Sağlık

Medical News Today: Yaygın gıdalar virüsleri etkileyerek bağırsak bakterilerini değiştirir

Bir grup araştırmacı, bir ilaç olarak gıda fikrini bir adım daha yaklaştırdı. Mikrobiyomuzu değiştiren bazı yaygın gıda maddelerini belirlediler.

Bugün bilimde, gıda ve bağırsak bakterileri ilgiyi ve tartışmayı besleyen iki konudur. Her ikisi de elbette birbiriyle ilişkilidir ve yeni bir çalışma bu ilişkinin bazı inceliklerine odaklanmaktadır.

Sağlıklı bir bağırsak bakteri popülasyonunun olmaması sağlığımızı tehlikeye atıyor; sağlıklı bir diyet yemediğimizde de aynı şey geçerlidir. Bununla birlikte, bilim adamları belirli yiyeceklerin bağırsak bakterileri üzerindeki etkisini tam olarak anlamıyorlar.

Bu bilgi boşluğu kısmen mikrobiyomun inanılmaz karmaşıklığından kaynaklanmaktadır. Suyu çamurlaştıran bir faktör bakteriyofajlar veya kısaca fajlardır.

Fajlar sadece bakterilere saldıran virüslerdir. Bağırsak içinde, bu virüsler baş döndürücü sayısız bağırsak bakterisinden daha fazladır.

Her faj sadece belirli bir bakteri türüne saldırır, yani bağırsak bakterilerinin seviyelerini etkileyebilir. Fajların yaşamak için bakterilere ihtiyacı vardır, bu nedenle bakteri yoksa fajlar hayatta kalamaz.

Bu, fajları etkileyen herhangi bir yiyeceğin bağırsak bakterilerini etkileyebileceği anlamına gelir veya bunun tersi de geçerlidir. Örneğin, bir tür fajın popülasyonu artarsa, tükettikleri bakteriler azalır ve potansiyel olarak başka bir bakteri türünün çoğalmasına yer açar.

Bu şekilde virüsler genel mikrobiyomu etkileyebilir – bir türü budanarak diğer türlerin doldurması için alan sağlarlar.

Bağırsaktaki çoğu faj uykuda bir formda bulunur – DNA'ları bakterinin genomuna entegre edilir. Bu formda, onlara profaj denir.

Bilim adamları, profajların aktif formlarına dönmelerini tetikleyen bazı bileşikler tanımladılar. Bu olduğunda, yüzlerce yeni faj bakteri hücresinden patlar, konakçı öldürür ve diğer bakterilere saldırır; bu bileşikler arasında soya sosu, nikotin ve siprofloksasin gibi bazı antibiyotikler bulunur . Bugüne kadar faj destekleyici bileşiklerin listesi nispeten kısadır.

Hangi kimyasalların faj aktivitesini körüklediğini ortaya çıkarmak önemlidir. Fajlar bakterilere saldırdığı ve öldürdüğü için, onları nasıl manipüle edeceğimizi anlarsak, güçlü, doğal antibiyotikler olarak çalışabilirler.

Son zamanlarda yapılan bir çalışma, faj aktivitesini indükleyen bileşiklerin listesini genişletmeye başladı. CA, San Diego State Üniversitesi'nden bilim adamları bulgularını Gut Microbes dergisinde yayınladılar. Sonuçlarının “insan bağırsak mikrobiyomunu kasıtlı olarak indüksiyon yoluyla kasıtlı olarak peyzajlamak için diyet kullanma olasılığını” getireceğini umuyorlar.

Tükettiğimiz gıdaları, mikrobiyal çeşitliliği etkileyecek ve böylece sağlığı ve hastalıkları etkileyecek şekilde ayarlayarak, bazı koşullarla başa çıkabiliriz.”

Araştırmacı Lance Boling

Araştırmak için araştırmacılar faj aktivitesini etkileyebilecek çok çeşitli bileşikler seçtiler. Bağırsakta yaygın olan iki filumdan bir dizi bakteri seçtiler: Bacteroidetes ve Firmicutes. Hem yararlı hem de patojenik bakteri suşlarını içeriyordu.

117 gıda bileşiğinden, aramalarını sadece 28'e daralttılar. Araştırmacılar, her bir spesifik bileşiğin varlığında bakteri büyümesini gözlemlediler; ayrıca bir bileşik olarak bileşik olmadan büyümesini gözlemlediler. Daha sonra, düşünülemeyecek kadar küçük virüs parçacıklarını tespit etmek için yeterince hassas bir süreç olan akış sitometrisini kullandılar.

28 adaydan 11 bileşik, kontrollerden daha yüksek bir oranda virüs partikül seviyeleri üretti ve bu da faj aktivitesini etkilediğini gösterir.

En önemli faj artışlarından bazıları karanfil, propolis (arılar tarafından üretilen bir bileşik), uva ursi (kinnikinnick veya bearberry olarak da bilinir) ve aspartam varlığında meydana geldi.

En güçlü profaj indükleyicisi, bitki kaynaklı bir şeker ikamesi olan stevia idi. Bazı bakteri suşlarının türlerinde, stevia virüs parçacıklarının sayısını% 400'den fazla artırdı.

Tersine, bazı gıdalar virüs parçacıklarının sayısını azalttı; en önemlisi bunlar ravent, fernet (bir tür İtalyan likörü), kahve ve kekikti.

Sorunları karmaşıklaştırmak için, bazı bileşikler bazı bakterilerle ilişkili faj aktivitesini arttırdı, ancak diğerleriyle ilişkili faj aktivitesini azalttı; bu bileşikler arasında diş macunu, greyfurt çekirdeği ekstresi ve nar bulunur.

Yazarlara göre, en güçlü antibakteriyel gıdaların bir sıcak acı sos olarak, “% 92 arasında bir ortalama ile, fırsatçı patojen P. aeruginosa haricinde, her üç [mide] türünün büyümesini azaltmıştır.”

Tabasco sirke içerir, ancak sadece sirkeyi test ettiklerinde, bakteri büyümesini sadece% 71 oranında azalttı. Chilis'teki baharatlı bileşik olan kapsaisin'in ek antibakteriyel yetenekleri açıklayabileceğine inanıyorlar. Bununla birlikte, tabasco ile yapılan deneylerde virüs partikülü bulunmadığından fajların dahil edilmesi olası değildir.

Bu bulgular önemlidir. Bilim adamları artık mikrobiyomun fiziksel ve zihinsel sağlığımızı etkileyebileceğini biliyorlar; ayrıca iltihaplanmaya neden olabilir ve kanser riskini artırabilir. Bilim adamları mikrobiyomu belirli yollarla nasıl değiştireceklerini çözebilirlerse, teorik olarak, bu riskleri kaldırabilir veya azaltabilirler.

Yazarlardan biri olan Forest Rohwer, “Başkalarını etkilemeden belirli bakterileri öldürme yeteneği, bu bileşikleri çok ilginç kılıyor” diye açıklıyor.

Rohwer'ın dediği gibi, yeni bileşikler listesi elbette eksiksiz değildir, “Muhtemelen istenmeyen bakterileri yok etmek için yararlı olabilecek binlerce bileşik var.”

Yazarlar, bilim adamlarının bu çizgide devam edeceğini umuyor. Ayrıca bilim adamlarının fajları hareketsizlikten aktiviteye geçiren moleküler mekanizmaları anlamaya çalışmaları gerekeceğini açıklıyorlar.

Bağırsak bakterileri milyarlarca virüsün yanında yaşar. Yeni bir çalışma, belirli gıdaların bu virüsleri ve dolayısıyla bağırsak bakterilerini nasıl etkilediğini araştırıyor.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top