Sağlık

Yeni yöntem içme suyunda hormonu bozan kimyasalların sağlık risklerinin değerlendirilmesine yardımcı olur

Karolinska Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, kamu yetkililerinin çevrede hormonu bozan kimyasalların sağlık risklerini değerlendirmelerini kolaylaştıracak yeni bir yöntem geliştirdiler. Yöntem, içme suyunun yangın söndürme köpüğünden PFAS ile kontamine olduğu İsveç'teki Ronneby popülasyonundan maruz kalma verileriyle ilişkili riski değerlendirmek için kullanıldı. Çevre Sağlığı Perspektifleri'nde yayınlanan çalışma, kadınların özellikle PFAS ile kontamine içme suyuna bağlı tiroid hormon düzeylerinde azalma riski olduğunu göstermektedir.

PFAS (per- ve polifloroalkil maddeler) kayak mumundan kızartma tavalarına ve yangın söndürücü köpüğe kadar her şeyde bulunabilir. Hem insan sağlığına hem de çevreye oldukça kalıcı ve zararlıdırlar. Diğer etkilerinin yanı sıra, PFAS zayıflamış bağışıklık sistemlerine, düşük doğum ağırlıklarına ve tiroid seviyelerini değiştirebilir. Ülkenin çeşitli yerlerinde, özellikle yangın tatbikat sahalarının yakınında, içme suyunda yüksek konsantrasyonlarda PFAS bulunmuştur. Bu nedenle, yerel nüfusun maruz kaldığı sağlık risklerini araştırmak için acil bir ihtiyaç vardır.

Seviyelerin bir sınır değeri aştığını bilmek yeterli değildir. Verilerin belirsizliği ile uğraşırken riskin ne kadar büyük olduğunu tanımlayan bir yöntem geliştirmek istedik. "

Antero Silva, baş yazar, İsveç'te Karolinska Institutet'te Çevre Tıp Enstitüsü'nde doktora öğrencisi

PFAS'la ilgili sorunlar, ABD endüstrisinin on yıllardır PFAS risklerini nasıl karşıladığını ortaya koyarken, avukat Robert Bilott'u (Mark Ruffalo tarafından oynanan) takip eden gerçekliğe dayanan Hollywood filmi Dark Waters'da son zamanlarda vurgulandı. İsveç'te, en kötü etkilenen kasabalardan biri olan Ronneby'ın sakinleri tarafından açılan belediye su şirketine karşı açılan dava sonrasında İsveç'te de yasal takibat devam ediyor.

Bu çalışmada, araştırmacılar, PFAS'ın tiroid hormon düzeylerini bireyler arasındaki duyarlılık farklılıkları ile nasıl etkilediğine ilişkin bilgileri ilişkilendirmiştir. Ronneby'den maruz kalma verilerini kullanarak, araştırmacılar kaç kişinin etkilenebileceğini hesapladı ve yerel kadınların yüzde dörtünün hormon seviyelerinde düşüşe neden olacak kadar yüksek kan PFAS düzeylerine sahip olduğunu tahmin etti.

Silva, "Çok sayıda tekrarlanan bilgisayar simülasyonu kullanarak riski olasılık açısından tanımlayabiliriz." "Sonuçlarımız, etkilenme riski taşıyan kadınların ve Ronneby'da uzun süre yaşamış olanların tiroid hormon düzeylerinin düşme olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor."

Tiroid hormonu vücut metabolizmasını kontrol eder ve az aktif tiroid (hipotiroidizm) yorgunluğa, konsantrasyon sorunlarına ve depresyona neden olabilir. Hormon ayrıca fetal gelişim için çok önemlidir. 2019'da İsveç'te 472.000 kişiye, yüzde 82'si kadın olan düşük tiroid hormon seviyeleri için ilaç verildi. Bununla birlikte, yeni çalışma hastalık riskine değil, belirli bir popülasyon grubunda hormon seviyelerinin etkilenme olasılığına odaklanmaktadır. Bu nedenle, hangi bireylerin etkilendiğini belirlemek yerine riski sadece nüfus düzeyinde vermek mümkündür.

Silva, “Hasta olup olmadığınızı belirleyen birçok faktör var” diyor Silva. "Vücudun çevresel etkiyi telafi etme yeteneği vardır, ancak PFAS riskleri artırabilecek bir faktördür. Bu nedenle PFAS'a maruz kalanların sağlığının kontrol edilmesi önemlidir."

Çevrede bulunan kimyasalların riskleri temel olarak maruziyetin farklı sınır değerlerle karşılaştırılmasıyla değerlendirilir, bu da güvenli ve tehlikeli arasında net bir çizgi olduğu yönünde yanlış bir izlenim bırakabilir. Araştırmacılar, yeni yöntemin belirsizlik ve çeşitliliğe daha yakından bakarken kamu otoritelerinin riskleri daha dikkatli analiz etmelerine yardımcı olacağını umuyor.

Dergi referansı:

Silva, AV ve diğ. (2020) Kirlenmiş İçme Suyu ile PFOS ve PFHxS'ye Kronik Maruz Kalma Sonrasında Azalmış Toplam Triiyodotironin Hormon Seviyesi Riskini Değerlendirmek için Olasılıksal Bir Yaklaşım. Çevre Sağlığı Perspektifleri . doi.org/10.1289/EHP6654 .

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top