Sağlık

Kediler Kaç Günde Doğurur?

Kedilerdeki doğum süreci genel olarak herhangi bir komplikasyon görülmeden stabil bir şekilde gerçekleşmektedir.  Anne adayı kedi doğum yapmak için genel olarak köşe alanları tercih eder ve hamileliğinin son zamanlarına doğru doğum yapacağı yeri kesinleştirmek için bile zaman harcar.  Kedilerde doğum süreci yaklaştıkça mırıldanmalar da buna bağlı olarak artar.  Doğum yaklaştığında kedideki kasılmalar çoğalır ve dakikalık olarak gerçekleştiğinde de doğum evresi başlamış demektir. Kedi ilacı hakkında içeriğe de göz atın.

Kedilerde doğum süreci başladığında anne adayı kedi önceden belirlemiş olduğu doğum yerine geçer kedi yavruları kasılmalar ile beraber dolmaya başlar.  Anne kedi ilk yavruyu doğduğu andan itibaren başka bir yavru bulunuyorsa bu yavruların dünyaya gözlerini açması yaklaşık olarak 10 ile 20 dakika gibi bir zaman almaktadır.  Yavrular doğduktan sonra anne kedi ilk nefes alması için yavrum tetiklemekte ve yavru nefesi almadığı takdirde müdahale etmektedir.  Ancak komplikasyon gerçekleşmemişse yavru kedi doğum evresinde doğal bir şekilde bırakmak en doğru olandır. 

Doğum Esnasında Yavru Kedide Gerçekleşen Durumlar

Anne kediler doğum yaptıkları esnada sık sık nefes alıp verebilir. Miyavlarmışçasına sessizce ağzını açar ya da miyavlar.  Anne kedi için doğum süreci sancılı geçer.  Ancak anneye herhangi bir müdahale yapmamak ve panik şekilde davranmamak gerekir.

 

Yavrunun dünyaya gelmesi uzun sürüyorsa ya da yavrunun bir kısmı görünüp diğer tarafı hala dünyaya gelmemişse kedinin de yüksek oranda acı çektiğini fark ediliyorsa acil bir şekilde uzman veterinerden bilgi almakta fayda vardır.

Doğum sonrasında ve doğum esnasında kediler plasenta ile göbek bağlarını yerler.  Bunun sebebi ise savunmasız olan yavrularını korumak ve iz bırakmamak için içgüdüsel olarak gerçekleşir.  Anne kedi doğan yavrularını enselerinden kavrar ve ağzı ile taşır.  Yavru kedi taşındığı esnada içgüdüsel olarak zarar görmemek için bacaklarını gövdesine doğru çeker.  Kedilerde gerçekleşen bu enseden taşınma olayı kedilere doğuştan verilen ve ömür boyu sürecek olan içgüdüsel  kedi tepkisi arasındadır.

Kediler Kaç Ayda Doğurur?

Anne kedilerin doğumu gerçekleştirmesi yaklaşık olarak 55 ile 65 gün arasında sürer.  Kedilerde doğum 60 günden önce de olabilir.  Ancak kedinin doğum süreci 60 günü aşıyorsa ve doğum belirtisi bulunmuyorsa uzman bir hekime danışmak İyi olacaktır.

Kaynak: https://ankaragundem.com.tr/kedi/ruyada-kedi-gormek-ne-anlama-gelir-h1541.html

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top