Sağlık

Take-home Test Şeritleri Uyuşturucu Kullanıcılarının Fentanil Tespit Etmesine İzin Verir Take-home Test Şeritleri Uyuşturucu Kullanıcılarının Fentanil Tespit Etmesine İzin verir

Yasadışı uyuşturucu kullanıcıları, opioidlerde ve diğer ilaçlarda tehlikeli fentanilin son derece yaygın varlığını tespit etmek için eve götürme test şeritlerini kullanmanın çok takdir ettiğini düşünüyor. % 95'inden fazlası tekrar ucuz şeritleri kullanacaklarını söyledi.

Vancouver'daki Britanya Kolumbiyası Madde Kullanım Merkezi'nden MD başyazı bağımlılığı tıp uzmanı Sukhpreet Klaire, "Bu testler ilaç tedarikindeki fentanili doğru bir şekilde tespit ediyor ve diğer ilaç önleme stratejilerine değerli bir katkı olabilir." röportaj.

Klaire, çalışma bulgularını, Uyuşturucu Bağımlılığı Sorunları Koleji'nin sanal yıllık toplantısında sundu .

Vancouver'daki araştırmacılar, kullanıcıların yasadışı uyuşturucularını test etmelerine izin veren 10 tesiste eve götürülen fentanil test bandı kitleri dağıttılar. 218 katılımcı 2019'da 3 aydan uzun süredir opioidler için (% 73) 1.680 test gerçekleştirdi. Katılımcıların% 61'i erkek ve ortalama yaş 36 (çeyrekler arası aralık, 29-47) idi. Yaklaşık% 30'u kendilerini yerli Kanadalılar (İlk Milletler) olarak tanımladı.

Evde test edilen opioid örneklerinin yaklaşık% 90'ı fentanil için pozitifti, yaklaşık olarak kliniklerde test edilen örneklerle aynı seviyedeydi. Fentanil çok güçlüdür ve ABD'deki aşırı doz ölümlerindeki büyük artışla bağlantılıdır .

Fentanil test şeritleri yeni değil. Zarar Azaltma Koalisyonuna göre, başlangıçta idrar örneklerinde fentanili tespit etmek için geliştirildiler, ancak Vancouver'da yasadışı uyuşturucu örnekleri üzerinde çalışmak için jüriye uydular . "Kelimenin tam anlamıyla onu yeniden tasarladık," dedi Dr. Klaire. "Aynı şerit."

Kullanıcılar ilaçlarını suda küçük bir numuneyi çözerek test ederler. Daha sonra hamilelik testindekilere benzer okumalar sağlayan test şeridini daldırırlar. Bir örnek fentanil için pozitif çıkarsa, Dr. Klaire, kullanıcıların ilacı atabileceğini veya "daha dikkatli olabileceğini" söyledi.

Bir örnek pozitif çıktıysa ne yapacaklarını sorduğunda,% 27 daha az kullanmak veya daha yavaş kullanmak (n = 45) gibi bir "pozitif değişiklik" yapacaklarını veya aşırı dozda (n = 26). Ancak,% 71'in çoğu davranışta değişiklik olmadığını bildirdi.

Daha önce, Rhode Island ve Kuzey Carolina'daki araştırmacılar, bazı kullanıcıların, ilaçlarını şeritler ile test ettikten sonra, ilaçlarını atmak veya daha az sıklıkta kullanmak gibi daha güvenli davranışlar benimsediklerini keşfettiler.

Şeritlerin maliyeti yaklaşık 75 sent, Dr. Klaire.

Zarar azaltma stratejileri tartışmalıdır ve fentanil test şeritleri herhangi bir muafiyet değildir. "Tüm yaklaşım, bir ilacı kullanmaya hazır bir uyuşturucu kullanıcısının rasyonel seçimler yaptığı, artılarını ve eksilerini tarttığı ve uyuşturucu kullanımı hakkında tamamen mantıklı bir şekilde düşündüğü fikrine dayanmaktadır. Klinik deneyimime dayanarak bunu biliyorum gerçeğin ötesine geçemedi , "diye yazdı Elinore F. McCance-Katz, Ruh Sağlığı ve Madde Kullanımından sorumlu sekreter yardımcısı, Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı'ndan sekreter, 2018 blog yazısında .

Ancak Dr. Klaire, yeni çalışmadaki hastaların yüksek oranda opioidlere bağımlı olduğunu söyledi. "İlaç temini [fentanil ile] yoğun bir şekilde kontamine olmuş," dedi, "ama insanlar kontamine olduğunu bilse bile, hala devam etmeleri ve kullanmaları gerekiyor."

Bir röportajda, fentanil test şeridi araştırması yapan Brown Üniversitesi Providence, RI'dan doktora epidemiyoloğu Brandon Marshall, çalışma sonuçlarını "zorlayıcı" olarak nitelendirdi.

"Araştırmacılar, fentanil test şeritlerinin çok yüksek bir kabul edilebilirliğe sahip olduğunu keşfettiler -% 95'in üzerinde şeritler tekrar kullanacaklarını söyledi – bu da Rhode Island'daki çalışmalarımızda bulduğumuzla oldukça benzer." Dedi. "Birlikte ele alındığında, bu çalışmalar eve götüren test şeritlerinin fentanil doz aşımı riskini azaltmak için uyuşturucu kullanan insanlar için uygulanabilir, kabul edilebilir ve etkili bir strateji olduğunu gösteriyor."

"Fentanil test şeritlerinin, insanların uyuşturucu kullanımları ve aşırı doz riskini azaltma konusunda daha bilinçli kararlar almalarına yardımcı olduğunu ekledi."

Ancak, "striplerin önemli sınırlamalarından biri, insanları aşırı doz riski altına sokan tüm kontaminantları tespit etmemesidir. Bir test sonucu negatif olduğu için ilacın% 100 güvenli olduğu anlamına gelmez."

Ulusal Zarar Azaltma Koalisyonu tıbbi direktörü doktora olan Kimberly Sue, bir röportajda araştırmanın "önemli" olduğunu söyledi, ancak birçok uyuşturucu kullanıcısının zaten fentanil test şeritlerini kendi başlarına kullandığını belirtti. "Güvenli destek, barınma ve uygun destekli topluluklar, opioid kullanım bozukluğu için ilaçlara düşük bariyer erişimi gibi yapısal müdahaleler de dahil olmak üzere daha fazla insanın ölümcül olmayan ve ölümcül opioid aşırı dozlarına karşı güvende tutabilecek çeşitli diğer müdahalelere yatırım yapmaya odaklanmalıyız, ve güvenli tüketim alanları "dedi.

Hiçbir çalışma finansmanı rapor edilmemiştir. Dr.Klaire, her ikisi de Ulusal Uyuşturucu Suistimal Enstitüsü tarafından finanse edilen bir araştırma bursuna ve bağımlılık tıp araştırmacıları programına katıldığını açıkladı. Sue ilgili açıklama yapmadı. Marshall, Vancouver çalışmasının yazarlarından biriyle sık sık işbirliği yaptığını bildirdi.

Bu hikaye aslen MDedge.com'da yer aldı .

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top