Sağlık

Telefonla Müdahaleler Kanserli Yetişkinlerde Bazı Semptomları Hafifletebilir Telefon Müdahaleleri Kanserli Yetişkinlerde Bazı Semptomları Hafifletebilir

NEW YORK (Reuters Health) – Telefon müdahaleleri, kanserli yetişkinlerde depresyon ve diğer semptomlardan biraz rahatlama sağlar, ancak yeni bir Cochrane incelemesine göre kanıtların kesinliği genellikle düşüktür.

Surrey Üniversitesi'nden Dr. Emma Ream, "Telefonla verilen müdahaleler – ve tartışmalı bir şekilde (özellikle COVID-19 ışığında) – semptom desteği için yüz yüze kliniklere yüz yüze sunulan seçenekler olabilir," İngiltere Guildford, Reuters Health'e e-posta ile söyledi. "Uzakta yaşayan, bağışıklığı zayıflamış veya çok yorgun / hasta hissetmiş belirli popülasyonlar için bu, erişimi artırabilir."

Telefonla verilen psiko-eğitimsel müdahaleler, bir dizi kanser semptomunun yönetimine destek sağlamak için giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bu müdahalelerin etkili olup olmadığı açık değildir.

Dr. Ream ve arkadaşları, 6.250 katılımcıyı içeren 32 çalışmanın sistematik bir derlemesinde kanserle ilişkili semptomları ve tedavisini azaltmak için telefonla verilen müdahalelerin etkinliğini değerlendirdiler.

Öncelikle hemşireler tarafından yapılan müdahaleler, anksiyete, depresyon, duygusal sıkıntı, belirsizlik, yorgunluk, ağrı, cinsel ilişki ile ilgili semptomlar ve genel semptom yoğunluğu ve / veya sıkıntıya yöneliktir.

Cochrane Sistematik İncelemeler Veritabanında rapor edilen 21 telefonla yapılan müdahalenin çoğunun depresyon belirtilerini önemli ölçüde azalttığı görülüyor.

Birçok telefon müdahalesinin kaygı, yorgunluk ve duygusal sıkıntıyı azaltmada kontrolden daha etkili olduğu görülmüştür.

Aksine, belirsizlik, ağrı, cinsel ilişki ile ilgili semptomlar, nefes darlığı veya genel semptomları azaltmak için telefonla yapılan müdahalelerin etkinliği konusunda bir sonuç çıkarılamamıştır. Ve genel olarak, araştırmacılar kanıtların kesinliğinin tüm sonuçlar için çok düşük olduğunu buldular.

Hangi müdahale biçimlerinin (tek başına telefona karşı, diğer unsurlarla artırılmış) en etkili olduğu konusunda çalışmalar net bir şekilde ortaya çıkmamıştır.

Telefon müdahaleleri paradan tasarruf sağlayabilir, ancak incelenen çalışmaların hiçbirinde herhangi bir sağlık-ekonomik değerlendirme türü yer almamıştır.

Dr. Ream, "Kanıtlar cesaret verici olsa da, tahminlere duyulan güvenin istenenden daha düşük olduğu ve bu nedenle sürekli değerlendirmenin gerekli olduğu kabul edilmelidir." Dedi. Diyerek şöyle devam etti: "Buna ilişkin sağlam bir kanıt temeli oluşturmaya yardımcı olmak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor."

Karadeniz Teknik Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nden Dr. Sevilay Hintistan, Trabzon, Türkiye'de, akciğer kanseri hastaları için hemşire telefon takibinin terapötik etkilerini inceleyen Reuters Health'e e-posta yoluyla, "Çalışmamız hemşire telefon takibinin up, akciğer kanseri hastalarında kemoterapinin yan etkilerini azaltmada ve kontrol grubuna göre yaşam kalitelerinin sosyal işlevlerini artırmada etkili oldu. "

İncelemeye dahil olmayan Dr. Hintistan, "Hemşire telefon takibi, kemoterapi semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir ve hastaların kemoterapi semptomları öz bakım yeteneğini geliştirerek ayarlama seviyesini artırabilir." Dedi. "Hemşire telefon takibi, akciğer kanserli hastaların refahına olumlu katkıda bulunabilir."

Kuzey Carolina, Durham'daki Duke Üniversitesi Tıp Merkezi'nden Dr. Joseph G. Winger, yakın zamanda akciğer kanseri hastaları ve aile bakıcıları için bir telefon semptom yönetimi müdahalesini değerlendirdi. Reuters Health'e e-posta yoluyla, "Öncelikle ileri kanser ve ağır semptom yükü olan hastalarla çalışıyorum. Sık sık bana düzenli olarak şahsen randevulara katılmak için çok hasta olduklarını söylüyorlar. COVID-19 pandemisinden önce bile randevuları uzaktan verdiler , belirti yönetimi için sahip oldukları tek geçerli seçenek. "

"Mevcut COVID-19 pandemisi göz önüne alındığında, kanserli hastalarımızın sıklıkla bağışıklığı zayıflamış ve semptomları konusunda yardıma ihtiyacı olduğu gerçeğiyle karşı karşıyayız" dedi. "Telefonla yapılan müdahaleler kesinlikle tedavi edilmeyen semptomlardan daha iyidir."

İncelemede yer almayan Dr. Winger, "Araştırma laboratuvarımız, Duke Üniversitesi Tıp Merkezi'ndeki Ağrı Önleme ve Tedavi Araştırma Programı, kanser hastaları için video konferansla sağlanan semptom yönetimi müdahalelerinde büyük başarı elde etti. Video konferans, yüz yüze bir randevuyu daha yakından tahmin edebilir. Ayrıca, telefon görüşmeleri sırasında ortaya çıkan ve dikkatlerini çağrıdan uzaklaştıran şeyler yapan hastalar (örneğin, çamaşırhane, yemek pişirme) gibi bazı sorunların azaltılmasına yardımcı olabilir. "

KAYNAK: https://bit.ly/2YxxKdr Cochrane Sistematik İncelemeler Veritabanı, 2 Haziran 2020 çevrimiçi.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top