Sağlık

TAVR Çift BASILICA Çift Sorun Heceleyebilir TAVR Çift BASILICA Çift Sorun Heceleyebilir

Yeni kayıt defteri verileri, BASILICA tekniğinin transkateter aort kapak replasmanından (TAVR) sonra koroner tıkanıklığı azaltma yeteneğini vurgulamakla birlikte, hem sağ hem de sol broşürler kasıtlı olarak yırtıldığında endişeleri arttırmaktadır.

Çift broşür BASILICA, tekniğe öncülük eden Seattle Washington Tıp Merkezi'nden Danny Dvir, daha düşük sağkalım ve koroner tıkanıklık ve inmeden bağımsız daha düşük sağkalım dahil olmak üzere daha düşük hasta sonuçlarıyla ilişkilendirildi.

PCR e-Kurs 2020 sırasında "BASILICA, TAVR prosedürlerinde izole tek yapraklı tıkanıklığı olan hastalar için potansiyel olarak tercih edilen tedavi olabilir gibi gözüküyor. Bununla birlikte, çift koroner tıkanma riski taşıyan hastalar için optimal tedavi henüz belirlenmedi" dedi. , Avrupa Perkütan Kardiyovasküler Girişimler Birliği'nin sanal kongresi.

Daha önce bildirildiği gibi, yeni teknik, nadir fakat sıklıkla ölümcül bir komplikasyon olan TAVR sonrası koroner obstrüksiyon riskini azaltmak için doğal veya protez kapak broşürlerini yırtmak için radyofrekans kullanır.

BASILICA, BASILICA-IDE çalışmasındaki 30 hastanın 28'inde (% 93) başarılı oldu. Bununla birlikte, bir hasta öldü ve üç hasta inme geçirdi ve BASILICA ile inme riskinin artırılıp artırılmadığı ve sadece belirli merkezlerin teknik açıdan zorlayıcı teknik sunup sunmayacağı konusunda sorular devam ediyor.

Bu çalışma için Dvir ve arkadaşları, BASILICA uygulanan 129 hastanın verilerini ve Valve-in-Valve Uluslararası Veri kaydında koroner tıkanma riski altında bulunan 59 eşleştirilmiş kontrolün verilerini karşılaştırdı. 22 hastada sağ BASKINCA, 102 hastada sol BASILICA, 5 hastada sağ BASILICA kullanıldı.

BASILICA kohortu% 38.6 erkekti ve ortalama 75.7 yaşındaydı. Harici olarak monte edilen cerrahi valfler, kontrollerin% 68,6'sına karşı% 68'inde kullanıldı; Göğüs Cerrahisi Derneği skorları sırasıyla% 5.3'e karşılık% 8.4 idi.

Hastalara çift BASILICA uygulandığında klinik sonuçlar zayıftı, ancak kontrollere kıyasla tek yaprakçık prosedürüyle daha erken inme eğilimi vardı.

Tablo. BASILICA Tekniğini Takip Eden 30 Günlük Sonuçlar

Toplam BASILICA Sol BASILICA Doğru BASILICA Çift BASILICA Kontroller P
ölümlülük 6.0% % 1.6 0% % 25 % 18.9 0,026
Büyük İnme % 7.5 % 6.4 0% % 9.0 0% 0,051
Koroner tıkanıklık % 4.5 % 2.0 0% % 14 % 32.2 <.001
Ölüm, inme veya koroner tıkanıklık % 12.3 % 8.8 0% % 33 % 35.6 <.001

Çok değişkenli analizde, çift BASILICA prosedürünün gerçekleştirilmesi, 30 günlük ölüm, inme veya koroner tıkanıklığın birincil kompozit son noktası için tek bağımsız öngörücüdür.

12. ayda, tek BASILICA grubu, çift BASILICA veya kontrol grubuna göre (% 89.6'ya karşı% 75 ve% 70; P <.001) daha iyi sağkalım ve inme veya koroner tıkanıklık olmaksızın daha fazla sağkalım (% 85.1'e karşı% 62.5 ve % 57.1; P <.001).

Dvir, "Koroner tıkanma riski taşıyan TAVR vakalarında, tek bir broşür BASILICA, daha iyi sağkalım ve daha düşük bir koroner tıkanma oranı ile ilişkili, ancak yüksek inme riski eğilimi ile ilişkili" dedi.

Tartışmacı Nicolas Dumonteil, MD, Clinique Pasteur, Toulouse, Fransa, verilerin önemli ve hevesle beklendiğini ancak tarihsel kontrollerle karşılaştırmanın günlük uygulama için uygun olup olmadığını sorguladığını söyledi.

"Tabii ki, BASILICA sonucunu bir kontrol grubuyla karşılaştırmak gerekiyordu, ama günlük pratiğim için ne yapacağım sorusuna cevap vermiyor çünkü koroner tıkanma riski olan hastalarım olduğunda, BASILICA veya baca stent implantasyonu "dedi.

Dumonteil, Baca Sicili'nde sırasıyla 1 ve 2 hastada prosedür ve hastanede meydana gelen 60 hastadan elde edilen sonuçlara işaret etti. Yaklaşan (yerleşmek yerine) koroner tıkanıklığı olan hastalarda kullanıldığında, 30 günde ölüm, felç veya koroner tıkanıklık olmadı.

Dumonteil, takip ve stent trombozu riski sırasında koroner arterlere erişememenin teorik dezavantajlarına rağmen, "özellikle önleyici bir strateji olarak uygulanan baca tekniğinin bazı daha iyi sonuçlar sağladığı görülüyor" dedi.

Bununla birlikte, mevcut sonuçlar hala BASILICA tekniği ile erken öğrenme eğrisinin bir parçası ve daha fazla kanıtın gerekli olduğunu belirtti.

Dvir, Medtronic, Edwards Lifesciences, Abbott ve Jena için danışmanlık yaptığını bildirdi . Dumonteil, proktor ücretleri aldı ve Edwards LifeSciences, Medtronic ve Boston Scientific'in danışmanlığını yapıyor .

PCR e-Kurs 2020 , Avrupa Perkütan Kardiyovasküler Girişimler Birliği'nin (EuroPCR) sanal kongresi. 25 Haziran 2020'de sunulmuştur.

Patrice Wendling'i Twitter'da takip edin: @pwendl . Theheart.org'dan daha fazlası için | Medscape Kardiyoloji, Twitter ve Facebook'ta bize katılın.

AD Res
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Güvenilir kaynaklardan derlenen seçkin içeriğiyle sağlık ve tıp alanında en güncel gelişmeleri paylaşmayı amaçlayan, yorum alanı ile kullanıcı etkileşimini önceleyen interaktif bir web portalıdır.

Bumerang - Yazarkafe

Copyright © 2020 Sağlık Yardım PortalıThemetf

To Top