Sağlık

COVID-19 Güncellemesi: Havadaki Virüs Tartışması, Kök Hücreler COVID-19 Güncellemesi: Havadaki Virüs Tartışması, Kök Hücreler

Editörün notu: Medscape'teki Coronavirus Kaynak Merkezi'nde en son COVID-19 haberlerini ve rehberliğini bulun .

İşte Medscape'ın dünyanın dört bir yanındaki editörlerinin bugün bilmeniz gerektiğini düşündüğü coronavirus hikayeleri:

Havadaki Virüs Tartışması

New York Times'ın bildirdiğine göre, yüzlerce bilim insanı Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) SARS-CoV-2'nin daha küçük, havadaki damlacıklar yoluyla yayılabileceğine dair kanıtları belirten bir mektup yazdı ve ajanstan önerilerini gözden geçirmesini istiyor. Rapora göre, bilim adamları mektubu bu hafta bilimsel bir dergide yayınlamayı planlıyorlar.

DSÖ'nün enfeksiyon önleme ve kontrolünün teknik lideri olan Benedetta Allegranzi, "Özellikle son birkaç aydır, hava yoluyla bulaşmayı olabildiğince düşündüğümüzü ancak kesinlikle sağlam veya net kanıtlarla desteklenmediğimizi birkaç kez dile getirdik." Dedi. Times .

Kök hücreler

Araştırmacılar COVID-19 ile ilişkili akut solunum sıkıntısı sendromu ile başa çıkmak için mezenkimal kök hücreleri test ediyorlar. ClinicalTrials.gov şu anda kök hücrelerin bu tür 53 araştırmasını listelemektedir. Kök hücre müdahaleleri risksiz değildir ve deneme sonuçlarının ilk hakemli raporları birkaç hafta daha görünmez.

UC Davis Sağlık / Tıp Fakültesi hücre biyolojisi bölümünde profesör olan Paul Knoepfler, "Hücresel terapiler, bir zamanlar infüzyonu kontrol edilemeyen yüz milyonlarca veya milyarlarca hücre ile potansiyel olarak canlı bir ürün olma riskine sahiptir," dedi. ve insan anatomisi. "En büyük risk muhtemelen sitokin fırtınasını daha da kötüleştirmek ya da bir şekilde bağışıklığı baskılamak ve hastayı enfeksiyonla daha az mücadele edebilmek.

Uygun KKD ile COVID-19 yok

Çin'den yapılan bir araştırma, COVID-19 hastalarına uygun kişisel koruyucu ekipman (KKD) tedavisi gören sağlık çalışanlarına bunların enfeksiyondan korunduğunu ileri sürüyor.

Araştırmacılar, Wuhan'da COVID-19 hastalarının bakımına yardım eden 6 ila 8 hafta geçiren yüzlerce doktor ve hemşirenin teşhis ve antikor test verilerini inceledi. Sağlık çalışanlarının tümü aerosol üreten prosedürlerle ilgiliydi, ancak koruyucu giysiler, maskeler, eldivenler, gözlükler, yüz kalkanları ve önlükleri de dahil olmak üzere KKD'lere sahipti ve enfeksiyon kontrol protokollerini izledi. Hiçbiri COVID-19 semptomu göstermedi ve hiçbiri SARS-CoV-2 enfeksiyonu veya antikorları için pozitif test edilmedi.

Koku ve Tat Kaybı

Yeni bir çalışma, hafif bir COVID-19 formu bilen ve koku alma veya tat alma yeteneklerini kaybeden bireylerin bu duyuları yavaş yavaş geri kazanacağını göstermektedir. 100'den fazla yetişkinin yaptığı bir ankette, JAMA Otolarengoloji-Baş ve Boyun Cerrahisi'nde yayınlanan çalışma sonuçlarına göre, yaklaşık% 90'ı ya başlangıçtan sonraki 1 ay içinde tam bir çözüm ya da bazı iyileşmeler yaşadı.

"Hastaların yaklaşık% 50'sinin tamamen iyileşmesi, birçok hastanın tam iyileşme yaşayacağına dair güven verici olmakla birlikte, en azından bir iyileşme yaşamamış olan% 10, bu önemli semptom hakkında bir tıbbi topluluk olarak uyanık kalmamız gerektiğini göstermektedir." Johns Hopkins Tıp Fakültesi'nde kulak burun boğaz ve boyun cerrahisi bölümünde yardımcı doçent olan Nicholas Rowan, Reuters'e verdiği demeçte.

Sağlık Çalışanları 10 Vakadan 1'ini oluşturmaktadır

Viral için Veri Değerlendirme ve Öğrenme raporuna göre, Nisan ayının sonundan Haziran ayının ilk haftasına kadar 6 haftalık bir süre zarfında İngiltere'de bulunan tüm COVID-19 enfeksiyonlarının en az % 10'u birinci basamak sağlık ve sosyal bakım çalışanları arasındaydı. Salgın hastalıklar.

Uzmanlar, yetersiz KKD, test kapasitesinin eksikliği, hastalığı olan hastaları onsuz hastalardan ayırmamak ve her zaman sosyal mesafeyi gözlemlemeyen personelin kısmen hastalığın yayılmasından sorumlu olabileceğini belirtti.

Pandemi Sırasında Cinsel Sağlık

COVID-19 pandemisinin stresleri, cinsel şiddetin artması ve "olumsuz ruh hallerinin bir sonucu olarak kontrolsüz pornografi tüketimi" de dahil olmak üzere cinsel sağlık ve davranışta zorluklar ve değişiklikler getirebilir , uzmanlar Uluslararası Cinsel Toplum Derneği tarafından düzenlenen bir web semineri sırasında Tıp (ISSM). ISSM ve Uluslararası Kadın Cinsel Sağlık Araştırmaları Derneği (ISSWSH), cinsel aktivite ve COVID-19 hakkında rehberliği özetleyen ve öpüşme de dahil olmak üzere cinsel davranışlardan kaçınmayı öneren açıklamalar yayınladı.

Web seminerinde bir İtalyan ürolog, "Seminal veya vajinal sıvıda SARS-CoV-2 varlığına ilişkin çelişkili kanıtlar var." Dedi. “Virüsün spermde ne kadar süre kaldığı veya semenin bulaşma riski taşıyıp taşımadığı bilinmemektedir. Veriler hala eksik ve yapılan çalışmalar küçük örneklem büyüklükleri üzerinde. ”

Memoriam bölgesinde

Frontline sağlık çalışanları COVID-19 hastalarına bakarken, kendilerini zor, drenaj çalışmalarına adamışlar ve kendilerini enfeksiyon riski altına sokmuşlardır. Dünyada 1500'den fazla kişi öldü.

Medscape onları anmak için bir anıt listesi yayınladı. Ne yazık ki bu listeyi güncellemeye devam edeceğiz. Lütfen bu form aracılığıyla bir yaş, meslek veya uzmanlık alanı ve yeri olan adları göndererek bu listenin eksiksiz olmasını sağlamamıza yardımcı olun.

Pandemi ile ilgili başka deneyimleri, hikayeleri veya endişeleri paylaşmak isterseniz, lütfen buradaki sohbete katılın .

Victoria Giardina, Medscape'nin yazı stajyeri. Daha önce Dr. Oz Show için yazmıştır ve şu anda Kampüsü için ulusal bir yaşam tarzı yazarıdır . Ona [email protected] adresinden veya Twitter @VickyRGiardina adresinden ulaşılabilir .

Daha fazla haber için Facebook , Twitter , Instagram ve YouTube'da Medscape'i takip edin .

İşte nasıl Medscape bir hikaye ucu göndermek için.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top