Sağlık

Araştırma, malaria'nın kanda hayatta kalma sırrını ortaya çıkarıyor

Francis Crick Enstitüsü'nden yeni bir araştırma, sıtma parazitinin kendini kırmızı kan hücrelerindeki toksik bileşiklerden nasıl koruduğunu buldu.

Sıtma, her yıl küresel olarak yaklaşık 400.000 ölüme neden olmaktadır. Bu, sivrisinekler tarafından bulaşan ve bir kişinin kan dolaşımında büyüyen Plasmodium parazitlerinden kaynaklanır.

ABD Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı'nda yayınlanan çalışmalarında, Crick araştırmacıları Almanya ve İsviçre'den meslektaşları ile birlikte kırmızı sıtma hücrelerinde toksik bir bileşikten kendini korumak için sıtma parazitinin kullandığı bir protein belirlediler. Bunun, bu süreci engelleyen ilaçların geliştirilmesine yol açabileceğini umuyorlar.

Sıtma paraziti bir kırmızı kan hücresine girdiğinde, hemoglobini sindirir ve haem adı verilen bir bileşiğin salınmasına yol açar, bu da hücrenin içinde gevşek bırakılırsa parazit için toksiktir.

Araştırmacılar, bunun üstesinden gelmek için, parazitin, serbest hemol moleküllerinin zararlı olmayan çözünmez kristallere birleştirildiği bir işlemi kontrol etmek için PV5 adı verilen bir protein kullandığını buldular. Bu, sıtma parazitinin hayatta kalması için hayati önem taşımaktadır.

Araştırmacılar bu proteini laboratuvarda bloke ettiklerinde, insan enfekte sıtma parazitinin daha az ve oldukça şekilsiz kristaller yaptığını buldular. Kemirgen sıtma suşu ile enfekte olmuş farelerde protein bloke edildiğinde, parazit birkaç antimalaryal ilaca karşı daha duyarlı hale geldi.

Crick'teki Sıtma Biyokimya Laboratuarında baş yazar ve doktora sonrası araştırma görevlisi Joachim Matz şöyle diyor: "Sıtmaya hem kristalizasyonun önemi bir süredir anlaşıldı, ancak eksik olan bu sürecin parazit tarafından nasıl kontrol edildiği hakkında bilgi Bu sürecin anahtarı olan bir proteini belirleyerek sıtmayı yollarında durdurabilecek potansiyel yeni tedavilere kapı açtık "dedi.

Sıtma, antimalaryal ilaçlara direnç geliştiren konu büyük bir endişe kaynağıdır. Parazit zaten birçok ilaca karşı dirençlidir ve bu yeni tedaviler bulma ihtiyacını desteklemektedir.

Bu hem kristalizasyon işlemi sırasında mevcut mekanizmaların daha iyi anlaşılmasını, gelecekteki ilaçların gelişimi için değerli bilgiler sağlayacağını umuyoruz. "

Mike Blackman, Sıtma Biyokimya Laboratuarının Yazar ve Grup Lideri

Araştırmacılar, bu sürecin arkasındaki kesin mekanizmayı tanımlamak için hem kristalizasyon sırasında PV5'in rolünü incelemeye devam edecekler.

Dergi referansı:

Matz, JM, vd. (2020) Bir lipokalin, sıtma parazitlerinde tek yönlü hem biyomeralizasyonuna aracılık eder. PNAS. doi.org/10.1073/pnas.2001153117 .

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top