Sağlık

Yaşlı bağışıklık hücrelerini kaldıran yeni aşı, obez farelerde metabolik bozuklukları hafifletir

Yaşlanma, vücudumuzu birçok yönden etkileyen çok yönlü bir süreçtir. Yeni bir çalışmada, Osaka Üniversitesi'nden araştırmacılar, yaşlı bağışıklık hücrelerini kaldıran yeni bir aşı geliştirdiler ve daha sonra obez fareleri aşılayarak diyabetle ilişkili metabolik düzensizliklerde bir iyileşme gösterdi.

Yaşlı veya yaşlanmış hücrelerin, enflamatuar bir ortam oluşturarak çevrelerindeki genç hücrelere zarar verdiği bilinmektedir. T hücresi adı verilen spesifik bir bağışıklık hücresi, yaşlanma sırasında obez bireylerde yağ dokularında birikerek kronik iltihaplanma, metabolik bozukluklar ve kalp hastalığına neden olabilir. Yaşlanan hücrelerin vücut üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için, bu haydut hücreleri hedeflemek ve ortadan kaldırmak için senoterapi geliştirilmiştir. Bununla birlikte, bu yaklaşım farklı yaşlanmış hücre türleri arasında ayrım yapmadığı için, yaşlanmış T hücrelerinin spesifik tükenmesinin organ fizyolojisi üzerindeki olumsuz etkilerini iyileştirip iyileştiremeyeceği bilinmemektedir.

Yaşlanan hücreleri yok etmenin yaşlanma sırasında yaşadığımız organ işlev bozukluğunu geliştirdiği fikri oldukça yenidir. Yaşlanmış T hücreleri diyabete benzer metabolik düzensizlikleri kolaylaştırabildiğinden, yaşlanmış T hücresi sayısını azaltmak ve glikoz metabolizması üzerindeki olumsuz etkilerini tersine çevirmek için yeni bir yaklaşım bulmak istedik. "

Hironori Nakagami, çalışmanın yazarı

Hedeflerine ulaşmak için araştırmacılar, yağ dokularını dolduran yaşlanmış T hücreleri üzerinde bulunan yüzey proteini CD153'ü hedefleyen ve böylece normal T hücrelerinin etkilenmemesini sağlayan yeni bir aşı geliştirdiler. Aşılarının etkilerini test etmek için, araştırmacılar farelere yüksek yağlı bir diyetle besleyerek onları obez hale getirdiler ve sonuçta diyabette görülen metabolik değişiklikleri taklit ettiler. Bunlar insülin direncini ve her ikisi de gözlerin, böbreklerin, sinirlerin ve kalbin bozulmasını kolaylaştırabilen yanlış çalışan bir glikoz metabolizmasını içerir. Bu fareleri CD153'e karşı aşıladıklarında, araştırmacılar farelerin yağ dokularında yaşlanmış T hücrelerinde keskin bir düşüş gözlemlediler ve yaklaşımlarının başarısını gösterdiler.

Ancak obez farelerde glikoz metabolizmasını geliştirdi mi? Bunu araştırmak için araştırmacılar, diyabetik hastaları klinik olarak teşhis etmede yaygın olarak kullanılan bir teste döndü ve hayvanlara bilinen bir miktar verildikten sonra kan şekeri seviyelerinin 2 saate kadar ölçüldüğü farelerde oral glikoz tolerans testi yaptılar. içmek için glikoz. CD153'e karşı aşılama, obez farelerde glikoz toleransını geri kazanmayı başardı. Bununla birlikte aşılanmamış obez fareler, alımdan sonra glikozu metabolize etmede zorluk yaşamaya devam etmiş ve aşılanmış hayvanlarla benzer kan seviyelerine ulaşmak çok daha uzun zaman almıştır. Araştırmacılar ayrıca obezite ve diyabette görülen metabolik değişikliklerin temel taşı olan insülin direncinin boyutunu da ölçtüler. Aşılanan fareler aşılanmamış hayvanlara kıyasla insülin direncinde önemli gelişmeler gösterdi, bu da vücudun kan şekeri seviyelerini düşürmek için ürettiği hormonun düzgün çalıştığını gösterdi.

Nakagami, "Bunlar, yağ dokularında yaşlanmış T hücrelerinin azaltılmasının obez farelerin glikoz metabolizmasını nasıl geliştirdiğini gösteren çarpıcı sonuçlardır." "Bulgularımız, spesifik aşılar kullanarak spesifik yaşlanan hücrelerin çıkarılmasına yönelik yeni bilgiler sağlıyor ve potansiyel olarak obez bireylerde glikoz metabolizmasını kontrol etmek için yeni bir terapötik araç olarak kullanılabilir."

Dergi referansı:

Yoshida, S., vd. (2020) CD153 aşısı, farelerde yaşlanmış T hücrelerinin birikmesini önlemek için senoterapötik bir seçenektir. Doğa İletişimi. doi.org/10.1038/s41467-020-16347-w .

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top