Sağlık

İrlandalı Gezginlerin ilk mikrobiyom çalışması önemli yeni sağlık bilgileri sağlar

APC Microbiome Ireland'daki araştırmacılar ( http://apc.ucc.ie ) Cork'taki SFI Araştırma Merkezi, İrlandalı Gezginlerin 'normal' veya 'sağlıklı' bir mikrobiyom kavramına meydan okuyan ilk mikrobiyoma çalışmasının bulguları karşısında şaşkına döndü ve : "Etnik olarak farklı bir toplumda normal veya istenen mikrobiyom nedir?" Bulguların küresel sonuçları var ve prestijli Nature Medicine dergisinde yayınlanacak .

Mikrobiyom, insan vücudunda ve üzerinde yaşayan mikroorganizmaların (bakteri, maya ve virüsler) kolektif genetik materyalidir ve çeşitli kronik inflamatuar hastalıkların gelişmesinden kaynaklanan risk veya koruma ile bağlantılı olduğu bilinmektedir. Modern bir yaşam tarzı, kısmen mikrobiyomu etkileyerek kronik hastalık riskini artırır. Şimdiye kadar, modernleşmenin mikrobiyom üzerindeki etkisi üzerine yapılan çalışmalar, farklı toplumların kıtalararası karşılaştırmalarına dayanıyordu, ancak İrlandalı Gezginlerin hikayesi ve yaşamlarına getirilen değişiklikler önemli yeni görüşler sağlıyor. Ayrıca, çalışma, beklenmedik sağlık sonuçları doğurabilecek kültürlerini ve yaşam biçimlerini değiştirme baskısı altında olan göçmenler de dahil olmak üzere etnik azınlıklar için daha geniş halk sağlığı endişelerini gündeme getirmektedir.

Gezginler, Gezgin olmayan yerleşik toplumdan çarpıcı bir şekilde farklı olan bir bağırsak mikrobiyomuna sahiptir. Yerleşik veya gezgin olmayan İrlandalılar, nispeten yüksek kronik hastalık riski olan endüstriyelleştirilmiş bir tip mikrobiyoma sahipken, Gezginlerin çoğu, birçok kronik inflamatuar rahatsızlıktan koruyabilen eski veya sanayileşmemiş bir tür mikrobiyomu elinde bulundurur. Bu mikrobiyom, sanayileşmemiş ülkelerde yaşayan insanlara yerleşmiş İrlandalılardan çok daha benzerdi. Dahası, Traveler yaşam tarzının yerleşik topluluğa uyarlanma derecesi ne kadar büyük olursa, mikrobiyomları sanayileşmemiş tipten hastalık ile ilişkili sanayileşmiş tipe o kadar değişti. Etnik azınlıkların farklı mikrobiyomları olduğu bilinmektedir, ancak İrlandalı Gezgin çalışması özellikle bilgilendiricidir çünkü genetik ve coğrafi faktörler tarafından karıştırılmamıştır.

UCC'deki araştırma müfettişleri Dr. David Keohane, Tarini Ghosh ve Ian Jeffery, Profs. Michael G. Molloy, Paul O'Toole ve Fergus Shanahan.

Çalışma neden yapıldı? Fergus Shanahan, "Gezginler tarafından her zaman ilgimi çekti ve Crohn hastalığı ve ülseratif kolitin Gezginler arasında neden bu kadar nadir olduğunu merak ettim ve Gezginlerin koruyucu bir mikrobiyom olup olmadığını merak ettim." Ve öyle.

Gezginlere teşekkür eden Prof. Shanahan, çalışmanın sadece çalışmaya katılmayan, aynı zamanda tasarımını ve planlamasını da etkileyen Cork Gezginlerinin içgörü, bilgelik ve girdisi ile ortaklaşa çalışan klinisyenlerin ve bilim adamlarının ortak çabalarını temsil ettiğini söyledi. ayrıca çalışma için hayırseverlik desteğine şükranlarını dile getirdi.

Dergi referansı:

Keohane, DM, vd. (2020) Zorunlu yaşam tarzı değişikliklerinden sonra etnik azınlıklar için mikrobiyom ve sağlık etkileri. Doğa Tıbbı . doi.org/10.1038/s41591-020-0963-8 .

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top