Sağlık

Dondurulmuş Bölümler Dev Hücreli Arterit için Biyopsilere Rehberlik Edebilir Dondurulmuş Bölümler Dev Hücreli Arterit için Biyopsilere Rehberlik Edebilir

Bir birinci temporal arter biyopsisinin donmuş kesitlerinden elde edilen pozitif bulgular, dev hücreli arteritini etkili bir şekilde tanımlayabilir, bu durumlarda karşı tarafta ikinci bir biyopsi yapma ihtiyacını ortadan kaldırabilir ve retrospektif bir sonuçlara göre eşzamanlı bilateral biyopsilerin kullanımına karşı çıkabilir 2010-2018 yılları arasında Mayo Clinic'te işlem gören yaklaşık 800 hasta üzerinde yapılan çalışma.

Temporal arter biyopsisi (TAB), dev hücreli arterit (GCA) için standart tanı testi olmaya devam etse de, ikinci TAD prosedürleri genellikle GCA için yüksek düzeyde şüphe duyan hastalarda gerçekleştirilir ve bu da gereksiz tedaviler ve komplikasyonlarla sonuçlanabilir, Devon A. Cohen Mayo Clinic, Rochester, Minn.'den MD, ve meslektaşları yazdı. (Cohen şu anda Massachusetts Göz ve Kulak Hastanesinde oftalmoloji alanında klinik bir araştırmacıdır.)

Mayo Clinic'te, TAB örnekleri ilk olarak biyopsi sırasında donmuş kesitler ile incelenir; günler içinde formalinle fikse edilmiş doku kalıcı kesitlerinin izlediği bu işlem Mayo'ya özgüdür. Araştırmacılar, "Dondurulmuş bölüm kılavuzlu ardışık TAB genellikle, dakikalar içinde elde edilen ilk biyopsi sonuçlarıyla gerçekleştirilir ve bu, kontralateral tarafın değerlendirilmesi ihtiyacını belirler," dedi. Bununla birlikte, GCA'lı hastaları değerlendirmek için dondurulmuş kesitlerin kullanımı iyi çalışılmamıştır.

JAMA Ophthalmology'de yayınlanan retrospektif bir kohort çalışmasında, araştırmacılar Mayo Clinic'te 1 Ocak 2010 ile 1 Aralık 2018 tarihleri arasında TAD prosedürleri uygulanan 40 yaş ve üstü TAD hastalarını belirlediler. Hastaların ortalama yaşı 72 idi ve% 41'i erkekti.

Donmuş Bölümlerden Güçlü Olumlu Tahminler

Araştırmacılar, dondurulmuş ve kalıcı histolojik kesitler kullanarak 795 hastadan 1.162 TAB'yi analiz etti.

Genel olarak, 119 hasta (% 15.0) ve 138 TAB pozitif kalıcı kesit bulgularına sahipti ve bu hastaların 103'ünde (% 86.6) 4 yanlış pozitif ve 20 yanlış negatif dahil olmak üzere pozitif donmuş kesit bulguları vardı. GCA'yı düşündüren inflamasyonu saptamak için dondurulmuş bölüm özgüllüğü ve duyarlılığı sırasıyla% 99.4 ve% 83.2 idi ve pozitif ve negatif prediktif değerler sırasıyla% 96.1 ve% 96.6 idi. Dondurulmuş bölüm için pozitif ve negatif olabilirlik oranları sırasıyla 140.6 ve 0.17 idi.

Çok değişkenli bir analizde, pozitif kalıcı bölüm TAB olasılığı yaş (olasılık oranı, 1.04), görme kaybı (OR, 2.72), diplopi (OR, 3.33), baş ağrısı (OR, 2.32), kilo kaybı (OR , 2.37) ve anoreksi (OR, 5.65).

Toplam 60 hastaya bilateral TAB uygulandı ve 307 hastaya bilateral frozen kesit kılavuzlu ardışık TAB uygulandı; kalıcı kesitler bazında uyumsuzluk oranları sırasıyla% 5.0 ve% 5.5 idi.

Bunlar uyumsuzluk oranları "önemli bir sonuç DHA'nın için şüphelenilen hasta ile herkes çalışma için geçerli" olan Patricia Chévez-Barrios, MD , Houston Methodist Hastanesi, bir in yazdığı beraberindeki başyazısında . "Bu, daha önce yayınlananların (% 3-% 40) alt sınırındadır ve GCA teşhisi için bilateral eşzamanlı TAB için görece düşük ihtiyacı destekler."

Chévez-Barrios, GCA teşhisinde önemli bir konunun iltihabı teyit etme ihtiyacı olduğunu söyledi. "Cerrah, arterin önemli bir bölümünü elde etmelidir ve patolog, enflamasyon olup olmadığını güvenle söylemek için dokunun çeşitli bölümlerini ve seviyelerini incelemelidir."

Dondurulmuş Bölümler Hastaları İkinci İşlemlerden Kurtarabilir

Çalışma yazarları, bulguların donmuş bölümün tek taraflı mı yoksa iki taraflı eşzamanlı TAB yapılması gerekip gerekmediğini belirlemeye yardımcı olması için bir rol önerdiğini belirtti.

"Dondurulmuş bölüm ilk TAB'de pozitifse, çok düşük yanlış pozitif oranı (% 0,6) göz önüne alındığında kontralateral TAB ertelenir. Bununla birlikte, donmuş bölüm kalıcı bölüm sonucuyla hizalı değilse, özellikle donmuş bölüm pozitif ancak kalıcı bölüm negatif, GCA şüphesi yüksek kalırsa hasta kontralateral tarafta bir TAB için geri dönüyor "dediler.

Chévez-Barrios, donmuş kesitlerin kullanımının etkili olabilmesi için ideal koşulları gerektirdiğini söyledi. Mayo Clinic yaklaşımı "ancak uygun hastane ortamları, histoteknologların eğitimi ve lekeleri ve kesitleri yorumlayan patologların deneyimi nedeniyle mümkündür. Mayo Clinic dışındaki çoğu patoloji laboratuvarı için, arterler üzerindeki donmuş bölümler istisnadır. ve yalnızca belirli senaryolarda kullanılır. "

Ek olarak, Amerikan Romatoloji Koleji, yüksek GCA şüphesi olan hastaların, laboratuar çalışmaları elde edilir edilmez kortikosteroidlere başlamasını önermektedir; Chévez-Barrios, "Sonuç olarak, tedavi başladıktan sonra bir TAB yapılırsa, arterdeki tipik aktif inflamasyon paterni değişir" dedi. "Bu, immünohistokimya ihtiyacı nedeniyle donmuş kesit ortamında teşhisi daha da zorlaştırıyor." Mayo Clinic gibi özel ortamlarda dondurulmuş kesitler uygulanabilir olsa da, çoğu hasta kalıcı kesitler temelinde yeterli tanı ve tedavi alır.

Araştırmacılar, çalışma bulgularının, hastalardan alınan verilerin tek bir merkezde kullanılması ve Mayo Clinic'in donmuş bölümlerin hızlı bir şekilde işlenmesini sağlamak için benzersiz kurulumu dahil olmak üzere çeşitli faktörlerle sınırlı olduğunu belirtti.

"Ek olarak, iyileşmiş arteritin klinik yorumu ile ilgili tartışmalar olduğunu kabul ediyoruz. Kurumumuzda iyileşmiş arterit, diğer kurumlardan farklı olabilecek ve bu çalışmanın sonuçlarını etkileyebilecek hasta klinik özellikleri ve radyografik bulgular bağlamında yorumlanmaktadır. ," dediler.

Genel olarak, sonuçlar TAD rehberliğinde donmuş bölümlerin potansiyelini desteklese de, "bulgularımızı doğrulamak için pozitif ve negatif donmuş ve kalıcı TAD sonuçları arasında laboratuvar sonuçları, klinik semptomlar ve hasta demografik özelliklerinin karşılaştırmalı bir analizini içeren daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır" bitirdiler.

Çalışma dışarıdan herhangi bir fon almadı. Bir yazar Eli Lilly ve Kiniksa Pharmaceuticals'dan hibe ve Genentech-Roche ve Sanofi'den kişisel ücretler aldığını bildirdi. Chévez-Barrios'un ifşa etmesi gereken hiçbir mali anlaşmazlık yoktu.

Bu makale ilk olarak Medscape Professional Network'ün bir parçası olan MDedge.com'da yayınlandı.

Devon A. Cohen, MD,

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top