veren şeydir. Bu ani yükselmeler, koronavirüsün neden olduğu bir enfeksiyon yolunda önemli bir rol oynar. Covid-19'a neden olan virüs, bu başak proteini insan hücrelerindeki ACE2 reseptörlerine bağlanmak için kullanır.

ACE2, birçok hücre tipinin yüzeyindeki bir proteindir. Hücredeki fonksiyonları düzenlemek için devam eden küçük proteinler üreten bir enzimdir. Bu şekilde, virüs insan vücudundaki hücrelere girer ve Covid-19 enfeksiyonuna neden olur.

SARS-CoV-2 viruses binding to ACE-2 receptors on a human cell. Image Credit: Kateryna Kon / Shutterstock

Bir insan hücresindeki ACE-2 reseptörlerine bağlanan SARS-CoV-2 virüsleri. Resim Kredisi: Kateryna Kon / Shutterstock

Araştırmacılar, doğal enfeksiyondan sonra başak proteininin bölümlerine karşı üretilen antikorların, laboratuvarda test edildiğinde virüsü nötralize edebildiğini (öldürdüğünü) göstermiştir.

Gönüllüleri ChAdOx1 nCoV-19 ile aşılayarak, bilim adamları, insan vücudunun, SARS-CoV-2 virüsünün insan hücrelerine girmesini ve COVID'ye neden olmasını engelleyen başak glikoproteine karşı bir bağışıklık tepkisini tanımasını ve geliştirmesini (yani, antikorlar geliştirmesini) umuyorlar. -19.

Bu teknoloji grip, Zika enfeksiyonu, Chikungunya ve başka bir koronavirüs, Ortadoğu Solunum Sendromu (MERS) gibi diğer patojenlere karşı aday aşılar üretmek için kullanılmıştır.

"Aşıların bağışıklık sistemi ile etkileşime girmenin farklı bir yolu var ve çalışmalarımızı birkaç yıl boyunca aşı yapmak için aynı teknolojiyi kullanarak takip ediyoruz ve hala güçlü bağışıklık tepkileri görüyoruz." dedi Oxford Üniversitesi.

"Bu, zaman içinde test etmemiz ve takip etmemiz gereken bir şey – veriler elde edilinceye kadar bilemeyiz – ancak en azından birkaç yıl boyunca iyi bir bağışıklık süresi göreceğimiz önceki çalışmalara dayanarak iyimseriz ve muhtemelen "doğal olarak edinilmiş bağışıklıktan daha iyi" diye ekledi.

Bununla birlikte, bazı uzmanlar, soğuk algınlığı gibi diğer koronavirüs türlerine sahip olanların bir yıl ile yeniden enfekte olduğu göz önüne alındığında, aşıların yeni koronavirüse karşı uzun süreli koruma sağlayamayacağından korkmaktadır.

Yükseltici atıştan sonra domuzlarda daha nötrleştirici antikorlar

BioRxiv * ön baskı sunucusunda yayınlanan Oxford UK aşı araştırma grubundan yeni bir makale, tek bir doz ChAdOx1 nCoV-19'un (AZD1222) şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2'ye karşı antijene özgü antikor ve T hücresi tepkilerini indüklediğini ortaya koydu ( SARS-CoV-2) ve bir güçlendirici, özellikle domuzlarda, titre edici nötrleştirici artış ile antikor üretimini arttırdı.

"Tek bir ChAdOx1 nCoV-19 dozu, antikor tepkilerini indükler, ancak burada, bir fare suşunda homolog bir artıştan sonra ve domuzlarda daha büyük ölçüde antikor tepkilerinin önemli ölçüde arttığını gösteriyoruz", ayrıca çalışma yazarlarını açıklar.

Kış aylarında yeniden yoğunlaşması beklenen vakalar

Aşı geliştirme yarışı, kuzey yarımkürenin, vakaların yükselmesi beklenen kış mevsimine yaklaştıkça yoğunlaşacaktır. Bununla birlikte, Oxford aşısı bilim adamları, aşının 2021'in başlarında hazır olmasını umuyorlar. Takım, daha erken olabileceğini umuyor, ancak çalışmanın sonuçlarına dayanacağından kesin zaman çizelgesini belirleyemiyor.

Gelecek vaat eden ön sonuçlarla ekip, dünyanın dört bir yanından muazzam bir odak kazandı. Haziran ayında AstraZeneca, ABD hükümeti ile hazır hale geldikten sonra yaklaşık 400 milyon doz aday aşı üretmesi için 1.2 milyar dolarlık bir sözleşme kazandığını açıkladı. Ayrıca, firma İngiliz hükümeti ile 100 milyona kadar doz üretmek için bir sözleşme imzaladı ve Eylül ayında 30 milyonun İngiltere vatandaşları için hazır olabileceğini de sözlerine ekledi.

AstraZeneca, Avrupa da dahil olmak üzere dünya genelinde paralel olarak bir dizi tedarik zinciri oluşturmaya devam ediyor. Şirket, üretim kapasitesini daha da artırmaya çalışıyor ve aşıya erişimi destekleme taahhüdünü yerine getirmek için diğer şirketlerle işbirliğine açık. salgını sırasında kar yok, "dedi AstraZeneca.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top