Sağlık

Medical News Today: Çay içen yaşlı yetişkinlerin depresyona girme olasılığı daha düşüktür

Önceki araştırmalar depresyon ve çay içmek arasında bir bağlantı olduğunu ileri sürdü. Şimdi yeni bir çalışma bu ilişkiyi daha fazla araştırıyor.

Depresyon yaşlı yetişkinler arasında yaygındır ve 60 yaşın üzerindekiların% 7'si “majör depresif bozukluk” bildirmektedir.

Buna göre, genetik yatkınlık, sosyoekonomik durum ve aile, yaşayan ortaklar ve genel olarak toplumla ilişkileri içeren olası nedenleri belirlemek için araştırmalar devam etmektedir.

Singapur Ulusal Üniversitesi (NUS) ve Şanghay'daki Fudan Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırma da başka bir olasılık ortaya koyuyor. Düzenli çay içme ve yaşlılarda daha düşük depresyon düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir bağlantı bulmaktadır.

Araştırmacılar henüz çay ve zihinsel sağlık arasında nedensel bir ilişki kurmamış olsa da, BMC Geriatri'de ortaya çıkan bulguları güçlü bir ilişki göstermektedir.

Çay yaşlı yetişkinler arasında popülerdir ve çeşitli araştırmacılar son zamanlarda içeceğin potansiyel yararlı etkilerini araştırmaktadır.

Örneğin, geçen Haziran ayında Yaşlanma'da ortaya çıkan NUS'tan ayrı bir çalışma, çayın beyin bölgelerinin sağlıklı bilişsel işlevi sürdürmesine yardımcı olan özelliklere sahip olabileceğini buldu.

Çalışmamız, çay içmenin beyin yapısına olumlu katkısının ilk kanıtını sunuyor ve beyin organizasyonunda yaşa bağlı düşüş üzerinde koruyucu bir etki olduğunu gösteriyor.”

Junhua Li, baş yazar

Bu önceki makalede ayrıca çayın ve bileşenlerinin – kateşin, L-theanine ve kafeinin – ruh hali, bilişsel yetenek, kardiyovasküler sağlık, kanserin önlenmesi ve mortalite üzerinde olumlu etkiler üretebileceğini gösteren araştırmalar da belirtiliyor.

Bununla birlikte, çayın depresyonun önlenmesinde tam rolünü tanımlamak, özellikle insanların sık sık tükettiği sosyal bağlam nedeniyle zordur. Özellikle Çin gibi ülkelerde, sosyal etkileşim, içeceğin faydalarının bir kısmını veya tamamını açıklayabilir.

Feng Qiushi ve Shen Ke, bu ortak değişkeni ve cinsiyet, eğitim ve ikamet de dahil olmak üzere diğer evliliklerin yanı sıra evlilik ve emeklilik durumlarını izleyen yeni çalışmaya öncülük etti.

Ekip ayrıca sigara içme, alkol içme, günlük aktiviteler, bilişsel işlev düzeyi ve sosyal katılım derecesi gibi yaşam tarzı alışkanlıklarını ve sağlık detaylarını da hesaba kattı.

Buna ek olarak, yazarlar, “Çalışmanın önemli bir metodolojik gücü vardır” yazmaktadır.

İlk olarak, bir bireyin çay içme geçmişini daha doğru bir şekilde izleyebildiğini belirtiyorlar, çünkü “araştırma sırasında veya önceki ay / yılda çay içme alışkanlığını incelemek yerine, sıklığı ve tutarlılığı hakkındaki bilgileri birleştirdik. 60 yaşında ve değerlendirme sırasında çay tüketimi. ”

Araştırmacılar, her bir kişiyi içeceği ne sıklıkta içtiklerine göre dört çeşit çay içicisinden biri olarak sınıflandırdıktan sonra, şu sonuca varmışlardır:

[0] 60 yaşından beri neredeyse her gün çay içenler, sürekli olarak tutarlı günlük içiciler, ruh sağlığından önemli ölçüde yararlanabilirler.”

Araştırmacılar, 2005 ve 2014 yılları arasında Çin Boylamsal Sağlıklı Ömür Araştırması'na (CLHLS) katılan 13.000 kişinin verilerini analiz ettiler.

Çay içmek ve daha düşük depresyon raporları arasında neredeyse evrensel bir bağlantı keşfettiler.

Kentsel bir ortamda yaşamak ve eğitilmek, evlenmek, mali açıdan rahat, daha iyi sağlıkta ve sosyal olarak meşgul olmak gibi diğer faktörlerin de depresyonu azalttığı görülüyordu.

Veriler ayrıca çay içmenin faydalarının 65 ila 79 yaş arasındaki erkekler için en güçlü olduğunu düşündürdü. Feng Qiushi bir açıklama öneriyor: “Çay içmenin faydası, sağlığın bozulmasının erken safhasında daha belirgindir. Bu konuda kesinlikle daha fazla çalışmaya ihtiyaç var. ”

Bağlantıya başka bir şekilde bakıldığında, çay içenlerin belirli özellikleri paylaştığı ortaya çıktı.

Daha yüksek oranlarda çay içenler daha yaşlı, erkek ve kentsel yerleşimcilerdi. Ayrıca, eğitimli, evli ve emekli maaşı alma olasılıkları daha yüksekti.

Çay içenler de daha yüksek bilişsel ve fiziksel işlev sergilemiş ve daha sosyal olarak yer almışlardır. Öte yandan, alkol ve sigara içme olasılıkları daha yüksekti.

Qiushi daha önce çay içmenin farklı bir nüfus olan Singapurlular üzerindeki etkisinin sonuçlarını daha düşük depresyon oranlarına benzer bir bağlantı bularak yayınladı. Yeni çalışma, daha ayrıntılı olmakla birlikte, bu önceki çalışmayı desteklemektedir.

Şu anda çay içme ile ilgili yeni CLHLS verilerini inceleyen Qiushi, çayın ne yapabileceği hakkında daha fazla şey anlamak istiyor, “Bu yeni veri toplama turu, yeşil çay , siyah çay ve oolong çayı gibi farklı çay türlerini ayırt etti, böylece biz depresif belirtileri hafifletmek için hangi çayın gerçekten işe yaradığını görebiliyordu. ”

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top