Sağlık

Medical News Today: Catnip: Kedi ilacı hakkında ne biliyoruz?

İnternet, yaygın olarak “catnip” olarak bilinen bir bitkiye tepkilerini gösteren komik kedi videoları ile doludur. Catnip nedir, tüm kedigilleri etkiler mi, kediler için güvenli midir ve insanlar onu kullanmalı mı? Bu Özel Özellik bu soruları ve daha fazlasını inceler.

oyuncakla oynamak kedi Pinterest'te paylaş
Kedi arkadaşın catnip için deliriyor mu? Bu Özel Özellikte neden – ya da neden olmadığını öğreniyoruz.

Nepeta cataria veya “catnip”, nane ile aynı bitki familyasına ait bir bitkidir. Avrupa ve Asya'nın bazı bölgelerinde ortaya çıkmasına rağmen, tesis şu anda Kuzey Amerika da dahil olmak üzere birçok kıtada yaygındır.

Düzenli nane gibi, catnip kolayca çoğaldığından, birçok kedi sahibi bitkiyi kedi arkadaşlarına özel bir muamele olarak tencerelerde yetiştirir.

Nane ailesinin bir parçası olarak, taze catnip de nane kokuyor, ancak bazen ticari kedi muamelelerinde veya oyuncaklarında bulunan ve kurutulmuş ot gibi kokan kuru catnip için durum böyle değil.

Catnip neden bu kadar özel bir muamele? Hayatlarını bir kedi ile paylaşan insanlar, bu bitkinin hafif bir eğlence ilacının insanlar üzerindeki etkisinden farklı olarak, bu sevilen hayvanlar üzerinde genellikle belirgin ve bazen çok komik bir etkiye sahip olduğunu bileceklerdir.

Bütün kedigiller catnip'e tepki veriyor mu? Bu bitki neden kedileri tam olarak etkiliyor? Gerçekten eğlence amaçlı uyuşturuculara benziyor mu? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Zehirlenme: Zihin Değiştiren Maddelere Yönelik Evrensel Dürtü adlı kitabında, psikofarmakolog Ronald Siegel, “evcil kedilerin% 70'inin kedilere yanıt verdiğini” ve cinsel olgunluğa eriştiklerini tahmin ediyor. Kediler yaklaşık 6 aylıkken cinsel olgunluğa erişir.

Catnip'e tepki gösteren kediler, bitkiyi veya onu içeren oyuncakları koklar ve üzerinde çiğnemeye başlar. Bunu takiben, başlarını bitki veya oyuncağa sürtünmeye başlayabilirler ve sonra bir yandan diğer yana yuvarlanabilir veya ters çevirebilirler.

Medical News Today'e konuşan bir okuyucu, “Her iki kedim de onu seviyor ve çıldırtıyor” dedi. “[Dişi] yalamaktan hoşlanıyor, daha sonra tavşan oyununa saldırıyor ve genellikle tavşan bacak saldırısını benimsiyor. [Erkek] onunla daha soppy, genellikle pençelerinde oyuncakla yuvarlanıyor ”dedi.

Çoğu durumda, onları etkilediğinde, catnip kedileri zevkli bir şekilde uyarır, Amerikan Hayvanlara Zulüm Önleme Derneği onu “kediler için toksik” kabul eder. Bazı evcil kedigiller bu bitki ile temas ettikten sonra olumsuz reaksiyonlar yaşayabileceği konusunda uyarıyorlar. Bu etkiler kusma ve ishalin yanı sıra sedasyon durumlarını içerebilir.

Bazı kediler bitkiyle karşılaştıklarında bile agresif olabilirler. Başka bir okuyucu MNT'ye bu nedenle kedisine herhangi bir catnip vermekten kaçındığını söyledi. “[Kedim], sanki benimle savaşmak istiyor gibi [ve] ayağımı yumruklamaya başlıyor” diyorlar.

Catnip'e iyi yanıt veren birçok kedi için, Siegel, bunun “zevk davranışına hayvan bağımlılığının bir örneği” olabileceğini belirtiyor. Hem erkek hem de dişi kediler, catnip'e bu kedigiller arasında cinsel uyarılmayı anımsatan bir şekilde yanıt verir.

Bu benzerlikler nedeniyle, bazı araştırmacılar bitkinin bir zamanlar üreme davranışlarının zamanında ve doğal bir arttırıcı olabileceğini önerdiler.

Bu sergiler doğa bilimcilerini, bir zamanlar kedinin bir zamanlar doğal bir bahar afrodizyak olan kediyi seks için hazırlamanın vahşi evrimsel işlevine hizmet ettiğini düşünmelerini sağladı.”

Ronald Siegel

Terpenoid adı verilen catnip kokusunu taşıyan moleküllerin reaksiyona neden olduğunu açıklar. Catnip, nepetalakton adı verilen belirli bir terpenoid tipine sahiptir. Siegel, bu moleküllerin toksik olabileceğini açıklıyor. Bununla birlikte, genellikle catnip'te bulundukları miktarda zararsızdırlar.

Kediler, catnip koklayarak nepetalaktonları emer . Moleküller daha sonra burun içindeki koku alma (koku) reseptörlerine bağlanır, bunlar amigdalaya, memelilerin beyninde iki küçük küme olan ek sinyaller gönderir. Bunlar hem duyguların düzenlenmesi hem de bazı cinsel davranışlarla bağlantılıdır.

Yerli kedilerin yaklaşık% 30'unun catnip'e kesinlikle hiçbir reaksiyonu yoktur. Bir MNT okuyucusu, “kedisi” üzerinde hiçbir etkisi olmadığını söyledi.

Catnip neden bazı kedileri etkiler ama bazılarını etkilemez? Siegel'in farkının kedi DNA'sında yattığını iddia ediyor. Bazı kediler “catnip duyarlı” geni miras alırken, diğerleri basitçe almazlar.

“Bazı kedilerin kedicik hakkında en az heyecanlı olmasının ve başkalarının abartılı tepkisinin başarısız olmasının nedeni genetik” diyor.

Siegel, “Kediler, catnip'e reaksiyonu yönlendiren baskın bir geni alabilirler. Bazı çalışmaların, catnip'e duyarlı kedilerin yavrularının da bu bitkiye duyarlı olduğunu ve buna tepki vermeyen kedilerin yavrularının da yanıt vermeyeceğini gösterdiğini ekliyor.

Buna ek olarak, bazı kedigiller, onunla kötü bir deneyim yaşarlarsa, catnip'ten kaçınabileceğini söylüyor.

Örneğin, Siegel, eğer bir kedi kedinin üzerinde koklamış veya çiğnemiş ve daha sonra kendini yaralamışsa, gelecekte uyarıcıya erişim vesilesiyle atlamak yerine bitkiyle karşılaşırken dönebilir.

Catnip evcil evcil kediler üzerinde çarpıcı bir etkiye sahipse, aslanlar, jaguarlar ve kaplanlar gibi daha büyük kedikleri de etkiler mi?

Cevap “evet” tir – ve aslında daha az ölçüde, aslında kedigiller olmayan kedi benzeri memeliler üzerinde hareket ediyor gibi görünmektedir.

1970'lerin başında Tennessee'deki Zoo Knoxville'de yapılan bir deney , aslanların ve jaguarların catnip'e “son derece duyarlı” olduğunu buldu.

Hayvanat bahçesindeki bazı kaplanlar, pumalar ve bobcats da catnip'e cevap vermesine rağmen, hiç de güçlü değil. O zamanlar sahadaki iki çita, bitkiye hiç ilgi göstermedi.

Diğer hayvanlar, evcil kedilerden çok daha az olsa da, catnip hakkında merak göstermiştir.

Catnip bir ilgi göstermişlerdir Olmayan kedigiller dahil civets Asya ve Afrika'da doğal etobur hayvanlar, o kedi gibi ama misk kedisigiller denilen farklı bir ailesine aittir bakış.

Catnip, en iyi bilinen kedi uyarıcısı olmasına rağmen, araştırmacılar, kedigillerin ruh hallerini ve davranışlarını değiştirebilecek başka birçok bitki olduğunu kaydetti.

Siegel, örneğin, matatabi veya gümüş asmadan ( Actinidia polygama ) bahsediyor . Bu Japonya ve Çin bölgelerine özgü bir bitkidir. Japonya'daki Osaka Hayvanat Bahçesi'nde yapılan bir deneyde, matatabi'de yüksek miktarda aktif maddeye maruz kalan büyük kedigiller yoğun zevk ve bağımlılık belirtileri gösterdi.

Siegel, “Bu bitki, kimyasal yapı ve nepetalaktonlara davranışsal aktivite ile yakından ilişkili ikincil bileşikler içeriyor,” diye açıklıyor.

İlk maruziyetten sonra, [büyük] kediler daha fazla şey için o kadar hevesliydi ki, kimyasallar kullanıma sunulduğunda ne yaptıklarını – yemek, içmek ve hatta cinsel ilişkiye girmek – göz ardı edeceklerdi.”

Ronald Siegel

Bir 2017 çalışması , matatabi'nin evcil kedileri uyarmak söz konusu olduğunda catnip'ten daha fazla olmasa da etkili olabileceğini doğruladı.

Çalışmanın yazarları da benzer bir etkiye sahip iki bitki daha tanımladılar: Tatarian hanımeli ( Lonicera tatarica ) ve kediotu ( Valeriana officinalis ).

Bu çalışmadaki evcil kedilerin neredeyse% 80'i matatabi'ye tepki gösterdi ve kedilerin yaklaşık% 50'si Tataryalı hanımeli ve kediotu kökü de yanıtladı.

Çalışma yazarları Matatabi, aslında, catnip'e tepki vermeyen evcil kedilerin% 75'inde bir tepki ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, “Gümüş asma, Tatarian hanımeli veya kediotu kökü kullanarak koku alma zenginleştirmesi, catnip'e benzer şekilde, kediler için yaşam kalitesini iyileştirmek için etkili bir araç olabilir” dedi.

Her ne kadar insanlar kedi arkadaşlarını eğlenmek için catnip satın alma veya yetiştirme eğiliminde olsa da, bazı insanlar bitkinin kendi zihinleri üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahip olabileceğini düşünüyor.

Örneğin, bazı insanlar catnip çayı demlemeyi sever ve bazıları bitkiyi sigaraya dönüştürmeyi ve sigara içmeyi bile denemiştir. “İnsanları esrar gibi mutlu, mutlu ve sarhoş hissettiriyor” diyor eski bir çalışma .

Ek olarak , insanlar ayrıca öksürük veya diş ağrısı gibi belirtileri tedavi etmek için sindirimi ve sindirim yardımcısı olarak kullandılar.

Güvenli mi? Bu çok net değil. Şimdiye kadar, insanlarda çeşitli durumların tedavisi söz konusu olduğunda, catnip'in etkinliği veya güvenliği hakkında çok az araştırma yapılmıştır .

Bazı uzmanlar, catnip'in uterusun kasılmalarına neden olabileceğini önermektedir, bu nedenle hamile kadınların bu bitkiden kaçınmasını önerirler.

Bununla birlikte, bu bitkinin güvenliği ile ilgili kanıtların yetersizliği göz önüne alındığında, okuyucularımız kedilerinin keyfi için kurtarmaktan daha iyi olabilir – yani, takdir eden çoğunluğun bir parçasıysa.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top