Sağlık

Yağ hücresi hormonu MSC tedavisinin terapötik potansiyelini arttırır

Mezenkimal kök hücreler (MSC'ler) kemik, yağ ve kas hücreleri dahil olmak üzere bir dizi farklı hücre tipine ayrılma potansiyeline sahiptir. Ancak, dünya çapında araştırmacıların ilgisini çeken hasarlı dokuların onarımını teşvik etme yetenekleri, MSC'ler ile kalp hastalığı, karaciğer sirozu ve diyabet gibi durumların tedavisinde terapötik etkiler göstermektedir.

Bununla birlikte, birkaç klinik çalışmanın başarısına rağmen, araştırmacılar MSC tedavisinin bazen değişken sonuçlarını açıklamakta zorlandılar.

Moleküler Terapi'de yayınlanan yakın tarihli bir çalışmada, Osaka Üniversitesi liderliğindeki bir araştırma ekibi, MSC tedavisinin tutarsız sonuçlarının olası nedenlerini araştırdı ve sadece MSC'lerin değil, konakçı faktörlerin de suçlanabileceğini gösterdi.

Son zamanlarda, kas rejenerasyonunda rol oynayan yağ hücreleri tarafından salgılanan yararlı bir hormon olan adiponektinin, hücre yüzeylerindeki reseptör protein T-cadherin'e bağlandığını bildirdik. T-kaderin'in MSC'lerin yüzeylerinde bol olduğu göz önüne alındığında, adiponektinin bir kalp yetmezliği modelinde MSC'lerin rejeneratif aktivitesine dahil olup olmadığını araştırdık. "

Yuto Nakamura, Baş Yazar

Adiponektinin kanda yüksek konsantrasyonlarda bulunur ve hücreler arasında proteinler, lipitler ve DNA taşıyan ekzomomlar, küçük membrana bağlı veziküller üretimini uyardığı gösterilmiştir. İlginç bir şekilde, kök hücreler tarafından salgılanan eksozomlar, alıcı hücrelerin onarımını uyaran sinyaller taşır.

İlk olarak hücre kültürü tabanlı bir sistemde eksozom üretimini ölçerek, araştırmacılar artan adiponektin miktarlarının, T-kaderin ekspresyonuna bağlı olan MSC'den türetilen ekzomomların bolluğunda karşılık gelen bir artışa yol açtığını doğruladılar.

MSC'lerin kalp yetmezliği olan farelere enjeksiyonu, dolaşımdaki artan ekzomom sayısıyla ilişkili olan sol ventrikül kardiyak fonksiyonunda önemli bir iyileşme ile sonuçlandı. En önemlisi, MSC tedavisini takiben kardiyak fonksiyon kandaki adiponektin seviyesinin artmasıyla daha da güçlendirilebilir.

Shunbun Kita, "Birlikte, testlerimiz MSC'lerin, konakçı plazma adiponektin düzeylerinden etkilenen ve MSC T-kaderin ekspresyonuna bağımlı olan ekzomomların üretimi yoluyla kalp fonksiyonu üzerindeki terapötik etkilerini gösterdiğini göstermiştir."

"Bu sonuçlar göz önüne alındığında, PPARy agonistleri gibi adiponektin üretimini artıran ilaçlar, terapötik potansiyeli önemli ölçüde arttırmak için MSC tedavisi ile kombinasyon halinde uygulanabilir – sadece ciddi kalp yetmezliği için değil, aynı zamanda doku hasarı içeren çeşitli hastalıklar için de COVID-19 ile ilişkili akut solunum sıkıntısı sendromu dahil. "

Ve merak ediyorsanız, çok fazla yağın aslında adiponektin üretimi için zararlı olduğu ortaya çıkıyor, bu yüzden doktorlar yakında yüksek yağlı bir diyet reçete etmeyecek!

Dergi referansı:

Nakamura, Y., vd. (2020) Adiponektin, Farelerde Mezenşimal Kök Hücreye Dayalı Kalp Yetersizliği Tedavisini Geliştirmek için Eksozom Salınımını Uyarır. Moleküler Terapi. doi.org/10.1016/j.ymthe.2020.06.026 .

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top