Sağlık

Pandemi'den Konuşma: Risk İletişimi Sanatı ve Bilimi Pandemi'den Konuşma: Risk İletişimi Sanatı ve Bilimi

Editörün notu: Medscape'teki Coronavirus Kaynak Merkezi'nde en son COVID-19 haberlerini ve rehberliğini bulun .

Bulaşıcı hastalık uzmanı Anthony Fauci. Coronavirus yanıt koordinatörü Deborah Birx. ABD genelinde il sağlık yetkilileri. Covid-19 salgını yeni bir dizi ev isminin ortaya çıkmasına yol açtı: medya spotunda, halkın neler olduğunu, daha sonra ne olması gerektiğini, pandeminin yayılmasını azaltmak için nasıl davranılacağını bilmekten sorumlu olanlar , ve neden.

Bu sağlık görevlileri aracılığıyla milyonlarca kişi sosyal izolasyon, eğriyi düzleştirme, maske takma, aşılar, antiviral ilaçlar ve daha fazlasını duydu.

Temeller aldatıcı: Bir tehdidi önemsiz görüyor ve halk yeterince güçlü tepki vermiyor olabilir; aşırıya kaçmayın ve bir dahaki sefere dinlemeyebilirler. Ve bilim adamları yeni bir virüsü anlamaları haftaya göre değiştiğinde yetkililer nasıl güvenilir kalabilir?

UCLA Fielding Halk Sağlığı Okulu'nda bir sağlık-iletişim araştırmacısı olan Deborah Glik, 2007 yılında Halk Sağlığının Yıllık İncelemesinde yazdığı bir konu olan sağlık acil durumlarında halkı bilgilendirme sanatını ve bilimini incelemek için on yıllarını harcadı.

Yıllar boyunca Glik, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin botulizm ve veba gibi biyoterörizm ajanları da dahil olmak üzere çok çeşitli sağlık tehlikeleri için iletişim planları geliştirmesine yardımcı oldu. Knowable Magazine , Glik ile halk sağlığı görevlilerine mesajlaşmalarında yol gösteren temel ilkeler hakkında, mevcut salgına özel bir dikkat göstererek konuştu.

Bu konuşma uzunluk ve netlik için düzenlenmiştir.

Bir pandemide halk sağlığı iletişiminin amaçları nelerdir?

Amaç, olabildiğince çabuk olabildiğince çok insana olabildiğince fazla bilgi vermektir. Bu, mesajların kendilerinin basit olması gerektiği anlamına gelir. Bununla birlikte, risk iletişiminde mesajların çoğu basit değildir – bazı insanların ilk başta anlayamayabileceği "eğriyi düzleştirme" veya "temas izleme" gibi teknik kavramlara dayanırlar. Bu nedenle, ilk mesajlar genellikle neler olduğuna, ne yapılacağına, nasıl yapılacağına, nerede bilgi bulacağına ve kimin ne yaptığına odaklanır. Bu "ne" dolaşımda olduğunda, o zaman "neden" entegre edilebilir.

Bir tekniğimiz var – aslında, halkla ilişkiler ve siyasetten çıkıyor ama yaklaşık 20 yıl önce kriz ve acil durum risk iletişiminde “konuşma noktaları” na uyarlandı. Resmi açıklamadan önce, bir grup insan nüfusa iletmek istedikleri merkezi fikirlere karar verir. Genel olarak, temel kural, temel hayatta kalma sorunları hakkında konuşuyorsanız, bir seferde en fazla üç veya dört puan istemenizdir.

Bunu kanıtla destekliyorsun. Bir maske takmayı söylüyorsanız, kanıtlarınız, maske takan kişilerin koronavirüsü yayma olasılığının daha düşük olduğunu gösterecektir. Ellerinizi yıkamak istiyorsanız, bu mikropların yayılmasını önler. Fikir şu ki, temel mesajlarınız var, ancak bunu neden yaptığınıza ilişkin açıklamalarda örüyorsunuz.

"Ellerinizi yıkayın" ve "maske takın" basit mesajlardır. Sosyal mesafe biraz daha karmaşıklaşır, ancak yine de oldukça basittir. Ama şimdi "eğriyi düzleştirerek" daha az basit bir konsepte geçelim. Bunu neden yapacağınızı anlamak, her şeyden önce, bir eğrinin ne olduğunu bildiğinizi varsayar, bu yüzden grafikleri kullanmanız ve neyi temsil ettiklerini açıklamanız gerekir. Sonra hastane dalgalanması sorunu var. Bir halk sağlığı veya felaket öğrencisi değilseniz, bunun ne anlama geldiğini anlamazsınız.

Bu yüzden insanlar daha basit olanlara tamamen yatırım yapana kadar daha karmaşık fikirleri bekleriz. İnsanlara şu anda yapılanların çoğunun, halk sağlığı açısından, sadece iletim ve vakaları azaltmakla kalmayıp, aynı zamanda ezici hastane sistemlerini de önlediğini anlamalarına yardımcı olmak için çok fazla enerji ve çaba harcanıyor.

Sağlık sisteminin aşırı yüklenmesinden kaçınmak için "eğriyi düzleştirmek", sağlık görevlilerinin Covid-19 salgını sırasında halkla iletişim kurması gereken daha karmaşık kavramlardan biridir. Birçoğumuzun önemini şimdi anlaması, bugüne kadar koronavirüs iletişiminin büyük bir başarısıdır.

Pandemiler diğer halk sağlığı sorunlarından farklı mıdır?

Düzenli risk iletişimleri genellikle sigara içmek veya cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya tüberküloz gibi kişisel sağlık sorunları ile ilgilidir. Genellikle yüksek riskli insan gruplarına ulaşmaya odaklanırlar. Hedef kitleniz var, pazarlama yapıyorsunuz, sosyal yardım alıyorsunuz. Bunlar günlük risk iletişimleridir.

Fark şu: Acil bir durumda, herkes risk altındadır – ya da en azından belirli bir bölgedeki herkes. Acil durumların çoğu bölgesel veya yereldir, ancak birçok insanın risk altında olması nedeniyle kolektiftirler ve yaptıkları ya da yapmadıkları bir şeyden dolayı olması gerekmez.

Ve acil durumlar haber değeri taşıyor. Bununla birlikte, Covid-19 istisnai bir durumdur, çünkü normalde tüm haber medyasını her zaman seçmiştir. Bu yüzden insanları problemden haberdar etmeye odaklanmak zorunda değildik, ne yapmaları gerektiğine odaklanabiliriz – maske takma ve sosyal uzaklaşma gibi risk azaltma davranışlarını benimsemelerine ve sürdürmelerine yardımcı olmak için.

Bir pandemi iletişim tepkisine ne kadar önceden planlama yapılır?

Bu salgın planların çoğu yıllar önce yürürlükteydi. 2002-03 SARS salgını sonrasında küresel bir salgına hazır olmadığımızdan çok endişeliydik. Özellikle hijyen konusunda birçok mesajlaşma geliştirildi – hastaysanız evde kalın, ellerinizi yıkayın, grip aşısı yapın. Yerinde barınak hayal ettik: Elbette, Mexico City 2009 domuz gribi salgınının ilk haftalarında yerinde barınma emri verdi. Ama iki hafta düşünüyorduk! Bu konuda çok farklı olan şey bu. Çok daha uzun, çok daha yaygın bir tehdit.

İnsanları harekete geçmelerini sağlamak için korkutmak zorunda mısınız?

Sağlık iletişiminde korkunun kullanılıp kullanılmayacağı yıllar boyunca bir tartışma yaşandı. Fikir birliği, tehdide ve ne kadar yakın olduğuna bağlıdır. Sigara içmek veya aşırı yemek gibi şeyler hakkındaki günlük risk iletişiminde korkuyu abartmazsınız – kimsenin sizi dinlemek istemeyeceği kadar korkutucu yapabileceğiniz bir endişe vardır.

Şu anda hayatı tehdit eden acil durumlarda bu konuya sahip değilsiniz. İnsanların büyük çoğunluğu öğrenmeye heveslidir. Onları ezmeyecek bir şekilde parçalandığı sürece bilgiye açıktırlar. Ve işte bu yüzden parsel ediyorsunuz. Herkese her şeyi aynı anda anlatamazsınız. Fakat insanları birlikte yönlendirir ve eğitirseniz, onlara patronluk yapmazsanız, insanların büyük çoğunluğu dinler. Tam olarak bunu gördük.

Kanada'nın British Columbia eyaletinin baş sağlık görevlisi Bonnie Henry, o ilin Covid-19'u kontrol etmek için şimdiye kadarki başarılı çabasında net, dürüst ve şefkatli liderliği için yaygın övgü kazandı.

Mesajları farklı kitleler için ne kadar uyarlamanız gerekir?

Halk sağlığı mesajlarında bulduğumuz şey, bir kişinin özel yaşam durumuna ne kadar çok uyarlarsanız o kadar iyidir. Ancak bir sağlık departmanının mesajları herkes için uyarlaması çok zordur. İdeal olarak, mesajlarımızı alan, nüfuslarını düşünen ve bizim için bu şekilde geçerli, işte böyle yapacağımız iş ortaklarımız – okullar, üniversiteler, toplum temelli organizasyonlar, inanç temelli organizasyonlar -. Üniversitemde, gerek duyduğunuzda ofisinize nasıl geleceğiniz gibi konularda aylardır çok özel mesajlar duyuyoruz: kapı kollarını sildiğinizden emin olun, çok uzun kalmamanız, şaşırtıcı varış saatleri, bu tür bir şeyler.

Bu hedeflenen mesajlar işletmeler açıldıkça önemlidir: İşte çalışanlarımızın yapması gerekenler, müşterilerimizin yapması gerekenler, maskesiz müşterilere izin vermiyoruz, bölümler olmalı. Bunun bir kısmı bir öğrenme eğrisidir. Biz ilerlerken bunu uyduruyoruz. SARS ve H1N1 gribinden sonra yıllarca salgın planlama yaptık, ancak kimse şu anda uğraştığımız pratik sorunların çoğuna inmedi, çünkü bunu çok ileriye götürmedik.

Dezenformasyon ve yanlış bilgilendirme ile nasıl başa çıkıyorsunuz? Daha dikkat çekici hale gelmekten kaçınmak için onu görmezden gelmelisiniz?

Eğer efsaneler ve yanlış bilgiler teşvik ediliyorsa sessiz kalmazsınız. Kesinlikle geri itersiniz. Ve bunu akıllı ve tutarlı bir şekilde yaparsınız. Vaxxer karşıtı hareket 1990'ların sonlarında vokal olduktan sonra, halk sağlığı insanları zamanla daha tutarlı, daha güçlü ve daha kanıta dayalı olmaya başladı. İtmeye devam ettiler ve hala bir anti-vaxxer hareketi olmasına rağmen, tehdit en aza indirildi.

Covid-19'un çok fazla yanlış bilgisi vardı ve Beyaz Saray tarafından desteklendi: bir aldatmaca olduğu, asla Amerika'ya gelmeyeceği, hazırlandığımız, hidroksiklorokinin bir çare olduğu ve elbette çamaşır suyu ve dezenfektan. Ancak büyük bir geri dönüş vardı. California'da, Los Angeles belediye başkanı, vali ve halk sağlığı yetkilileri "Bu gerçek şey, sosyal mesafeye ihtiyacımız var, hastane dalgalanmasından kaçınmalıyız."

Ancak, çelişen mesajlar gelişen bilgimizi yansıtırsa ne olur? Önce yüz maskelerinin etkili olmadığını duyduk, sonra da …

Bir şeyleri geri götürmeli ve "Şubat ayında yüz maskesi etkinliği hakkında ne bilmediğimizi biliyorsunuz, şimdi yapıyoruz" demelisiniz. Şubat ayında söylenecek daha iyi bir şey, "Maskelerin ne kadar etkili olduğunu bilmiyoruz; verilere sahip olduğumuzda bir karar vereceğiz." Büyük acil durum risk iletişimcilerini dinlerseniz, size yalnızca bildiklerini söylerler. Eğer bir şey bilmiyorsan, bir şey uydurmazsın. "Biz bunun üzerinde çalışıyoruz, bilmiyoruz, bu bilgiyi en kısa sürede size ulaşacağız." Diyorsunuz.

Özellikle kötü yapılan Covid-19 iletişim örneklerine işaret edebilir misiniz?

Her türlü tutarsız mesajlaşma kötüdür. Bu tehdidin ciddiyeti konusunda tereddüt ediyorsanız veya bir noktada bir şey ve başka bir noktada başka bir şey söylüyorsanız, bu tutarsız mesajlaşmadır ve güven ve güvenilirliği aşındırır.

Federal hükümet ile çok fazla çatışma, çok fazla tutarsızlık vardı ve bazı yalanlar ve telafi edici şeyler vardı. Sanırım Fauci ve Birx, Beyaz Saray danışmanları olarak, koşullar altında yeterince başarılı oldular. Ancak Başkanımız, fırsattan sonra sorumlu, tutarlı, güvenilir, empatik bir şekilde iletişim kurabildiğini gösterme fırsatı buldu. Bu onun büyük sınavıydı ve kaçtı.

Ve parlak tarafta, kim iyi gitti?

Acil bir durumdan sonra en iyi iletişime bakarsanız, genellikle yerel yetkililerden ve bu konuda uzman kişilerden gelir. Toplumu ve konuyu biliyorlar. Los Angeles'ta, ilçe sağlık müdürümüz Barbara Ferrer, düzenli olarak mükemmel, çok sakin, çok teselli tavsiye ve fikirler ve talimatlar verdi. Valiler, belediye başkanları, halk sağlığı direktörleri, epidemiyologlar ve sağlık personeli hızlandırıldı ve dayanak noktası oldular. Bu, risk iletişimi perspektifinden tam anlam ifade eder.

Bob Holmes Kanada'nın Edmonton kentinde yaşayan bir bilim yazarıdır.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top