Sağlık

Medical News Today: Probiyotikler hakkında çevrimiçi bilgi genellikle yanıltıcı

Probiyotikler popülaritesi arttıkça, yakın tarihli bir çalışma çevrimiçi bilgilerin güvenilirliğini araştırmaktadır. “En iyi” web sitelerinin çoğunun bilimsel kanıt içermeyen bilgiler sunduğunu düşünüyorlar.

Bilim adamları bağırsak bakterilerinin rolü ile giderek daha fazla ilgilenmeye başladığında, halk da öyle. Mikrobiyomun şöhret artışına paralel olarak, probiyotikler giderek daha popüler hale geldi.

Probiyotikler, üreticilerin en yaygın olarak yoğurt gibi çeşitli gıdalara eklediği canlı organizmalardır. Pazarlama bilgileri genellikle sindirim sağlığını iyileştirmekten bağışıklık sistemini güçlendirmeye kadar bir dizi sağlık iddiası içerir.

Probiyotikler artık büyük bir iş. Son çalışmanın yazarlarına göre, 2017 yılında ABD'deki probiyotik pazarı 40 milyar dolardan fazla değere sahipti.

Günümüzde birçok üründe olduğu gibi, çevrimiçi satış ve pazarlama da önemli bir rol oynamaktadır. Bunu göz önünde bulundurarak, Birleşik Krallık'taki Brighton ve Sussex Tıp Okulu'ndan ve Belçika'daki Université libre de Bruxelles'ten araştırmacılar, bu ürünler hakkındaki çevrimiçi iddiaları doğruluk için değerlendirdiler.

Araştırmak için Google aramalarında en üst sıralardaki web sayfalarından bilgi topladılar. Ortak yazar Prof. Michel Goldman “sık sık halk ilk 10 sonucun ötesine geçmeyecek – bu nedenle bunlar daha yüksek görünürlük ve etkiye sahip olacak” diye açıklıyor.

İlk olarak, yazarlar sayfaları “doğruluk ve bütünlük” açısından analiz etmişlerdir. Daha sonra, bilgileri, klinik araştırmalar ve meta analizler de dahil olmak üzere kanıta dayalı tıbbi bilgi veritabanı olan Cochrane kütüphanesine göre kontrol ettiler.

Goldman yaklaşımlarını şöyle anlatıyor: “Google'da 'probiyotik' aramasıyla ortaya çıkan ilk 150 web sayfasını değerlendirdik ve nereden geldiklerini ve bahsettikleri hastalıkları kaydettik. Probiyotiklerin bu hastalıklara karşı sağlık yararlarına yönelik bilimsel kanıtlar daha sonra bilimsel titizlik açısından incelenmiştir. ”

Bulgularını Frontiers in Medicine dergisinde yayınladılar.

Bilim adamları, ilk 150 web sitesinin çoğunluğunun sırasıyla% 31 ve% 43 olmak üzere haber tabanlı veya ticari olduğunu keşfettiler. Genel olarak, haberler ve ticari siteler, bağışıklığı zayıflamış olanlar gibi düzenleyici konulardan veya savunmasız kişiler için yan etkilerden nadiren bahsettikleri için en az güvenilir bilgi kaynaklarıydı.

150 web sayfasından sadece% 40'ı probiyotiklerin faydalarının daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyduğunu,% 35'i bilimsel literatüre atıfta bulundu, sadece% 25'i potansiyel yan etkileri sıraladı ve sadece% 15'i yasal düzenlemelerden bahsetti.

Yukarıda kapsanan dört kategoride, ticari web siteleri en düşük puanı almıştır. Google'ın ilk 10 sonucunda puanlar daha yüksekti.

Yazarlar, Google'ın algoritmalarının güvenilir sağlık portallarının aramaların başında gelmesini sağlamak için nispeten iyi bir iş yaptığını açıklıyor: Google'daki en iyi 10 arama girişinde, güvenilir sağlık portalları alanların çoğunu aldı.

Bununla birlikte, yazar Prof. Pietro Ghezzi'nin açıkladığı gibi, “ticari olarak bu kadar büyük miktarda bilginin olması, dürüst cevaplar arayan tüketiciler için sorunludur.”

Araştırmacılar, belirli sağlık iddialarını daha ayrıntılı olarak araştırdılar ve bu iddiaları Cochrane veritabanına göre kontrol ettiler. Her ne kadar web siteleri bir dizi hastayı tedavi eden probiyotikler hakkında iddiada bulunsa da, kanıtlar oldukça eksiktir.

Bugüne kadar, kanıtlar erken doğmuş bebeklerde enfeksiyöz ishal ve nekrotizan enterokolit dahil olmak üzere bir avuç durumu tedavi etmek için probiyotiklerin kullanımını desteklemektedir. Bu durumlarda bile, bilim adamlarının daha fazla araştırma yapması gerekir.

Genel olarak, 150 web sitesinin 93'ü probiyotiklerin bağışıklık sistemini geliştirebileceğini iddia etti. Gerçekte, yazarların açıkladığı gibi, bu “klinik çalışmalarda zar zor araştırılmıştır”.

Benzer şekilde, çok sayıda web sitesi probiyotiklerin zihinsel bozuklukları hafifletmeye ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini iddia etmektedir. Yine, bilim adamları bu konularda çok az araştırma yaptılar.

Toplamda, bilim adamlarının araştırdığı web sayfalarında 325 spesifik sağlık iddiası vardı. Bilimsel kanıtlar sadece% 23'ünü doğruladı ve% 20'sinin bunları destekleyecek hiçbir kanıt yoktu. Yazarların açıkladığı gibi bu bulgular önemlidir:

Tıp uzmanlarına ve sağlık otoritelerine duyulan güvensizliğin yaygın olduğu günümüzde, tezgah üstü sağlık ürünlerinin bireysel tüketimi büyük ölçüde internette toplanan bilgiler tarafından yönlendirilmektedir.”

“Probiyotikler düzenleyici otoriteler tarafından incelemeden kaçtıkları için, çevrimiçi bilgilerin sağladığı yararlar ve riskler hakkında sağlanan güvenilirlik seviyesi hakkında bilgi sahibi olmak son derece önemlidir.”

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top