Sağlık

Azınlık Öğrencileri Irk Eşitsizliklerine İlişkin COVID Verilerini Analiz Ediyor Azınlık Öğrencileri Irk Eşitsizliklerine İlişkin COVID Verilerini Analiz Ediyor

Koronavirüs bu bahar Detroit'i tararken, Wayne State Üniversitesi'nden Skye Taylor çarpıcı bir şey fark etti. Taylor, sosyal medyada, şehirde yaşayan ya da büyüyen Siyah sınıf arkadaşlarının çoğu, "Bu aile üyesini COVID-19'a kaybettim" gibi ölümle ilgili yazılar yazdığını söyledi.

20 mil uzakta, çoğunlukla beyaz bir banliyö olan Beverly Hills'te resim farklıydı. Taylor, "Liseye gittiğim insanlar böyle bir şey yayınlamıyor" dedi. "İyi gidiyorlar, aileleri iyi durumda. Aile üyeleri bunu yakalayanlar bile hala yaşıyorlar."

COVID-19 enfeksiyon oranları ve sonuçları bu posta kodları arasında nasıl farklılık gösterir? merak etti. Hastaneleri ve diğer kaynakları nasıl karşılaştırılır? Bu yaz, San Francisco araştırmacıları tarafından geliştirilen ve Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından finanse edilen sekiz haftalık bir araştırma işbirliğinin parçası olarak Taylor, bu soruya ve pandeminin diğer etkilerine bakacak. Eşitsizlik konularını keşfetmek için temel kodlama ve veri analizi yöntemlerini öğrenen, bilimde yeterince temsil edilmeyen 70 katılımcıdan biri.

Bakım ve sonuçlardaki ırksal farklılıkları ele alan veriler pandemi sırasında yetersiz kaldı ve virüsün yükünü orantısız bir şekilde taşıyan bu öğrenci topluluklarının çoğu için mevcut değil. Ulusal Genel Tıp Enstitüsü'nde eğitim, işgücü geliştirme ve çeşitlilik bölümlerini yöneten Alison Gammie , katılımcılar "umutsuzca ihtiyaç duyduğumuz bir perspektiften sorular soruyorlar, çünkü onların sesleri bilimsel toplulukta gerçekten orada değil" dedi. Bilimler.

Siyahi, Hispanik, Kızılderili ve diğer azınlık geçmişlerinden bilim adamları biyotıpta uzun süredir yeterince temsil edilmiyorlar. Bazı önlemlerle, alanı çeşitlendirme çabaları ilerleme kaydetmiştir: Yaşam bilimleri doktora derecelerini kazanan bu azınlıkların sayısı, 1980'den 2013'e dokuz kattan fazla artmıştır . Ancak doktora düzeyindeki bu artış, fakülte düzeyinde iğneyi hareket ettirmemiştir.

Bunun yerine, bu alanlardaki azınlık yardımcı doçentlerin sayısı son yıllarda 2005'te 347'den 2013'te 341'e düştü. Ve halk sağlığına girenlerin bazıları işyerinde ırksal saldırganlığa ve marjinalleşmeye dayanıyor – ya da yıllar sonra toksik ortam, sessizce bırakın.

Gammie, "İnsanların desteklenmesini sağlamaya ve akademik ve araştırma işlerini, kalmayı seçecek kadar cazip bulmaya gerçekten odaklanmamız gerekiyor," dedi. "İyileştirmeler oldu, ancak daha önümüzde uzun bir yol var."

2014 yılında NIH , Çeşitliliğe Öncü Bina Altyapısı girişimini başlattı. Fakir ve azınlık öğrencilerini biyomedikal kariyerlerine nasıl devam ettireceklerini araştıran diğer kurumların puanlarıyla ortak olan 10 lisans kampüsüne hibeler sunar.

Programdaki öğrenciler maaş alırlar ve genellikle yazları araştırma laboratuvarlarında çalışarak geçirirler. Ancak COVID-19 çarptığında, birçok laboratuvar ve deneyleri kapandı. "İnsanlar gibiydi, ne yapacağız? Bunu uzaktan nasıl yaparız?" Girişimin San Francisco Eyalet Üniversitesi'ndeki ekibini yöneten biyolog Leticia Márquez-Magaña , dedi.

O ve Kaliforniya Üniversitesi-San Francisco epidemiyoloğu Kala Mehta , öğrencilerin marjinalleştirilmiş popülasyonlar için COVID-19 verilerini toplamak ve analiz etmek için biyoinformatik, nüfus sağlığı ve epidemiyoloji araştırmacılarıyla uzaktan çalışmaları için bir plan hazırladı.

Gammie, Bay Area ekibini yaz fırsatını ülke çapındaki katılımcılara genişletmeye teşvik etti. 22 Haziran'dan 13 Ağustos'a kadar öğrenciler, usta düzeyindeki danışmanlar tarafından yönetilen küçük gruplar halinde haftada dört gün iki ila üç saat çevrimiçi geçirirler. Temel biyoinformatiği – biyolojik ve nüfus sağlığı verilerini analiz etmek için hesaplama yöntemleri – ve herkese açık veri setlerinden veri toplamak ve analiz etmek için ortak bir istatistiksel programlama dili olan R'yi öğrenirler. Mehta, "Temel biyoinformatiği ve R kodlamasını bir güçlendirme aracı olarak düşünüyorum," dedi. "Topluluklarında değişim ajanı olacaklar ve verilerle mücadele edecekler."

Yakın zamanda SFSU'da biyoloji alanında yüksek lisans yapan ve akıl hocaları ekibine liderlik eden Niquo Ceberio, “ Bench '' bilimi genellikle yıllar alır, oysa problemleri çözmek için veri sıkıştırma bir aciliyet duygusu sunar, dedi. "Beni gerçekten cezbeden bu türden bir sınırsızlık vardı" dedi.

Yaz programına katılan Texas-El Paso Üniversitesi biyoloji bölümü mezunu Raymundo Aragonez, veri analizini Hispanik toplumdaki kafa karışıklığını gidermenin bir yolu olarak görüyor – pandeminin "tamamen bir aldatmaca" olduğunu düşünen bazı aile üyeleri de dahil. Yanıltıcı YouTube videoları ve sosyal medyada paylaşılan yaygın yanlış bilgilerden dehşete düşen Aragonez, ailesinde üniversiteyi bitiren ilk kişi olmayı hedeflediğini söyledi, "verileri ve enfeksiyonların gerçekte nasıl gerçekleştiğini anlama, böylece açıklayabilirim. aileme. "

COVID-19 enfeksiyon oranlarının El Paso'da yaşayanlar, Meksika'nın Juárez şehrinde yaşayanlar ve çoğu arkadaşı ve sınıf arkadaşı gibi sık sık şehirler arasındaki sınırı geçen insanlar arasında farklılık gösterip göstermediğini keşfetmeyi umuyor.

Bir SFSU psikoloji uzmanı olan Willow Weibel, COVID-19 kısıtlamalarının eski koruyucu gençlerin ve travmatik geçmişi olan diğer genç yetişkinlerin ruh sağlığını nasıl etkilediğini araştırıyor. Weibel, 17 yaşında Güney Kaliforniyalı bir aileye evlat edinilmeden önce çocukluğunun çoğunu koruyucu ailede geçirdi. "Sistemde başkalarının neler yaşadığını gerçekten önemsemeye başladım" dedi.

Zihinsel sağlık, Weibel'in grubundaki birkaç öğrenci tarafından önerilen araştırma sorularında ortak bir konu. Halk sağlığı alanında yan dal psikoloji alanında uzman olan Skye Taylor da var. Detroit bölgesindeki COVID-19 sonuçlarındaki eşitsizlikleri merak ederken, zihinsel sağlık sorunlarının COVID-19 duyarlılığını nasıl etkilediğini de incelemek istiyor – "özellikle Siyah toplumda, çünkü akıl sağlığı hakkında gerçekten konuşulmuyor" dedi.

Kendi araştırma sorularını keşfetme şansına sahip olmak, lisans öğrencileri için alışılmadık bir durumdur ve özellikle renkli öğrenciler için anlamlıdır. Siyah ve Latin olan ve Körfez Bölgesi'ne taşınmadan önce Los Angeles, Miami ve Las Vegas'ta büyüyen Ceberio, "Bilim bize veya bize yapılan bir şeymiş gibi geliyor" dedi. "Bu deneyim, dünyaya bakış açılarına göre alakalı olduğunu düşündükleri araştırmalar yapmalarına olanak tanıyor. İçgüdülerine güvenmelerini sağlamaya çalışıyorum."

Gammie, yeterince temsil edilmeyen gruplardan stajyerlerin, topluluklarına geri verdiklerini veya somut bir amaç için bir şeyler yaptıklarını hissederlerse, biyotıpta kalmaya devam edeceklerini söyledi. Bu yaz, katılımcılar "her ikisini de yapan bilimle ilgilenme fırsatına sahipler" dedi. "Umudumuz, bunun öğrencilere bağımsız bilim adamları olmaya devam etmeleri için ilham vermesidir."

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top