Sağlık

Yeni K vitamini bazlı ilaç, farelerde ilaca dirençli epileptik nöbetleri ortadan kaldırır

Journal of Medicinal Chemistry'in 11 Haziran sayısında, Güney Carolina Tıp Üniversitesi'nden Sherine Chan, Ph.D. ve Ph.D. James James tarafından yönetilen bir araştırmacılar ekibi, K vitamini bazlı yeni ilacın, ilaca dirençli nöbetlerin fare modellerinde etkili olduğu kanıtlanmıştır.

MUSC Eczacılık Fakültesi İlaç Keşfi ve Biyomedikal Bilimler Bölümü'nde doçent olan Chan ve Chou, ilaç tedavisine dirençli durumlar için tedaviler geliştirme misyonu olan bir başlangıç şirketi olan Neuroene Therapeutics'in kurucularından ikisi. mitokondriyal disfonksiyonun neden olduğu epilepsi.

ABD'deki 3,4 milyon epilepsili hastanın yaklaşık üçte biri ilaca dirençli epilepsi ile yaşamaktadır, bu da nöbetlerinin kontrol edilemediği anlamına gelmektedir. Kontrolsüz nöbetler uyarı vermeden aniden ortaya çıkabilir ve hastaları yaralanma riski daha yüksek hale getirir ve yaşam kalitesini düşürür. Bu hastalar yeni tedavi seçeneklerine acil ihtiyaç duymaktadır.

Doğal olarak oluşan K vitamininin modifiye edilmiş bir formu olan Chan ve Chou tarafından geliştirilen bileşik, fare modellerinde nöbet aktivitesini tamamen ortadan kaldırdı.

İlacımızla ilgili en güzel şey, oral olarak biyoyararlanabilmesi, mükemmel beyin penetrasyonuna sahip olması, merkezi sinir sisteminde hızla dağılması ve farelerde ve sıçanlarda iyi tolere edilmesidir. "

Sherine Chan, Ph.D., Araştırmacı, Güney Carolina Tıp Üniversitesi

Chou, "Çok heyecan verici çünkü yeni bir anti-nöbet ilaç bileşimi sınıfı ve kelimenin tam anlamıyla vitaminler" dedi. "Yapısal olarak benzersiz ve birçok bileşiğin aksine."

Başarılı K vitamini analogu, hepsi doğal olarak oluşan K vitamini molekülünün modifikasyonları olan 22 diğer bileşik ile birlikte geliştirildi. Tüm adaylar farelerde farklı epilepsi tiplerindeki nöbetlerin kontrolündeki etkinliği açısından test edildi. Yazarlar, bu özel molekül için, ilaca dirençli veya refrakter nöbetlerin kontrolünde etkili olmasını sağlayan benzersiz bir yapı olduğuna inanmaktadır.

Epilepsiye, beyin hücrelerindeki enerji üretme yeteneklerini etkileyen mitokondriyal disfonksiyon neden olabilir. Chan ve Chou, mitokondriyal disfonksiyonun neden olduğu durumlar üzerinde uzun bir çalışma geçmişine sahiptir ve 2009'da MUSC'ye başladıktan sonra, mitokondriyal disfonksiyon için tedaviler geliştirmek için birlikte çalışmaktadırlar.

"Mitokondri hücre için enerjinin çoğunu üretir," diye açıkladı Chan. "Mitokondri hasar gördüğünde, hücrelerin yeterli enerji üretmekte zorlanmaları gerekir. Beyin hücreleri önemli miktarda enerji gerektirir ve bu nedenle mitokondriyal işlev bozukluğu işlevlerini etkiler. Bu işlev bozukluğu epilepsi, Parkinson hastalığı ve nadir görülen birçok nörolojik hastalığın altında yatan bir nedendir. mitokondriyal bozukluklar. "

Çalışma, bileşikle yapılan tedavinin beyin hücrelerinin enerji üretme yeteneğini arttırdığını gösterdi. Araştırmacılar, bunun, K vitamini analogunun nöbetleri kontrol etmek için gerçekten çalıştığı mekanizmayı anlamanın anahtarı olabileceğine inanıyorlar.

Çalışma, ilacı fare beyin hücrelerinde test etti, ardından yaygın olarak kullanılan bir zebra balığı nöbet modeli ve son olarak farklı epilepsi tiplerini temsil eden çoklu fare nöbet modelleri izledi. Chou, beyin hücrelerinde ve zebra balıklarında umut verici sonuçlar elde ettikten sonra, ekip test edilen tüm farelerde nöbet aktivitesini ortadan kaldırabileceklerini görünce çok heyecanlandı.

Chan'a göre şu anda ilaca dirençli epilepsisi olanlar için çok az tedavi seçeneği mevcut. "Tedaviler arasında ketojenik bir diyetin yapılması, beyine duyarlı bir nörostimülasyon cihazı implante edilmesi, vagus sinir stimülasyonu (beyindeki bir implant yoluyla) ve epilepsi ameliyatı yer alıyor."

İnvaziv olmanın yanı sıra, bu tedaviler% 100 etkili değildir. Ayrıca genellikle diğer geniş spektrumlu anti-nöbet ilaçları ile birleştirilirler. Beyindeki implantların kullanımı da enfeksiyon ve cerrahi komplikasyon riski ile birlikte gelir.

Şu anda piyasada bulunan 25 kadar nöbet önleyici ilaç çeşitli nöbet tipleri için kullanılmaktadır. Chan, özellikle mitokondriyal disfonksiyonu olan hastalar için, bu ilaçların birçoğu kombinasyon halinde kullanılır ve birçoğunun toksik yan etkileri olabilir. Buna karşılık, yeni K vitamini analogu 800 mg / kg'lık bir doza kadar toksik değildir ve mitokondriyal sağlığı korur.

Chou, hastaların klinikteki bu yeni bileşikten faydalanabilmesi için hala uzun bir yol olduğunu vurguladı. Neuroene için bir sonraki adım, Gıda ve İlaç İdaresi ile Araştırma Yeni İlaç Uygulaması yoluyla bileşik almak için federal fon ve / veya özel yatırım sağlamaktır. Bu, insan klinik çalışmalarında test edilmeden önce bileşiğin güvenliğini ve etkinliğini belirlemede önemli bir klinik öncesi adımdır. Finansman mevcutsa Chou, bileşiğin iki yıl içinde klinik denemede olabileceğini tahmin eder.

Chan ve Chou, bu yeni ilaç sınıfının sadece epilepsi için değil, aynı zamanda Parkinson hastalığı gibi diğer mitokondriyal disfonksiyon bozuklukları için de önemli bir yeni tedavi seçeneği olacağı konusunda iyimser.

Chan, "Yeni bir etki mekanizmasını – mitokondriyal disfonksiyon – hedefliyoruz, bu nörolojik hastalıkların altında yatan büyük bir nedendir." Dedi. "Mitokondrinizi koruyabilir ve iyi işlev görmelerine ve yeterli enerji üretmelerine yardımcı olabilirseniz, beyin hücrelerinizin hayatta kalmasına ve işlerini yapmasına yardımcı olacaksınız. Bu bileşiğin nörolojik hastalıklara yardımcı olduğuna inanıyoruz."

Dergi referansı:

Li, X., vd. (2020) Farmakolojik Dirençli Nöbetlerin Potansiyel Tedavisi Olarak İlk K Vitamini Analogunun Keşfi. Tıbbi Kimya Dergisi . doi.org/10.1021/acs.jmedchem.0c00168 .

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top