Sağlık

DSÖ Havadan COVID-19 Şanzımanına Yönelmeyi Planlıyor DSÖ Havadan COVID-19 Şanzımanına Yönelmeyi Planlıyor

Editörün notu: Medscape'teki Coronavirus Kaynak Merkezi'nde en son COVID-19 haberlerini ve rehberliğini bulun .

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), COVID-19'un iletimiyle ilgili sürekli ortaya çıkan kanıtları ele almak için bilimsel bir özet hazırlıyor ve “önümüzdeki günlerde” rehberliğini yayınlamayı planlıyor.

WHO, neredeyse 240 multidisipliner bilim adamının yaptığı bir yorumdan sonra virüsün hava yoluyla bulaşmasını ele alacaktır, özellikle de zayıf havalandırmalı iç mekanlarda, virüs parçacıklarının daha önce takdir edilenden daha uzun süre havada kalabileceği alarmını vermiştir.

Başlıca yorum yazarı Lidia Morawska, Medscape Medical News'e yaptığı açıklamada, "Hava yoluyla bulaşan bulaşma yolu önemlidir, ancak şimdiye kadar tamamen zarar görmüştür ve enfeksiyon kontrolünden sorumlu karar vericiler ve organlar tarafından tanınmamaktadır."

Avustralya, Brisbane'deki Queensland Teknoloji Üniversitesi Uluslararası Hava Kalitesi ve Sağlık Laboratuvarı direktörü Morawska, "Bu, hava yoluyla bulaşmayı hafifletmek için hiçbir kontrol önleminin alınmadığı ve bunun sonucunda insanların enfekte olduğu ve ölebileceği anlamına gelir." Dedi. "Bunun olmasını önlemek için bunu dünyanın dikkatine sunmak istedik."

Yorum 6 Temmuz'da Klinik Bulaşıcı Hastalıklar'da yayınlandı.

DSÖ liderleri, COVID-19'un bugünkü bir sanal basın brifingi sırasında nasıl iletilebileceğine ilişkin değişiklikleri duyurma konusundaki ilerlemelerini savundular. Örneğin, COVID-19'un DSÖ teknik sorumlusu PhD'den Maria Van Kerkhove, örneğin Nisan ayından beri yorumu yapan bazı bilim insanlarıyla işbirliği yaptılar.

"İletim konusundaki bilgileri pekiştirmek için bilimsel bir özet üzerinde çalışıyoruz."

Bir odak noktası, maskelerin sağlık çalışanlarını nasıl koruduğudur. Diyerek şöyle devam etti: "Ayrıca diğer ortamlarda havadan bulaşmanın olası rolüne de bakıyoruz." Dedi Van Kerkhove. "Önümüzdeki günlerde brifingimizi yayınlayacağız."

Dünya Sağlık Örgütü COVID-19 teknik sorumlusu Benedetta Allegranzi, Cenevre'den yapılan brifing sırasında yaptığı açıklamada, "Bu alanda ortaya çıkan kanıtların olduğunu kabul ediyoruz." Dedi. “Bu nedenle, bu kanıtlara ve bunun sonuçlarına açık olmamız gerektiğine inanıyoruz.”

Allegranzi, DSÖ'nün geçtiğimiz hafta COVID-19 iletim modlarını kontrol etme yöntemlerini ele alan uluslararası bir araştırma toplantısına katıldığını söyledi. "Grubumuz ve diğerleri, farklı boyutlardaki damlacıklar ve bunların göreceli önemleri de dahil olmak üzere, farklı bulaşma biçimleri üzerindeki araştırmanın önemini gerçekten vurguladılar." Dedi. Diğer bir amaç, hava yoluyla bulaşmak için gereken virüs dozunun belirlenmesidir.

"Bu araştırma alanları gerçekten büyüyor ama kesin değil. Daha fazla kanıtın toplanması ve değerlendirilmesi gerekiyor."

Bu arada Allegranzi, "kamu ortamlarında – özellikle kapalı, kötü havalandırılan ortamlarda – hava yoluyla bulaşma olasılığı göz ardı edilemez." Dedi.

Morawska, kanıtların zaten var olduğunu söyledi. "Sürekli bir sürpriz, bunu kabul etmek için dünyayı bu kadar uzun süre alırken, bunun gibi sağlam bir bilimsel temeli var." Örnek olarak, Çevre Uluslararası dergisinde ortak yazdığı bir Nisan raporuna değindi . O ve meslektaşları "ulusal yetkililer, virüsün hava yoluyla yayıldığı gerçeğini kabul etmek ve SARS-CoV-2 virüsünün daha fazla yayılmasını önlemek için, özellikle de virüs yüklü damlacıkların iç mekandan uzaklaştırılmasını önlemek için yeterli kontrol önlemlerinin uygulanmasını tavsiye ediyorlar. havalandırma ile hava. "

Morawska, yorumdan alınan eve götürülen mesajın harekete geçme çağrısı olduğunu söyledi. Yazarlar, özellikle kamu binalarında, işyeri ortamlarında, okullarda, hastanelerde ve yaşlı bakım evlerinde yeterli ve etkili havalandırma sağlamaya (temiz dış ortam havası sağlayın, sirkülasyon havasını en aza indirin) ihtiyaç olduğunu belirtiyorlar. ”

DSÖ Baş Bilim İnsanı Soumya Swaminathan, örgütün neden hava yoluyla bulaşma konusunda erken duyurular yapma konusunda temkinli olduğunu açıkladı. Basın brifingi sırasında "Ortaya koyduğumuz herhangi bir rehberliğin dünya çapında milyarlarca insan için sonuçları var, bu yüzden olabildiğince dikkatli olmak istiyoruz." Dedi. "Kanıtların ağırlığını dikkate almalıyız."

Swaminathan, "Sürekli olarak daha iyisini nasıl yapabileceğimiz hakkında bilgi arıyoruz." DSÖ yetkilileri her gün yüzlerce bilimsel raporu gözden geçirdiğini ve hepsinin iyi kalitede olmadığını söyledi. Bu nedenle, WHO'daki diğer bilim adamları ve "yaşayan sistematik bir inceleme" yapıyorlar – kanıtların fikir birliğini haftalık olarak güncelliyorlar.

"COVID-19'daki bu süreç, eminim ki önümüzdeki haftalar ve aylar boyunca devam edecek."

Clin Infect Dis . Çevrimiçi 6 Temmuz 2020'de yayınlandı. Tam metin

Damian McNamara'ı Twitter'da takip edin: @MedReporter . Diğer Medscape haberleri için Facebook ve Twitter'da bize katılın .

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top