Sağlık

Yeni yaklaşım P. vivax sıtma parazitinin yaşam döngüsünde kritik bir aşamayı aydınlatabilir

Yeni bir yaklaşım, en yaygın sıtma parazitlerinden birinin yaşam döngüsünde kritik bir aşamayı aydınlatabilir. Yaklaşım Japonya'daki Kyoto Üniversitesi Entegre Hücre Bilimi Bilimleri Enstitüsü'nde (iCeMS) bilim adamları tarafından geliştirildi ve Sıtma Dergisi'nde yayınlandı .

Çalışmanın ilgili yazarlarından biri olan Kouichi Hasegawa, "Plasmodium vivax sıtma paraziti, enfeksiyondan sonraki yıllara kadar bir kişinin karaciğer hücrelerinde uykuda kalabilir ve parazit tekrar aktif hale geldikten sonra klinik nükslere yol açabilir" diyor.

P. vivax, yarısı Hindistan'da olmak üzere dünya çapında yaklaşık 7.5 milyon sıtma vakasından sorumludur. Şu anda, parazitin yaşam döngüsünün karaciğer aşamasını tedavi etmek için sadece bir lisanslı ilaç vardır, ancak birçok yan etkisi vardır ve hamile kadınlarda ve bebeklerde kullanılamaz.

Karaciğer aşaması da laboratuarda çalışmak zordur. Örneğin, bilim adamları kültürlenmiş karaciğer hücrelerinde yüksek enfeksiyon oranlarını yeniden yaratmak için mücadele ettiler.

Hasegawa ve Japonya, Hindistan ve İsviçre'deki meslektaşları, olgun sıtma parazitlerini yetiştirmek, insan karaciğer hücrelerini kültürlemek ve hücreleri P. vivax ile enfekte etmek için başarılı bir sistem geliştirdiler. Yüksek enfeksiyon oranı problemini çözmese de, sistem parazitin karaciğer aşamasına yeni, yerelleştirilmiş bir bakış sağlıyor.

Çalışmamız, karaciğer hücrelerinde P. vivax enfeksiyonunu tespit etmek için bir kavram kanıtı sağlar ve dünyadaki en yüksek vivax sıtma yüküne ev sahipliği yapan Hindistan'da endemik bir bölgede bildiğimiz bu bulaşıcı aşamanın ilk karakterizasyonunu sağlıyor. "

Kouichi Hasegawa, Çalışma Sorumlusu Yazar, iCeMS Kök Hücre Biyoloğu, Kyoto Üniversitesi

Araştırmacılar, Anopheles stephensi sivrisineklerini Hindistan'daki bir insectariumda yetiştirdi. Dişi sivrisinekler özellikle P. vivax enfeksiyonu olan Hintli hastalardan kanla beslendi.

İki hafta sonra, sıtma parazitinin enfektif aşaması olan olgun sporozoitler, sivrisineklerin tükürük bezlerinden ekstrakte edildi ve bir petri kabında kültürlenen karaciğer hücrelerine eklendi.

Bilim adamları, insan vücudunda olduğu gibi birçok parazit tarafından enfekte edilecek hücreleri bulmaya çalışmak için farklı türde kültürlenmiş karaciğer hücrelerini test ettiler. Araştırmacılar zaten karaciğer biyopsileri ve çeşitli karaciğer kanseri hücre hatlarından alınan hücreleri kullanmayı denediler. Şimdiye kadar hiçbiri büyük enfeksiyonlara yol açmadı.

Hasegawa ve meslektaşları, laboratuvarda karaciğer hücrelerine dönüşen üç tip kök hücre kullanmayı denediler. Özellikle sıtma enfekte hastalardan kan hücreleri aldılar, onları pluripotent kök hücrelere koaksettiler ve daha sonra bunları karaciğer hücresi haline getirdiler.

Araştırmacılar, bu hücrelerin sıtma enfeksiyonuna genetik olarak daha duyarlı olup olmadığını merak ettiler. Bununla birlikte, hücreler parazit sporozoitlerine maruz kaldıklarında sadece hafifçe enfekte olmuştur.

Düşük bir enfeksiyon oranı, karaciğer hücrelerinin aynı anda birçok farklı sıtma bileşiğini test etmek için kullanılamayacağı anlamına gelir. Ancak araştırmacılar, hücrelerin belirli bir sıtma bileşiğinin belirli bir hastanın enfeksiyonu için işe yarayıp yaramayacağını test edebileceğini buldular. Bu hastalar için bireysel tedaviyi geliştirebilir.

Bilim adamları ayrıca parazit karaciğer enfeksiyonunun birçok yönünden birini de çalışabildiler. Paraziti yıkımdan koruyan insan proteini LC3 ile etkileşen sıtma proteini UIS4'ü gözlemlediler.

Bu, yaklaşımlarının P. vivax yaşam döngüsünde bu önemli aşamayı daha da araştırmak için kullanılabileceğini göstermektedir.

Dergi referansı:

Subramani, PA, vd . (2020) Hint klinik izolatlarını kullanan plazmodyum vivax karaciğer aşaması deney platformları. Sıtma Dergisi . doi.org/10.1186/s12936-020-03284-8.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top