Sağlık

Tekrarlayan Böbrek Taşları için Diyet vs İlaçlar Tekrarlayan Böbrek Taşları için Diyet vs İlaçlar

Durham, North Carolina'daki Duke Üniversitesi'nde ürolojik cerrahi profesörü Glenn Preminger'e göre, tekrarlayan böbrek taşlarının temel nedenleri, doktorların diyetteki değişikliklerin veya ilaçların risk altındaki hastalar için daha yararlı olup olmayacağını belirlemesine yardımcı olabilir.

Birçok hasta için diyet tedavisi son derece makul ve altta yatan problemleri düzeltmek için yeterlidir. Bununla birlikte, diyet değişikliklerine yeterince cevap vermeyen hastalar için, doktorlar genellikle tıbbi tedaviyi reçete edeceklerini söyledi, sanal Amerikan Üroloji Derneği 2020 Yıllık Toplantısı'nda bir panel tartışması sırasında söyledi.

"Crossfire" yaklaşımı olarak tanımlanan oturum, taş önleme için iki seçeneğin sağlam bir incelemesini teşvik etmek üzere tasarlandı, oturumu yöneten Preminger Medscape Medical News'e verdiği demeçte.

En önemlisi metabolik değerlendirme ile başlamaktır. Hastanın 24 saat arayla topladığı iki idrar örneği, taşlarına katkıda bulunan biyolojik faktörleri anlayabilir.

"Bu bulgulara dayanarak en uygun tedaviyi seçebiliriz" dedi.

Örneğin, kalsiyum oksalat veya ürik asitten oluşan taşlar diyetteki değişikliklere yanıt verebilir. Aksine, emici hiperkalsiüri tip I, hipokitraturi , primer hiperoksalüri veya sistinüri bulgularına bağlı taşlar için ilaç gerekebilir.

Onlarca yıldır diyetin idrar risk faktörlerini kontrol edebileceğini biliyoruz.

Ancak Wisconsin-Madison Üniversitesi Üroloji Bölümü'nden doktora Kristina Penniston, birçok hasta, özellikle de halihazırda birkaç ilaç kullananlarda, ilaç almaya karşıdır.

Yayınlanan çalışmalardan elde edilen önemli kanıtlar, diyetteki değişikliklerin hiperkalsiüri, hiperoksalüri ve hipokitraturi gibi taşlar için bilinen risk faktörlerini azalttığını gösteriyor. "Onlarca yıldır diyetin idrar risk faktörlerini kontrol edebileceğini biliyoruz."

Diyetteki değişiklikler de birçok fayda sağlarken, ilaçlar tek risk faktörlerini hedefleme eğilimindedir. Örneğin, meyve ve sebze tüketimindeki artış, sitratın daha yüksek atılımına neden olur ve diyete su ekler. Ek olarak, artış, sindirim sisteminde bakteriyel oksalat yıkımını destekleyen prebiyotikler sağlayan lif alımını arttırır.

"Meyve ve sebzeleri artırarak – tek bir şey – tüm bu farklı üriner risk faktörlerini manipüle edebilirsiniz. Bunu yapabilecek bir ilaç yok," dedi Penniston.

Taş önleme için beslenme terapisinin yararları muhtemelen göz ardı edilmiştir, çünkü diyet önerileri her zaman hastaların gıdaya yaklaşımlarını değiştirmelerine yardımcı olacak şekilde yapılmamaktadır. Tavsiyeye genellikle hastaların ne yemesi ve ne kadar yemesi gerektiği hakkında net öneriler eşlik etmez.

"Doz vermeden ilaç vermek gibi," dedi.

Hastalara diyet önerileri verirken, Penniston ilaçlarla aldığı aynı konservatif yaklaşımı kullandığını söyledi: mümkün olan en düşük dozlarda reçete edin.

Hipertansiyon için , "tipik olarak, en azından başlangıçta, doktor, kan basıncını düşürücü bir etkiye sahip olması muhtemel mevcut biyokimyasal ve diğer hastaya özgü endekslere dayanarak tek bir ilaç seçer. etik olmayan tüm olası tansiyon ilaçlarını reçete ederek, "dedi Medscape Medical News .

"Benzer şekilde, bir hastaya taş önleme için mümkün olan her diyet önerisini atmak yerine, 24 saatlik idrar önlemleri, komorbiditeler, taş öyküsü, taş bileşimi gibi hastaya özgü faktörlere dayanarak bir veya iki öneri seçin. büyük olasılıkla hastanın taş riskini ele alması muhtemeldir "dedi.

Bu beslenmeye yaklaşım "teşhis çabası" gerektirir, dedi Penniston. Kayıtlı bir diyetisyen beslenme uzmanı, hangi idrar risk faktörünün (hiperkalsiüri, hiperoksalüri, hipokitraturi) diyetle kontrol edilebileceğini belirlemelidir.

Ancak, hem diyet değişikliklerinin hem de ilaçların böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olabileceğini kabul etti.

Belirtilmeyen İlaçlar

Diyet değişikliklerini destekleyen araştırmaların çoğu, taşlar için risk faktörleri çalışmalarından kaynaklanmaktadır. New York'taki NYU Langone Tıp Merkezi'nde nefroloji klinik şefi David Goldfarb, sadece bir büyük randomize çalışmanın doğrudan belirli bir diyetin taşları azaltıp azaltamayacağını araştırdığını söyledi.

İtalya'daki 120 erkeğin bu çalışması , düşük proteinli, düşük sodyum diyetinin, düşük kalsiyum diyetinden daha az taş nüksüne yol açtığını gösterdi.

İlaçlar, özellikle potasyum sitrat ve hatta tiyazidler, taş hastalığı için yetersiz reçete edildiğini söyledi.

Bu testlerin tanısal faydasını değerlendiren önceki bir çalışmaya katılan Goldfarb, ilaç tedavilerinin 24 saatlik idrar toplama testlerini yapabilen hastalar ile sınırlı olmamalıdır.

Doktorlar, birçok durumda bu ilaçların reçeteleri ile ilk olarak hastaların ek taramayı tamamlamalarını gerektirmeden devam edebileceğini söyledi.

Goldscape, Medscape Medical News'e verdiği demeçte, "Bu, 24 saatlik idrar tahsilatları için ödeme yapmak için sigortası olmayan hastalar ve testin her zaman mevcut olmayabileceği diğer ülkelerdeki insanlar için önemlidir." Dedi.

Amerikan Üroloji Derneği (AUA) 2020 Yıllık Toplantısı. 27 Haziran 2020'de sunulmuştur.

Medscape'ü Facebook , Twitter , Instagram ve YouTube'da takip edin

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top