Sağlık

Medical News Today: Kalp sağlığı: Kadınlar yanlış mı tedavi ediliyor?

Son araştırmalar, kalp hastalığının cinsiyete özgü risk faktörlerini göz ardı etmenin, kadınlarda kalp yetmezliğinden ölme riskinin erkeklerden daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.

İki kadın eğleniyor Pinterest'te paylaş
Erkekler ve kadınlar arasındaki farklılıklar, ikincisinin kalp rahatsızlıkları için doğru tedaviyi almadığı anlamına gelebilir.

Nature Medicine'de yayınlanan bir derleme, kadınlarda diyabet , kalp hastalığı ve inme gibi kardiyometabolik bozuklukları başarılı bir şekilde tedavi etmek için endişe verici bir başarısızlığı ortaya koymaktadır.

Yazarlar sağlık hizmetlerini kalp hastalığını tedavi ederken erkekler ve kadınlar arasındaki biyolojik farklılıkları göz önünde bulundurmaya çağırmaktadır.

Almanya'daki Bergen Üniversitesi'nden Prof. Eva Gerdts ve Almanya'daki Charité Universitätsmedizin Berlin'den Prof. Vera Regitz-Zagrosek tarafından yapılan inceleme, her iki cinsiyet için ortak risk faktörlerini karşılaştırmaktadır.

Erkeklerin ve kadınların farklı biyolojileri var ve bu da aynı kalp hastalıklarının farklı türleriyle sonuçlanıyor. Bu farklılıkları tanımak zamanı geldi. ”

Eva Gerdts

Yazarlar, her cinsiyette kalp hastalığının nedensel faktörlerini araştıran 18'in üzerinde büyük çalışmanın sonuçlarını özetlemektedir.

Bunaltıcı bulgu, kadınların yanlış tedaviyi alma riski daha yüksek olduğu için sağlık hizmetleri profesyonelleri, kadınlara özgü semptomları veya risk faktörlerini tespit edememektedir.

Son araştırmalar, kardiyometabolik bozukluklardaki küresel artışın obezite ile bağlantılı olduğu korkularını doğrulamıştır. Bu arada, yeni kanıtlar obezitenin ve kalbe bağlı hasarın erkeklerde ve kadınlarda farklı olduğunu göstermektedir.

Küresel rakamlar, kadınlarda obezitenin artmakta olduğunu ve Prof. Gerdts'in incelemesinin açıkladığı gibi, kadınların yağları erkeklerden farklı bir şekilde depoladığını göstermektedir. Bu sürecin arkasındaki mekanizmalar, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riskinde artışa neden olur.

“Bunu yaşam boyu bakış açısından görürsek, obezitenin yaşla birlikte arttığını ve bu eğilimin kadınlar için erkeklerden daha yüksek olduğunu görebiliriz. Obezite, yüksek tansiyona sahip olma riskini üç kat artırır. Bu da kalp hastalığı riskini arttırıyor ”diye açıklıyor Prof. Gerdts.

Östrojen hormonu, bağ dokusunun kalpte oluşmasını engelleyerek metabolik sendromu engellemeye çalışır. Bu aynı zamanda kan basıncını sabit tutmaya yardımcı olur.

Ancak menopoz sırasında ortaya çıkan östrojendeki azalma, arteriyel sertleşme ve sonraki hastalık riskini artırabilir.

Bu, 60 yaş üstü kadınlar arasında hipertansiyonda bir artışı açıklamaya yardımcı olur. Bu arada erkeklerde, hipertansiyon 60 yaşından önce daha yaygındır.

Sosyoekonomik durum ve yaşam tarzı faktörleri de kardiyovasküler risk tutarsızlıklarında rol oynamaktadır.

Araştırmacılar, dünyanın dört bir yanındaki kadınların düşük eğitim, düşük gelir ve işsizlik seviyeleri yaşama olasılıklarının daha yüksek olduğunu ve çalışmaların bu faktörlerin her birini diyabet ve depresyonla ilişkilendirdiğini vurguladı – kalp hastalığına iki önemli faktör.

Bu arada, sigara içmek gibi – kadınlarda yükselişte olan – sağlıksız alışkanlıkların olumsuz etkileri biz yaşlandıkça çoğalır. Bu, bir kişi tedavi almazsa kalp yetmezliğine neden olabilecek yüksek tansiyona neden olabilir.

“Kadınlar için menopozdan sonra sigara, obezite ve yüksek tansiyon gibi risk faktörlerinin etkileri artmaktadır” diyor Prof. Gerdts.

Prof. Gerdts tıp camiası arasında eyleme teşvik etmeyi umuyor; sağlık hizmeti sunucularını, kardiyometabolik bozuklukları tedavi ederken cinsiyet farklılıklarına daha fazla önem vermeleri çağrısında bulunmaktadır.

Kalp hastalığı, kadınlarda en yaygın ölüm nedeni ve düşük yaşam kalitesi arasında yer alıyor. Tıbbi olarak, hala birçok kadında kalp krizi veya kalp yetmezliği için en iyi tedavinin ne olduğunu bilmiyoruz. Bu kabul edilemez bir durum. ”

Eva Gerdts

Bu çalışma, daha fazla çalışmaya yol açmak için mevcut araştırmalardaki dengesizliği vurgulamaktadır.

Erkeklerde daha yaygın olan kardiyak arrestin şimdi tedavi edilebilir ve önlenebilir olduğunu düşünürsek, görünüm umut vericidir. Kadınları kalp yetmezliği riskine sokan faktörlere aynı kaynaklar ve araştırmalar uygulanmışsa, yakın gelecekte belki de benzer şekilde etkili müdahaleler geliştirilebilir.

Bu arada, sağlık hizmeti sunucularının yüksek riskli gruplardaki kadınların kan basıncını düşürmelerine, obezite riskini veya etkilerini azaltmasına ve gerekirse sigarayı bırakmalarını 2020 hedef listesinin en üstüne koymasına yardımcı olmak önemlidir.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top